Связаться с нами

 • (097) ?601-88-87
  (067) ?493-44-27
  (096) ?830-00-01

Статьи

Текст в Блокноті

 1. Вікно редактора Блокнот
 2. Основні правила введення тексту в Блокноті
 3. Про зміну мови з російської на англійську
 4. Робота над помилками в тексті
 5. Що краще для введення великих літер: Caps Lock або Shift?
 6. Як зробити перехід до нового абзацу та як його видалити?
 7. Коли у вікні Блокнота з'являються смуги прокрутки
 8. Навіщо в Блокноті потрібно включати перенесення за словами?
 9. Як в Блокноті включити автоматичний перенос слів

Відомо, що «рукописи не горять» Відомо, що «рукописи не горять». Однак все тече, все змінюється, і зараз багато користувачів вважають рукописом уже НЕ те, що написано рукою на папері, а то, що надруковано на комп'ютері.

Тому деякі користувачі часто починають освоєння комп'ютера з введення тексту в Блокноті, який потім зберігають як «Мої нотатки», «Думки вголос», «Мої ідеї» і т.п.

Текстовий редактор Блокнот (Notepad) цілком підходить для такого завдання, бо він призначений для створення і редагування простих текстових файлів. Крім того, він входить до складу стандартних програм операційної системи Windows, тобто, не потрібно його спеціально шукати, завантажувати і встановлювати.

Про те, де знаходиться текстовий Блокнот для операційних систем Windows 8, 7 і XP, я докладно писала тут . (Читаємо статтю по посиланню і відкриваємо на своєму комп'ютері Блокнот.)

Вікно редактора Блокнот

Після того як Блокнот знайшли і відкрили, з'явиться вікно як на рис. 1:

1:

Мал. 1 Вікно текстового редактора Блокнот

Як у всіх вікон операційної системи Windows, вікно Блокнот має рядок Заголовку, рядок Меню і смуги прокрутки (горизонтальну і вертикальну). Розглянемо докладніше:

 • Цифра 1 на рис. 1 - Рядок Заголовку з текстом «Безіменний - Блокнот». Це означає, що зараз у нас Безіменний файл, який відкритий в редакторі Блокнот. Поки нам немає сенсу зберігати тренувальний файл і давати йому «нормальне» ім'я, тому нехай він залишається безіменним.
 • Цифра 2 на рис. 1 - Рядок Меню, яка пропонує нам вибрати можливості для роботи з текстом в Блокноті.
 • Цифра 3 на рис. 1 - Горизонтальна смуга прокрутки, яка з'являється, якщо текст в Блокноті по горизонталі більше, ніж розміри вікна по горизонталі. Щоб побачити той текст, який не поміщається у вікно, потрібно буде скористатися смугою прокрутки. На рис. 1 немає тексту, тому горизонтальна смуга прокрутки відсутня.
 • Цифра 4 на рис. 1 - Вертикальна смуга прокрутки з'являється, якщо текст такий довгий, що він не поміщається у вікно по вертикалі. На рис. 1 немає тексту і тому немає вертикальної смуги прокрутки.
 • Цифра 5 на рис. 1 - Рядок стану, яка з'являється, якщо в меню Формат (цифра 2 на рис. 1) немає галочки навпроти опції «Перенесення за словами». Якщо така галочка в меню Формат є, то внизу вікна Блокнота рядки стану НЕ буде. Детальніше про це дивіться нижче.
 • Цифра 6 на рис. 1 - кнопка «Згорнути». Якщо по ній клацнути мишкою, то редактор Блокнот згорнеться (але НЕ закриється) в Панель завдань .
 • Цифра 7 на рис. 1 - кнопка «Розгорнути» вікно на весь екран. Можна при бажанні по ній клацнути, бо зручніше друкувати текст на великому екрані, ніж в маленькому вікні.
 • Цифра 8 на рис. 1 - кнопка «Закрити». Ця кнопка не дарма має червоний колір, бо клацнувши по ній, можна закрити редактор Блокнот і при цьому забути зберегти набраний текст.
 • Цифра 9 на рис. 1 - вертикальна малопримітного риска, яка називається «Курсор». У комп'ютера немає очей і немає рук, тому положення будь-яку літеру, тексту, малюнка він розуміє тільки за допомогою курсору. Куди ми поставимо курсор за допомогою клавіатури або миші, там все і буде далі відбуватися - введення тексту, редагування і т.п.

Основні правила введення тексту в Блокноті

Перейдемо до введення в Блокноті наступного тексту (рекомендую попередньо дочитати статтю до кінця).

Спочатку натискаю на клавішу ПРОБІЛ кілька разів, потім друкую - вийшла новий рядок.
Після точки і коми завжди ставлю пробіл.
Утримуючи Shift, друкую велику літеру В. Включаю клавішу Caps Lock - друкується великими ЛІТЕРАМИ, вимикаю її - друкую прописними буквами.
В кінці речення натискаю на клавішу Enter два рази, переходжу до нового абзацу.
Друкую цифри 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
Утримуючи клавішу Shift, натискаю на цифри у верхньому ряду клавіатури, виходить ось що! «№; %:? * () _ +
Друкую приклад 1 + 2 = 3
Для видалення символу, що стоїть ПЕРЕД курсором, використовую клавішу Backspace.
Для видалення символу, що стоїть ПІСЛЯ курсора, використовую клавішу Delete.
Це справа смаку, який клавішею видаляти, для мене звичніше використовувати Backspace.

Текст вийшов великий, але як відомо: важко в навчанні - легко в бою.

Про зміну мови з російської на англійську

Будемо вважати, що зміна мови і зміна розкладки клавіатури - це одне і те ж, точніше, означає, що в конкретний момент часу клавіатура може працювати або з російським, або з англійським.

Можна підключити ще інші мови, наприклад, німецька, іспанська, тоді доступних розкладок клавіатури буде більше і перемикання між ними потрібно робити набагато уважніше.

Для зміни мови з російської на англійську (і навпаки, з англійської на російську) використовуємо клавіші Alt + Shift. Тобто, натискаємо на Alt і, не відпускаючи її, натискаємо на Shift. Як правило, мова змінюється при натисканні на лівий Shift і на лівий Alt. Також можна поміняти розкладку клавіатури (тобто, поміняти мову), натискаючи на правий Alt і на правий Shift.

Правда, іноді може бути налаштована інша комбінація клавіш для зміни мови, наприклад, Ctrl + Shift.

У будь-якому випадку, можна поміняти розкладку клавіатури в правій частині Панелі завдань (рис. 2), клікнувши лівою кнопкою миші по значку зміни мови . Відкриється вікно, як на рис. 2, в якій кліком лівої кнопки миші можна вибрати потрібну мову.

2, в якій кліком лівої кнопки миші можна вибрати потрібну мову

Мал. 2 Значок зміни мови в панелі завдань

Якщо галочка стоїть навпроти опції «RU Русский (Росія)», то це означає, що клавіатура буде друкувати російською.

Робота над помилками в тексті

Перевіряємо введений текст, виправляємо помилки. Це можна робити:

 • відразу при введенні кожного слова,
 • або після того, як введено пропозицію,
 • або коли введений весь текст.

Робіть так, як Вам зручніше.

Для виправлення помилок у тексті, треба поставити курсор туди, де є помилка.

Курсор можна поставити в потрібне місце в тексті за допомогою мишки, або за допомогою стрілок в правій нижній частині клавіатури: стрілка вгору, стрілка вниз, стрілка вліво, стрілка вправо.

За допомогою стрілок вгору - вниз переміщаємо курсор по вертикалі (по рядках тексту). Стрілки вліво-вправо використовуємо для маневрів з курсором по горизонталі, тобто, уздовж рядка.

Невірні (непотрібні) символи (слова, речення) видаляємо за допомогою клавіш Backspace або Delete. Замість них вставляємо вірні символи (літери, розділові знаки, пробіли), завжди звертаючи увагу на положення курсора. Символ (слово, пропозиція, декілька пропозицій) вставляється в те місце, де стоїть курсор.

Щоб отримати текст приблизно такий, як представлений на рис. 3, доведеться попрацювати. З першого, з другого і навіть з третього разу без помилок надрукувати складно.

Поширеною помилкою є відсутність пробілу ПІСЛЯ точки або після запятой.Печатать після ком і крапок без пробілу так, як я надрукувала для прикладу цю пропозицію, не вірно і по такому «почерку» відразу видно, що користувач - початківець.
Помилка буде також, якщо пробіл ставити перед точкою або комою, наприклад, так.

Ще часто весь текст друкують або тільки великими літерами, або тільки великими літерами, що неправильно.

Що краще для введення великих літер: Caps Lock або Shift?

Клавіша Caps Lock відрізняється від клавіші Shift тим, що Caps Lock НЕ треба утримувати, досить її один раз натиснути і далі текст буде друкуватися великими літерами. Щоб перейти від заголовних букв до прописних, треба знову один раз натиснути на Caps Lock.

Я вважаю за краще використовувати для введення великих літер клавішу Shift. Поки її втримуєш натиснутою, друкуються великі літери. Відпустив Shift, і знову можна вводити маленькі (великі літери).

