Связаться с нами

  • (097) ?601-88-87
    (067) ?493-44-27
    (096) ?830-00-01

Статьи

Все, що потрібно, і трохи музики

ОПЕРАЦІЙНІ СИСТЕМИ

В середині минулого місяця надійшов у продаж дистрибутив ALT Linux Master 2.4. Він являє собою типовий універсальний дистрибутив, за допомогою якого можна конфігурувати систему Linux для будь-якого комп'ютера - від серйозного сервера до домашньої мультимедійної станції. Це зовсім не означає, що ALT Linux (www.altlinux.ru) не навчився створювати вузькопрофільні рішення - пропоновані їм SoHo Server або "Скеля-К" настільки популярні, що, здавалося б, можна заспокоїтися і спочивати на лаврах. Але абсолютно очевидно, що для міжнародної команди розробників ALT Linux Team такий стан речей є абсолютно нереальним.

Програма Synaptic є графічний інтерфейс для системи APT

Звідси, до речі, проблема: писати про творчість ALT Linux Team неупереджено і об'єктивно не просто складно, а практично неможливо. Занадто багато чим завдячуємо російські користувачі системи Linux цьому колективу, який подарував їм в 2001 р Mandrake Spring, який став містком в світ вільних програм для багатьох користувачів, скромно іменованих звичайними. А якщо розповісти про те, що робили ці люди тоді, коли вони ще не називалися ALT Linux Team, то вийде "всього-на-всього" історія вільного софта в Росії. Не вся, зрозуміло, але вельми значна її частина.

Ризикну припустити, що кожен укладач дистрибутива вільної операційної системи, яким би скромним він не хотів здаватися, в глибині душі плекає мрію про те, що саме його дистрибутив нарешті стане досконалим, буде являти собою оптимальне поєднання універсальності та вузькопрофільних, досягти якого поки нікому не вдалося.

Втім, основні ознаки вчиненого дистрибутива досить очевидні:

- користувач, точно не знає, чого він хоче, повинен отримати в своє розпорядження певну універсальну систему, придатну для вирішення більшості призначених для користувача завдань;

- користувач, який точно знає, що хоче, повинен отримати саме те, що хоче, причому найкоротшим шляхом;

- будь-який користувач повинен мати можливість модифікувати або модернізувати систему відповідно до своїх потреб і можливостей розробника.

Розглянемо ж дистрибутив ALT Linux Master 2.4 на предмет відповідності (або несоответcтвія) ідеалу.

Аlt Linux 2.4 Master BOX включає в себе 8 компакт-дисків, DVD-диск з бінарними пакетами, DVD-диск c вихідними текстами і бонусний компакт-диск від компанії Intel із засобами розробки. Тобто в дистрибутиві є те, що потрібно зараз або може знадобитися потім.

Деякі шрифти, що входять в дистрибутив ALT Linux Master 2.4, досить гарні, хоча використовувати їх для ділових документів не варто

Таким чином, потенційно цей дистрибутив готовий до того, щоб бути визнаним абсолютно універсальним: якщо в ньому немає якоїсь програми, то швидше за все вона взагалі не потрібна. Однак користувач, який не знає, чого хоче, і вибрав внаслідок цього один з готових варіантів ще в процесі інсталяції, отримає цілком адекватну систему, функціонально навіть перевершує стандартний Windows-набір. Судіть самі: кілька текстових редакторів і вільний офісний пакет OpenOffice.org 1.1.2, три браузера - Mozilla, Konqueror і шанований усіма, хто любить швидкість і економію, текстовий Lynx, програма для роботи з архівами File-Roller, чотири поштових клієнта, в тому числі і Ximian Evolution, універсальний мультимедійний програвач Xine, програми для перегляду файлів PostScript і PDF, два калькулятори та два Інтернет-пейджера. Зрозуміло, перелік далеко не повний, але тим не менше зміст написаного очевидний: користувачеві, якому вистачало "солодкої парочки" MS Windows + MS Office, гарантовано вистачить того, що він отримає у разі установки найпростішого варіанту ALT Linux Master 2.4. Правда, якщо йому доведеться читати документи, написані в MS Word з використанням шрифту Arial (а саме він чомусь найбільш популярний серед шанувальників Windows), то краще додатково встановити ttf-шрифти Microsoft (благо зробити це зовсім нескладно). Звичайно, навіть якщо цього не робити, то документ буде цілком читаємо, однак задоволення в процесі читання доведеться отримувати тільки від змісту, та й то в разі, якщо воно буде істотно краще форми. Однак це зауваження стосується не до шрифтів даного дистрибутива взагалі, а тільки до Arial, прожити без якого цілком можливо.

Ще один неприємний сюрприз чекає любителів пасьянсів і збирання кульок. ALT Linux Team зробила те, що до неї не робив ніхто: виключила гри зі стандартних конфігурацій системи. Зрозуміло, їх екстремізму не вистачило на те, щоб взагалі не включити гри до складу дистрибутива, ігор присвячений цілий диск. Але встановлювати їх доведеться самостійно, як це не сумно.

І остання дивина, на яку напевно зверне увагу кожен користувач: відсутність в стандартній комплектації музичного програвача xmms. Його місце зайняв менш відомий Juk, який ще й періодично відмовляється грати. З іншого боку, музичні файли прекрасно відтворює xine, так що втрата не так вже й велика і взагалі досить умовна, оскільки до складу дистрибутива xmms входить і встановите його - справа кількох хвилин.

