Связаться с нами

 • (097) ?601-88-87
  (067) ?493-44-27
  (096) ?830-00-01

Статьи

Правила блокчейна: що це таке і як працює

 1. 1. Нікому не довіряй
 2. 2. Довіряй, але перевіряй
 3. 3. Ніяких рахунків не існує
 4. Дмитро Стародубцев, системний архітектор блокчейн-проектів, творець сyber • Fund, Satoshi • Fund, «Голос»:
 5. 4. Центробанком стане кожен
 6. 5. Система повинна приносити користь
 7. 6. Блокчейни можуть бути різними
 8. Як купити біткойни

За підсумками 2016 року біткойн став однією з найприбутковіших валют, зміцнившись до долара майже вдвічі. масовий наступ криптовалюта і технологій блокчейна стало помітно навіть для звичайних людей, далеких від фінансів. вони все частіше використовують їх, а дехто і заробляє на новому незвичайному ринку.

З тих пір як велика частина грошей стала електронної, користуватися ними стало простіше і крадуть їх частіше. Адже це всього лише рядки цифр в електронній «книзі», в базі даних, яку веде банк. Тут зберігається інформація про кожного рахунку, і, отримавши запит на транзакцію 50 рублів від Ані для Борі, банківська система перевіряє права відправника, наявність у нього коштів і переписує свій «гроссбух». Ось і все гроші. Безпека і чесність цих розрахунків забезпечують банк і платіжна система. На щастя, це закладу з бездоганною репутацією, здатні стовідсотково гарантувати анонімність вкладів і переказів. Вони забезпечують повний захист від хакерів, які виявлять бажання переписати дані в «Гросбух» в свою користь. Банкіри і фінансисти широко відомі як люди кришталевої чесності, ніколи не ризикують чужими коштами заради своєї вигоди. Не вірите? Тоді зверніть увагу на блокчейни і біткойни. Тут перше правило -

1. Нікому не довіряй

База даних в Bitcoin - блокчейн - не має централізованого контролю, вона відкрита будь-якому учаснику мережі і зберігається на їх власних жорстких дисках. За недоторканність записів в ній не відповідає ніхто, але вона жорстко задається самої архітектурою розподіленої бази даних. Блокчейн існує у безлічі копій, і щоб змінити якийсь запис, доведеться таємно проникнути якщо не в кожен, то в більшість комп'ютерів. Це завдання практично нездійсненне навіть для самого жадібного і технічно грамотного злочинця. Блокчейн - розподілена база даних, і число її копій в Blockchain зараз досягло багатьох тисяч.

Найбільш уважні члени клубу вже помітили, що ніяких імен і паспортних даних в блокчейне не зберігається. І хоча будь-який учасник мережі має під рукою повну інформацію про всі платежі в системі (в Bitcoin - аж до самого першого, що відбувся в січні 2009 року), з'ясувати, до кого саме відноситься якийсь із них, неможливо. Транзакція описується лише її сумою і рахунками відправника і одержувача, причому для кожного перекладу можна створювати новий рахунок, домагаючись повної анонімності. Звідси друге правило блокчейна -

2. Довіряй, але перевіряй

Перш ніж внести запис про транзакції, банк засвідчує особистість платника за паспортом, ПІН-коду або тимчасового паролю, який надсилається SMS. У мережі Bitcoin роль унікального і (бажано) недоступного для сторонніх посвідчення особи грає приватний (закритий) ключ. Знаючи його і параметри транзакції, криптографічний алгоритм розраховує цифровий підпис, для кожної операції - заново. Підпис пов'язана із транзакцією: не можна використовувати одну і ту ж кілька разів і не можна швидко підмінити запис про транзакції, інакше підпис для неї стане недійсною. Підпис і повідомлення про транзакції передаються разом з публічним (відкритим) ключем - на такий же ключ одержувача: публічні ключі грають в системі роль номерів рахунків. При цьому функції, які розраховують підпис і публічний ключ, не мають «зворотної сили» і не дозволяють відновити вихідний приватний ключ і отримати доступ до рахунків його власника. З урахуванням того, що в самому блокчейне діє третє правило -