Як зробити перехід до нового абзацу та як його видалити?

Тепер про клавіші Enter. Натискання на неї переводить курсор миші на новий рядок. Тим самим, редактор Блокнот розцінює натискання на Enter як перехід до нового абзацу. Аналогічно відбувається в будь-якому текстовому редакторі - натиснули на Enter, і редактор «запам'ятає», що тепер починається новий абзац.

Щоб скасувати перехід на новий абзац, наприклад, для того, щоб об'єднати два абзаци в один, потрібно підвести курсор до початку другого абзацу і натиснути на клавішу BackSpace.

Коли у вікні Блокнота з'являються смуги прокрутки

На рис. 2 видно, що якщо текст НЕ поміщається в розміри вікна Блокнота, тоді з'являються смуги прокрутки (цифра 1 на рис. 3 - горизонтальна смуга прокрутки, цифра 2 на рис. 3 - вертикальна смуга прокрутки).

Можливо, Ви знаєте, що вікно можна збільшити, можна зменшити. Якщо зробити таке вікно, як на рис. 3, тоді, швидше за все, текст не поміститься в вікно і з'являться смуги прокручування.

Мал. 3 Так виглядає текст в невеликому за розміром вікні Блокнота

Навіщо в Блокноті потрібно включати перенесення за словами?

На рис. 3 видно, що у мене не включений Перенесення за словами (цифра 4 на рис. 3), тобто, немає галочки навпроти опції «Перенесення за словами». Це означає, що текст буде друкуватися нескінченно довгою одним рядком, тікаючи за межі вікна. Крім того, тільки при відсутності галочки навпроти опції «Перенесення за словами» буде відображатися рядок стану в Блокноті (цифра 5 на рис. 3).

Щоб утримувати текст в межах вікна, тобто, в межах видимості, треба буде періодично натискати на клавішу Enter, або Shift + Enter, вручну розбиваючи текст так, щоб він знаходився в вікно.

Як в Блокноті включити автоматичний перенос слів

Часто буває не зручно робити ручної перенесення слів. Щоб включити автоматичний перенос слів, треба в меню Формат (цифра 3 на рис. 3) клікнути мишкою навпроти опції «Перенесення за словами». Все, автоматичний перенос за словами включений (рис. 4).

Тепер редактор Блокнот «розуміє», що вистачить друкувати в один рядок, а тепер йому треба переносити введені Вами слова так, щоб весь текст містився в вікно. Простіше кажучи, текст при цьому автоматично підганяється під розміри вікна, програма Блокнот сама стежить за цим завдяки зробленим налаштувань.

Мал. 4 Включаємо автоматичний перенос за словами в Блокноті

Правда, пам'ять у Блокнота може виявитися «дівочої». Тобто, при наступному сеансі роботи з Блокнотом треба буде знову ставити галочку навпроти опції «Перенесення за словами».

А поки в меню "Файл" (цифра 2 на рис. 1) можна клікнути по команді "Зберегти". З'явиться вікно, в лівій колонці якого виберіть Робочий стіл. В поле «Ім'я файлу» видаліть все, введіть назву файлу, наприклад, Правила введення тексту. Обов'язково клацніть на кнопці Зберегти. У правому верхньому куті Блокнота натисніть на червоний хрестик. Програма буде закрита.

Тепер на робочому столі знайдіть файл з ім'ям «Правила введення тексту», щоб переконатися, що файл «на місці» і Ви зможете його потім знайти.

У наступній статті освоїмо основні прийоми роботи з файлами: створити файл, відкрити, зберегти, зберегти як, а також як виділити весь або частину тексту, як виділений текст копіювати, вставити, видалити.

У Вас залишилися питання? Пишіть їх нижче в коментарях до цієї статті. Якщо навпроти опції «Поставте галочку, якщо хочете отримувати на свою пошту повідомлення про нові коментарі до цієї статті» поставити галочку, то відповідь на питання прийде на Вашу пошту відразу, як я напишу відповідь до цього коментарю.

PS Факультатив з комп'ютерної грамотності:

Виправлення тексту в Блокноті

Значення деяких клавіш на клавіатурі

Дует мишки і клавіатури

Як навчитися друкувати наосліп за допомогою програми Stamina?

Де Панель управління Windows 8?


Автор: Надія


Як зробити перехід до нового абзацу та як його видалити?
«№; %:?
Що краще для введення великих літер: Caps Lock або Shift?
Як зробити перехід до нового абзацу та як його видалити?
У Вас залишилися питання?
Де Панель управління Windows 8?

Новости

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,