Користувач, вирішальний якісь вузькі завдання, теж не обділений вибором. До його послуг СУБД PostgreSQL і MySQL, сервіси HTTP, FTP, SMTP, POP3, IMAP, LDAP, Samba, rsync, NFS, IM (Jabber) і ін., Проксісервери, середа для створення віртуальних серверів Linux-Vserver, антивірус ClamAV і антіcпам Spamassassin. Таким чином, якщо користувач знає, що йому треба, то він це знайде. Причому документація, що входить до складу дистрибутива, може з повним правом претендувати на роль вичерпною. Зрозуміло, підручника він не замінить, але грамотному користувачеві допоможе швидше зрозуміти деякі специфічні моменти. Наприклад, розібратися з системою авторизації користувачів по TCB (альтернативна схема управління тіньовими паролями) або єдиним інтерфейсом управління системними об'єктами.

Після деякого часу роботи з дистрибутивом (причому не тільки з цим, як видно, вже можна говорити про фірмову політиці ALT Linux) легко зробити висновок, що його укладачі вельми скептично ставляться до компромісних варіантів, який передбачає використання деяких спрощених систем для налаштування і конфігурації системи . Точніше кажучи, вони не вірять в існування міфічного "проміжного" користувача, який із задоволенням мігрує на Linux, якщо йому нададуть зручні, з його точки зору, засоби управління. Чи то на жаль, чи то на щастя, але поки практика доводить їх правоту.

Чи то на жаль, чи то на щастя, але поки практика доводить їх правоту

Дистрибутив - не тільки досить повна документація, а й зручний засіб для роботи з нею

Таким чином, кажучи про передбачувану аудиторію, для якої призначається дистрибутив ALT Linux Masret 2.4, доводиться констатувати, що вона складається як з початківців користувачів, так і з досвідчених. Третього, на жаль, не дано - "кулхацкер" старшого шкільного віку краще пошукати собі іншу іграшку.

А ось програмістам, навпаки, варто звернути на цей дистрибутив найпильнішу увагу. Крім уже згаданого диска із засобами розробки від Intel (на жаль, представлені на ньому програми є комерційними, тому автори дистрибутива змогли помістити на нього тільки trial-версії) в дистрибутив увійшли компілятори і інтерпретатори для більшості поширених мов програмування C / C ++, Perl, Ruby , Python, Tcl, LISP, Ocaml, Java, Fortran і PHP, інтегровані середовища для розробників KDevelop, Anjuta, GNU Emacs і XEmacs, засоби розробки інтерфейсів Qt Designer і Glade, інструментарій для створення і супроводу Web-сайтів Zope, а також професійні середовищ ства налагодження gdb, ddd, valgrind і ін.

І нарешті, остання властивість вчиненого дистрибутива - простота і функціональність процедури установки необхідного програмного забезпечення і його поновлення. В ALT Linux Masret 2.4. для цієї мети служить вдосконалена система управління пакетами APT (Advanced Packaging Tool), що використовує кілька репозиторіїв, в якості одного з яких можуть виступати компакт-диски дистрибутива.

Головне позитивна якість APT полягає в здатності відслідковувати залежності пакетів і автоматично здійснювати контроль за цілісністю системи. Завдяки цьому усувається одна з основних труднощів установки програм для користувача, який слабо орієнтується в пакетах системи. APT сам визначить, яких пакетів не вистачає в системі, і встановить їх зі сховищ.

Ідеологія APT запозичена з Debian GNU / Linux і застосована до rpm-пакетів, на базі яких побудовані дистрибутиви ALT Linux. Незважаючи на те що канонічне використання APT передбачає роботу з командного рядка, існує графічний інтерфейс Synaptic, що дозволяє швидше адаптуватися в системі користувачеві, який не звик спілкуватися з комп'ютером за допомогою прямих команд. Самі творці стверджують, що технологія ще не вийшла з стадії тестування, тому APT поки функціонує нестабільно. У той же час досвід показав, що в цьому випадку розробники занадто строго поставилися до власної програми - користуватися APT можна без особливого страху.

В якості основного сховища програми APT виступає Сізіфус (altlinux.ru/index.php?module=sisyphus), проте немає ніяких перешкод для створення власного сховища в міській або корпоративної локальної мережі. А це відкриває для системних адміністраторів досить широкі можливості по контролю за використовуваним ПО. Більш того, це спрощує практичне впровадження корпоративних стандартів, оскільки система Linux дозволяє обмежити права користувача на оновлення пакетів або установку нових.

Представляють інтерес і комерційні програми, включені в дистрибутив. Деякі з них не мають обмежень по функціональності, в їх числі - Adobe Acrobat Reader, Macromedia flash player, Real Player, Java 2 (SUN і Blackdown), Rar і Opera. Також для некомерційного використання доступна повнофункціональна версія СУБД Linter. А ось антивіруси Dr.Web і Kaspersky Anti-Virus і система фільтрації спаму Kaspersky Antispam для повноцінної роботи вимагають придбання ключа.

Думаю, пора пояснити, до чого ж тут музика. Справа в тому, що в кожен дистрибутив, куплений в цьому році, буде вкладено компакт-диск з "вільної музикою" (freemusic.org.ru). Зрозуміло, ніякого відношення до ПО цей диск не має. Зате він має відношення до свободи. Тому в коробці з дистрибутивом вільної системи Linux йому саме місце.

Версія для друку

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.

Php?

Новости

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно