Связаться с нами

 • (097) ?601-88-87
  (067) ?493-44-27
  (096) ?830-00-01

Статьи

Створення резервних копій бази даних

 1. Увага!
 2. Вступ
 3. Відступ. А яку базу даних я використовую?
 4. Автоматичне резервне копіювання
 5. мережева версія
 6. Створення резервної копії вручну

+7 (962) 919-86-60 +7 (962) 919-86-60  Тіріка-Магазин  Увага

Тіріка-Магазин

Увага!

У цій статті розповідається, як відновити базу даних програми з резервної копії, зробленої програмою кілька днів тому. Цією системою можна користуватися, якщо ви використовуєте в роботі синхронізацію баз даних . Якщо при налаштованої синхронізації БД ви відкотити одну з беруть участь в синхронізації баз даних на резервну копію, то рано чи пізно при синхронізації ви отримаєте помилку "primary key musst be unique", після чого синхронізація у вас ніколи працювати більше не буде; для того, щоб відновити синхронізацію, треба буде заново налаштовувати її на порожніх базах даних, втративши таким чином всі введені в програму дані на всіх що беруть участь в синхронізації комп'ютерах.

Дізнатися, чи настроєна у вас синхронізація баз даних, нескладно. Для цього виберіть, будь ласка, в програмі пункт меню Файл | Налаштування | Синхронізація і у вікні, перевірте номер бази даних. Якщо там стоїть число "-1" (мінус один), значить, синхронізацію БД ви не використовуєте.

Вступ

Програма Тіріка-Магазин використовує в роботі дві системи управління базами даних: систему SQLite в разі локального використання, тобто якщо ви не налаштовували програму для роботи в мережі і використовуєте її на одному комп'ютері, і систему FireBird при роботі в мережі. Обидві ці системи зберігання даних надзвичайно надійні і мають вбудовані механізми відновлення даних після збоїв - навіть фатальних збоїв на зразок відключення електроживлення. Потрібно, однак, розуміти, що вбудовані в систему управління даними програмні засоби захисту від збоїв і відновлення - це щось на зразок подушок безпеки в автомобілі: вони значно підвищують ваші шанси в разі аварії, але якщо водій не дотримується правил розумної їзди, то подушки можуть і не врятувати.

Програма Тіріка-Магазин володіє двома додатковими можливостями убезпечитися від збоїв і зберегти свої дані в критичних ситуаціях, фігурально висловлюючись - дає вам як "водієві" цього "автомобіля" інструменти безпечної їзди. Давайте розглянемо їх по черзі.

Відступ. А яку базу даних я використовую?

Для того, щоб розуміти подальший текст статті, вам потрібно визначити, в якому режимі працює у вас програма - у мережевому або одного користувача (локальному, звичайному). Різниця між цими режимами полягає в тому, що в мережевому режимі з базою даних програми можуть працювати одночасно кілька користувачів, підключаючись до неї з комп'ютерної мережі (і навіть через Інтернет) з різних комп'ютерів, а в локальному режимі і програма і база даних встановлено на одному комп'ютері та в кожен момент часу працює з ними завжди тільки один користувач.

Визначити цей режим дуже просто: для цього запустіть програму Тіріка-Магазин і виберіть пункт меню Файл | Налаштування, після чого перейдіть на вкладку Мережа. Якщо випадає на цій вкладці встановлено в положення "Одночасно буде працювати тільки одна людина", програма працює в локальному режимі, в будь-якому іншому випадку вона працює в мережевому режимі:

Автоматичне резервне копіювання

версія для одного

За замовчуванням програма Тіріка-Магазин налаштована так, що кожен день при першому запуску програми вона буде автоматично робити резервну копію вашої бази даних. У разі, якщо програма працює в локальному (розрахованому на одного користувача) режимі, програма складає резервні копії бази даних в підпапку \ Backups \ тієї папки, куди встановлена програма, швидше за все це буде C: \ Program Files \ Tirika Shop \ Backups \. Створюючи чергову резервну копію бази даних, програма не затирає минулої резервну копію, але розміщує нову копію поруч зі старою, називаючи файл резервної копії за датою її створення, наприклад 2012-02-22.zip для резервної копії, створеної 22 лютого 2012 року.

Деякі резервні копії в імені файлу включають також і час, наприклад файл 2012-02-20-11-51-23.zip був створений 20 лютого 2012 року в 11 годині 51 хвилині 23 секунд. Такі "позапланові" резервні копії програма створює при установці оновлень в разі, якщо це оновлення змінить структуру бази даних; крім "довгого" імені файлу "позапланові" резервні копії нічим не відрізняються від "планових":

Перш ніж відновлювати дані з резервної копії переконайтеся, що програма Тіріка-Магазин у вас закрита.

Увага!
Ви повинні розуміти, що відновлюючи базу даних з резервної копії, ви видаляєте поточну базу даних програми. Так, наприклад, якщо сьогодні 20 лютого 2012 року і файл резервної копії називається 2012-02-20.zip, то він швидше за все був створений вранці 20 лютого за першому старті програми і зберігає базу даних з даними по вечір 19 лютого включно. Відновивши з резервної копії цю базу даних, ви втратите всі дані, створені за 20 лютого. Таким чином, відновлювати базу даних з резервної копії має сенс тільки в тому випадку, якщо ваша робоча база даних, наприклад, зіпсована.

Для того, щоб відновити дані з резервної копії програми, вам досить знайти потрібну резервну копію за датою (швидше за все це буде остання за датою резервна копія. Якщо таких у вас дві - з закодованому в імені файлу часом і без нього - вибирайте ту, що згодом, вона швидше за все новіше), "зайти" в неї подвійним клацанням миші в Провіднику Windows. Власне файл резервної копії - це ZIP-архів, тому після подвійного миші з цього архіву ви або "зайдете" в нього як в папку Windows, або ж у вас запуститься додаткова програма типу WinZip, WinRar або 7-Zip, в якій ви зможете " зайти "в цей архів як в папку.


Ось так може виглядати, наприклад, віконце winrar після подвійного клацання миші в провіднику по файлу резервної копії

Пройдіть знову по дереву папок всередині архіву з резервною копією (Program Files \ Tirika Shop) і знайдіть в самої останньої по черзі папці єдиний зберігається в архіві файл - файл shop.db. Це і є резервна копія бази даних програми. Разархівіруйте її в ту папку, куди встановлена ​​програма Тіріка-Магазин, замінюючи файлом резервної копії актуальну базу даних програми, і на цьому відновлення бази даних з резервної копії закінчено. Ви можете тепер запустити програму Тіріка-Магазин.

мережева версія

Для того, щоб правильно розуміти цю главу, вам необхідно ознайомитися з статей, що описує налаштування програми для роботи в мережі , Так як тут ми часто посилаємося на поняття, визначені в ній, наприклад, "комп'ютер Альфа" або "сервер баз даних FireBird". Якщо ви не читали статтю про мережевих налаштуваннях програми, будь ласка, прочитайте її зараз.

Якщо ви використовуєте мережеву версію програми Тіріка-Магазин, вірніше, якщо програма Тіріка-Магазин працює у вас в мережевому режимі, резервні копії бази даних зберігаються на комп'ютері "Альфа". Перейдіть на комп'ютер Альфа і перейдіть на диск C: цього комп'ютера. У кореневій папці диска C: ви побачите кілька файлів з ім'ям типу shop-2012-02-22.fbk - це і є резервні копії бази даних. Ці файли мають вигляд shop, ррр-мм-дд.fbk, де рррр, мм і дд - рік, місяць і день створити резервну копію. Деякі резервні копії можуть також мати вигляд shop, ррр-мм-дд-чч-мм-сс.fbk, де чч, мм і сс - години, хвилини і секунди часу створення резервної копії. Резервні копії "з секундами" - це "позапланові" резервні копії, описані в попередньому розділі цієї статті.

Перед відновленням даних з резервної копії переконайтеся, що програма Тіріка-Магазин закрита (не запущено) на всіх тих комп'ютерах, де вона встановлена. Якщо хоча б один користувач буде працювати з базою даних FireBird в момент відновлення даних з резервної копії, відновити дані не вдасться.

Увага!
Ви повинні розуміти, що відновлюючи базу даних з резервної копії, ви видаляєте поточну базу даних програми. Так, наприклад, якщо сьогодні 20 лютого 2012 року і файл резервної копії називається 2012-02-20.zip, то він швидше за все був створений вранці 20 лютого за першому старті програми і зберігає базу даних з даними по вечір 19 лютого включно. Відновивши з резервної копії цю базу даних, ви втратите всі дані, створені за 20 лютого. Таким чином, відновлювати базу даних з резервної копії має сенс тільки в тому випадку, якщо ваша робоча база даних, наприклад, зіпсована.

Процес відновлення бази даних з резервної копії мережевої версії програми Тіріка-Магазин сильно відрізняється від аналогічного процесу в разі використання локальної версії. Вибір резервної копії, з якої ви хочете відновити дані, і запам'ятайте її ім'я файлу, після чого натисніть кнопку Пуск | Все Програми | Стандартні | Командна Рядок і у вікні, введіть послідовно перераховані нижче команди, після кожної натискаючи кнопку Enter на клавіатурі. У списку команд нижче дані коментарі до кожної команди, їх, зрозуміло, на клавіатурі набирати не треба; в передостанній команді ім'я файлу shop-2012-02-24.fbk потрібно замінити на ім'я файлу тієї резервної копії бази даних, яку ви вибрали для відновлення:

 • C: <Enter> (переходимо на диск C)
 • cd \ <Enter> (переходимо в кореневу папку диска)
 • cd "Program Files" <Enter> (переходимо в папку C: \ Program Files \)
 • cd Firebird25 <Enter> (переходимо в папку C: \ Program Files \ FireBird25 \)
 • cd bin <Enter> (переходимо в папку C: \ Program Files \ FireBird25 \ bin \)
 • gbak -user sysdba -password masterkey -replace_database -service localhost: service_mgr C: \ shop-2012-02-24.fbk tirika <Enter> (запускаємо утиліту gbak відновлення даних з резервної копії)
 • Уважно прочитайте, що вам напише утиліта gbak. Вона може сказати, що відновлення з резервної копії не вдалося, або що відновлення, навпаки, пройшло успішно
 • exit <Enter> (закриваємо вікно командного рядка)

Список команд вище дан для випадку, коли ви встановлювали сервер баз даних FireBird 2.5 з завантаженого з нашого сайту дистрибутива програми і не змінювали його налаштувань; показником цього є те, що в вікні Файл | Налаштування | Мережа програми Тіріка-Магазин випадає встановлений у вас в положення Одночасно може працювати декілька чоловік:

5 з завантаженого з нашого сайту дистрибутива програми і не змінювали його налаштувань; показником цього є те, що в вікні Файл | Налаштування | Мережа програми Тіріка-Магазин випадає встановлений у вас в положення Одночасно може працювати декілька чоловік:

Якщо ж ця настройка програми у Вас встановлена в позицію Для IT-фахівців і наведена вище послідовність команд не відновлює дані з резервної копії, для операції відновлення даних вам необхідно звернутися до того фахівця, який налаштовував вам програму для роботи в мережі.

Створення резервної копії вручну

Створення резервної копії програми вручну і відновлення даних з такої резервної копії - істотно простіший процес в порівнянні з роботою з автоматично створюються програмою резервними копіями. Ми рекомендуємо вам час від часу робити вручну резервні копії бази даних програми і зберігати їх на зовнішніх носіях: на флешці, на іншому комп'ютері і тюпю з тим, щоб застрахуватися від втрати даних при серйозної поломки комп'ютера, на якому встановлена ​​база даних програми Тіріка-Магазин або його жорсткого диска.

Власне процес виготовлення резервної копії гранично простий: вам потрібно просто скопіювати файл бази даних програми на інший носій. Про те, де знаходиться файл бази даних програми і як його знайти, написано в цієї статті

Наступна стаття: Синхронізація баз даних

А яку базу даних я використовую?
А яку базу даних я використовую?

Новости