3. Ніяких рахунків не існує

Блокчейн записує не дані про залишок коштів на рахунках, а відомості про кожен рух валюти в системі. Теоретично, можна простежити долю кожного біткойнов починаючи з моменту емісії. Наявність коштів, необхідних для транзакції, підтверджується посиланнями на попередні транзакції - переклади, в результаті яких вони з'явилися у поточного власника. Перевіряючи транзакцію, система переконується в тому, що відправнику прийшло достатню кількість біткойнов: в базі блокчейна зберігається вся необхідна інформація.

Дмитро Стародубцев, системний архітектор блокчейн-проектів, творець сyber • Fund, Satoshi • Fund, «Голос»:

«Коли ми думали, куди б вкласти свої перші біткойни, ми вирішили не виводити ці кошти в застарілий і небезпечний світ звичайних валют - туди, де власність підтверджується клаптиком паперу, безпеку якого забезпечує якась організація, цілком здатна і помилитися, і обдурити, і просто зникнути «Коли ми думали, куди б вкласти свої перші біткойни, ми вирішили не виводити ці кошти в застарілий і небезпечний світ звичайних валют - туди, де власність підтверджується клаптиком паперу, безпеку якого забезпечує якась організація, цілком здатна і помилитися, і обдурити, і просто зникнути ... Так що ми встигли попрацювати над створенням і розвитком практично всіх великих публічних блокчейн-систем. В процесі нам стало очевидно, що цифрова власність і розумні контракти - це теж лише верхівка айсберга, який загрозливо насувається на традиційну економіку ... Децентралізовані автономні організації (розподілений софт, вміє наймати людей і працює сам по собі), автономні економічні агенти (економічно самостійні роботи , що не мають певного господаря) - ось справжній джин, якого випустив із пляшки творець біткойнов. XXI століття обіцяє бути захоплюючим ».

Свої копії блокчейна є у кожного, вони синхронізовані один з одним. Після установки і скачування бази система прискіпливо проходить всі записи до однієї, засвідчити в тому, що кожному «виходу» відповідають потрібні суми «входять» транзакцій, будь то переклад з інших рахунків, з інших валют або свежепоявівшіеся в системі біткойни. Адже ще одне правило цього світу -

4. Центробанком стане кожен

Внесення нових записів в «велику книгу» блокчейна вимагає окремого контролю. Це завдання виконують особливі учасники мережі. Отримуючи за це невелику винагороду - зараз воно складає близько 12,5 ВТС, - вони перевіряють і записують інформацію про останні транзакції, додаючи нові блоки (block) в ланцюжок (chain) блокчейна. Охочих підзаробити в системі більш ніж достатньо, а щоб вирішити, кому з них дістанеться честь оновити базу і отримати нагороду, на їх комп'ютерах запускається програма для «Майнінг» - «видобутку» біткойнов.

Завдання Майнера схожа на рішення кросворду - для того щоб потім з окремих букв вгаданих слів скласти один кодовий пароль. Річ нескладна, але віднімає час, а головне - дозволяє легко перевірити правильність рішення кросворду. Так діє програма, розраховуючи хеш-функцію з короткого набору випадкових символів і нового блоку, який повинен бути доданий в ланцюжок.

На виході це дає хеш - рядок певної довжини і певного виду (наприклад, 000000000000002b7382ed13a4 ...). Саме обчислення не дуже складно, тому система автоматично підвищує складність, встановлюючи різну кількість нулів, які потрібно отримати на початку хеш-функції. Так підтримується постійна швидкість розрахунків - підвищуючись, якщо Майнер встановлять додаткові обчислювальні ресурси для роботи, або знижуючи, якщо потужності з якоїсь причини скоротяться. Оскільки результат сильно залежить від випадкових символів, Майнер повторюють розрахунки знову і знову, поки хтось першим не отримає хеш потрібного формату. Цей учасник отримує право додати блок в базу даних - і заробити заслужені біткойни. Для інших же учасників мережі все відбувається непомітно і не складніше, ніж при оплаті звичайної карткою. Адже такою була і задумка -

5. Система повинна приносити користь

Блокчейн відкритий для доступу кожному - а значить, будь-хто може перевірити повну історію платежів між рахунками. Це унеможливлює традиційні фінансові махінації, пов'язані з підміною історії транзакцій. Крім того, блокчейн зберігається розподілений, і ніякої зловмисник не зможе просто взяти і переписати стану чужих рахунків, повівши з них кошти. Йому знадобиться виправити відразу всі існуючі копії розподіленої бази даних. А з тисячами захищених комп'ютерів такий трюк не пройде. Можна сказати, що ця інформація збережеться надовго. Ну або до тих пір, поки вона буде корисна хоча б одного комп'ютера.

Нарешті, блокчейн дозволяє позбутися від багатьох функцій банків. Їх ключову роль - завірення угод - беруть на себе звичайні люди, вірніше, їх комп'ютери. Послуги цієї мережі нічого не варті, і вона не втече за океан, залишивши лопнув банк і осиротілих вкладників. Це як зі звичайною поштою: колись всю доставку листів проводила централізована служба, а сьогодні можна відправити повідомлення в месенджері - безпосередньо і моментально.

6. Блокчейни можуть бути різними

У блокчейне можна відстежувати нерухомість і землю, права власності та медичну історію, комерційні угоди і податки. Дані не прив'язані до конкретних іменах (хоча можуть бути), а лише до відповідних «рахунках». Вони залишаються доступними, відкритими, але захищеними і анонімними.

Одна з найбільш ранніх демонстрацій застосування блокчейна для нефінасових цілей - веб-сайт Proof of Existence, який дозволяє на віки вічні зберегти інформацію про будь-якому документі, записавши хеш цифрового документа в блокчейн. Тепер такі послуги надаються на комерційній основі: існують фірми, готові взяти на себе зберігання бізнес-документів з гарантією того, що в них не зміниться ні рядка. Американський онлайн-магазин Overstock зберігає в блокчейне реєстр своїх акціонерів.

Для цього використовуються більш складні системи, ніж Bitcoin. Деякі з них дозволяють запрограмувати «розумні контракти» - це, наприклад, коли платіж пройде лише після того, як угода буде завершена або якщо будуть виконані якісь інші умови. За оцінками, які дали експерти на Всесвітньому економічному форумі, до середини 2020-х на блокчейни доведеться близько 10% глобального валового продукту. Світ не перевернеться - але стане ще трохи зручніше. А якщо ви мені не вірите, то см. Правило перше.

Як купити біткойни

 1. Встановіть програму для роботи з Bitcoin-гаманцями або використовуйте онлайн-сервіси. Офіційну версію можна скачати на bitcoin.org, хоча в Мережі є набагато більш прості та зручні варіанти для роботи прямо в браузері (Blockchain.info, Coinbase і ін.).
 2. Заведіть віртуальний гаманець, створіть публічні і приватні ключі. Збережіть їх в самому надійному місці.
 3. Знайдіть онлайн-біржу або сервіс з обміну валют, що працює з біткойнов. Сьогодні їх безліч (BTC-E, ALFAcashier і т. Д.), І ви можете вибрати послугу з найвигіднішими курсом обміну.
 4. Переведіть потрібну суму зі своєї банківської картки або шляхом включення відповідну платіжну систему (Webmoney, Qiwi і т. П.). Вкажіть адресу для вхідної транзакції - і отримаєте свою першу криптовалюта.

Стаття «Правила блокчейна» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №3, Лютий 2017 ).

Не вірите?

Новости

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают