Связаться с нами

 • (097) ?601-88-87
  (067) ?493-44-27
  (096) ?830-00-01

Статьи

Правила блокчейна: що це таке і як працює

 1. 1. Нікому не довіряй
 2. 2. Довіряй, але перевіряй
 3. 3. Ніяких рахунків не існує
 4. Дмитро Стародубцев, системний архітектор блокчейн-проектів, творець сyber • Fund, Satoshi • Fund, «Голос»:
 5. 4. Центробанком стане кожен
 6. 5. Система повинна приносити користь
 7. 6. Блокчейни можуть бути різними
 8. Як купити біткойни

За підсумками 2016 року біткойн став однією з найприбутковіших валют, зміцнившись до долара майже вдвічі. масовий наступ криптовалюта і технологій блокчейна стало помітно навіть для звичайних людей, далеких від фінансів. вони все частіше використовують їх, а дехто і заробляє на новому незвичайному ринку.

З тих пір як велика частина грошей стала електронної, користуватися ними стало простіше і крадуть їх частіше. Адже це всього лише рядки цифр в електронній «книзі», в базі даних, яку веде банк. Тут зберігається інформація про кожного рахунку, і, отримавши запит на транзакцію 50 рублів від Ані для Борі, банківська система перевіряє права відправника, наявність у нього коштів і переписує свій «гроссбух». Ось і все гроші. Безпека і чесність цих розрахунків забезпечують банк і платіжна система. На щастя, це закладу з бездоганною репутацією, здатні стовідсотково гарантувати анонімність вкладів і переказів. Вони забезпечують повний захист від хакерів, які виявлять бажання переписати дані в «Гросбух» в свою користь. Банкіри і фінансисти широко відомі як люди кришталевої чесності, ніколи не ризикують чужими коштами заради своєї вигоди. Не вірите? Тоді зверніть увагу на блокчейни і біткойни. Тут перше правило -

1. Нікому не довіряй

База даних в Bitcoin - блокчейн - не має централізованого контролю, вона відкрита будь-якому учаснику мережі і зберігається на їх власних жорстких дисках. За недоторканність записів в ній не відповідає ніхто, але вона жорстко задається самої архітектурою розподіленої бази даних. Блокчейн існує у безлічі копій, і щоб змінити якийсь запис, доведеться таємно проникнути якщо не в кожен, то в більшість комп'ютерів. Це завдання практично нездійсненне навіть для самого жадібного і технічно грамотного злочинця. Блокчейн - розподілена база даних, і число її копій в Blockchain зараз досягло багатьох тисяч.

Найбільш уважні члени клубу вже помітили, що ніяких імен і паспортних даних в блокчейне не зберігається. І хоча будь-який учасник мережі має під рукою повну інформацію про всі платежі в системі (в Bitcoin - аж до самого першого, що відбувся в січні 2009 року), з'ясувати, до кого саме відноситься якийсь із них, неможливо. Транзакція описується лише її сумою і рахунками відправника і одержувача, причому для кожного перекладу можна створювати новий рахунок, домагаючись повної анонімності. Звідси друге правило блокчейна -

2. Довіряй, але перевіряй

Перш ніж внести запис про транзакції, банк засвідчує особистість платника за паспортом, ПІН-коду або тимчасового паролю, який надсилається SMS. У мережі Bitcoin роль унікального і (бажано) недоступного для сторонніх посвідчення особи грає приватний (закритий) ключ. Знаючи його і параметри транзакції, криптографічний алгоритм розраховує цифровий підпис, для кожної операції - заново. Підпис пов'язана із транзакцією: не можна використовувати одну і ту ж кілька разів і не можна швидко підмінити запис про транзакції, інакше підпис для неї стане недійсною. Підпис і повідомлення про транзакції передаються разом з публічним (відкритим) ключем - на такий же ключ одержувача: публічні ключі грають в системі роль номерів рахунків. При цьому функції, які розраховують підпис і публічний ключ, не мають «зворотної сили» і не дозволяють відновити вихідний приватний ключ і отримати доступ до рахунків його власника. З урахуванням того, що в самому блокчейне діє третє правило -

3. Ніяких рахунків не існує

Блокчейн записує не дані про залишок коштів на рахунках, а відомості про кожен рух валюти в системі. Теоретично, можна простежити долю кожного біткойнов починаючи з моменту емісії. Наявність коштів, необхідних для транзакції, підтверджується посиланнями на попередні транзакції - переклади, в результаті яких вони з'явилися у поточного власника. Перевіряючи транзакцію, система переконується в тому, що відправнику прийшло достатню кількість біткойнов: в базі блокчейна зберігається вся необхідна інформація.

Дмитро Стародубцев, системний архітектор блокчейн-проектів, творець сyber • Fund, Satoshi • Fund, «Голос»:

«Коли ми думали, куди б вкласти свої перші біткойни, ми вирішили не виводити ці кошти в застарілий і небезпечний світ звичайних валют - туди, де власність підтверджується клаптиком паперу, безпеку якого забезпечує якась організація, цілком здатна і помилитися, і обдурити, і просто зникнути «Коли ми думали, куди б вкласти свої перші біткойни, ми вирішили не виводити ці кошти в застарілий і небезпечний світ звичайних валют - туди, де власність підтверджується клаптиком паперу, безпеку якого забезпечує якась організація, цілком здатна і помилитися, і обдурити, і просто зникнути ... Так що ми встигли попрацювати над створенням і розвитком практично всіх великих публічних блокчейн-систем. В процесі нам стало очевидно, що цифрова власність і розумні контракти - це теж лише верхівка айсберга, який загрозливо насувається на традиційну економіку ... Децентралізовані автономні організації (розподілений софт, вміє наймати людей і працює сам по собі), автономні економічні агенти (економічно самостійні роботи , що не мають певного господаря) - ось справжній джин, якого випустив із пляшки творець біткойнов. XXI століття обіцяє бути захоплюючим ».

Свої копії блокчейна є у кожного, вони синхронізовані один з одним. Після установки і скачування бази система прискіпливо проходить всі записи до однієї, засвідчити в тому, що кожному «виходу» відповідають потрібні суми «входять» транзакцій, будь то переклад з інших рахунків, з інших валют або свежепоявівшіеся в системі біткойни. Адже ще одне правило цього світу -

4. Центробанком стане кожен

Внесення нових записів в «велику книгу» блокчейна вимагає окремого контролю. Це завдання виконують особливі учасники мережі. Отримуючи за це невелику винагороду - зараз воно складає близько 12,5 ВТС, - вони перевіряють і записують інформацію про останні транзакції, додаючи нові блоки (block) в ланцюжок (chain) блокчейна. Охочих підзаробити в системі більш ніж достатньо, а щоб вирішити, кому з них дістанеться честь оновити базу і отримати нагороду, на їх комп'ютерах запускається програма для «Майнінг» - «видобутку» біткойнов.

Завдання Майнера схожа на рішення кросворду - для того щоб потім з окремих букв вгаданих слів скласти один кодовий пароль. Річ нескладна, але віднімає час, а головне - дозволяє легко перевірити правильність рішення кросворду. Так діє програма, розраховуючи хеш-функцію з короткого набору випадкових символів і нового блоку, який повинен бути доданий в ланцюжок.

На виході це дає хеш - рядок певної довжини і певного виду (наприклад, 000000000000002b7382ed13a4 ...). Саме обчислення не дуже складно, тому система автоматично підвищує складність, встановлюючи різну кількість нулів, які потрібно отримати на початку хеш-функції. Так підтримується постійна швидкість розрахунків - підвищуючись, якщо Майнер встановлять додаткові обчислювальні ресурси для роботи, або знижуючи, якщо потужності з якоїсь причини скоротяться. Оскільки результат сильно залежить від випадкових символів, Майнер повторюють розрахунки знову і знову, поки хтось першим не отримає хеш потрібного формату. Цей учасник отримує право додати блок в базу даних - і заробити заслужені біткойни. Для інших же учасників мережі все відбувається непомітно і не складніше, ніж при оплаті звичайної карткою. Адже такою була і задумка -

5. Система повинна приносити користь

Блокчейн відкритий для доступу кожному - а значить, будь-хто може перевірити повну історію платежів між рахунками. Це унеможливлює традиційні фінансові махінації, пов'язані з підміною історії транзакцій. Крім того, блокчейн зберігається розподілений, і ніякої зловмисник не зможе просто взяти і переписати стану чужих рахунків, повівши з них кошти. Йому знадобиться виправити відразу всі існуючі копії розподіленої бази даних. А з тисячами захищених комп'ютерів такий трюк не пройде. Можна сказати, що ця інформація збережеться надовго. Ну або до тих пір, поки вона буде корисна хоча б одного комп'ютера.

Нарешті, блокчейн дозволяє позбутися від багатьох функцій банків. Їх ключову роль - завірення угод - беруть на себе звичайні люди, вірніше, їх комп'ютери. Послуги цієї мережі нічого не варті, і вона не втече за океан, залишивши лопнув банк і осиротілих вкладників. Це як зі звичайною поштою: колись всю доставку листів проводила централізована служба, а сьогодні можна відправити повідомлення в месенджері - безпосередньо і моментально.

6. Блокчейни можуть бути різними

У блокчейне можна відстежувати нерухомість і землю, права власності та медичну історію, комерційні угоди і податки. Дані не прив'язані до конкретних іменах (хоча можуть бути), а лише до відповідних «рахунках». Вони залишаються доступними, відкритими, але захищеними і анонімними.

Одна з найбільш ранніх демонстрацій застосування блокчейна для нефінасових цілей - веб-сайт Proof of Existence, який дозволяє на віки вічні зберегти інформацію про будь-якому документі, записавши хеш цифрового документа в блокчейн. Тепер такі послуги надаються на комерційній основі: існують фірми, готові взяти на себе зберігання бізнес-документів з гарантією того, що в них не зміниться ні рядка. Американський онлайн-магазин Overstock зберігає в блокчейне реєстр своїх акціонерів.

Для цього використовуються більш складні системи, ніж Bitcoin. Деякі з них дозволяють запрограмувати «розумні контракти» - це, наприклад, коли платіж пройде лише після того, як угода буде завершена або якщо будуть виконані якісь інші умови. За оцінками, які дали експерти на Всесвітньому економічному форумі, до середини 2020-х на блокчейни доведеться близько 10% глобального валового продукту. Світ не перевернеться - але стане ще трохи зручніше. А якщо ви мені не вірите, то см. Правило перше.

Як купити біткойни

 1. Встановіть програму для роботи з Bitcoin-гаманцями або використовуйте онлайн-сервіси. Офіційну версію можна скачати на bitcoin.org, хоча в Мережі є набагато більш прості та зручні варіанти для роботи прямо в браузері (Blockchain.info, Coinbase і ін.).
 2. Заведіть віртуальний гаманець, створіть публічні і приватні ключі. Збережіть їх в самому надійному місці.
 3. Знайдіть онлайн-біржу або сервіс з обміну валют, що працює з біткойнов. Сьогодні їх безліч (BTC-E, ALFAcashier і т. Д.), І ви можете вибрати послугу з найвигіднішими курсом обміну.
 4. Переведіть потрібну суму зі своєї банківської картки або шляхом включення відповідну платіжну систему (Webmoney, Qiwi і т. П.). Вкажіть адресу для вхідної транзакції - і отримаєте свою першу криптовалюта.

Стаття «Правила блокчейна» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №3, Лютий 2017 ).

Не вірите?

Новости

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно