Связаться с нами

  • (097) ?601-88-87
    (067) ?493-44-27
    (096) ?830-00-01

Статьи

Нововведення призначеного для користувача інтерфейсу Windows Vista

ОС

Не потрібно бути пророком, щоб передбачити, що одним з головних процесів розвитку світового ІТ-ринку нового року буде перехід на операційну клієнтську систему Windows Vista. Про цю ОС регулярно говорилося і писалося і в 2006-му, але то була радше інформація для загального відома. Реальний же інтерес широкої ІТ-громадськості до Vista почне підвищуватися саме зараз, після випуску продукту на ринок * 1, коли перед ІТ-фахівцями та користувачами постануть питання переходу на нову систему, вибору конкретного її варіанта і освоєння в практичній роботі.

_____

* 1 Офіційне оголошення про випуск Windows Vista і Office 2007 було зроблено в наприкінці листопада 2006 р Уже в нинішньому році, 30 січня, має бути оголошено про початок продажів коробкових міжнародних версій цього програмного забезпечення. Очікується, що русифіковані продукти з'являться на ринку із затримкою в один-два місяці.

Якщо розглядати ринок в цілому, то цілком зрозуміло, що процес цей буде зовсім не швидким. Досвід попередніх змін версій клієнтських Windows показує, що період, протягом якого нова ОС стає домінуючою на ринку, становить не менше двох років. Для Windows Vista цей термін, можливо, буде ще більше, так як мова йде про зміну не просто версії, а покоління настільних систем Microsoft. У цю ОС включено чимало нововведень (для користувачів, розробників, системних адміністраторів), на освоєння яких потрібен час. Не кажучи вже про більш високих вимогах до апаратних засобів: основній масі нинішніх користувачів для роботи в середовищі Vista доведеться змінити комп'ютер.

Послідовність переходу на нову ОС добре відома з досвіду минулих років. На етапі бета-тестування її освоюють розробники коробкового ПО і аналітики (до яких можна віднести і ІТ-журналістів). З випуском продукту на ринок інтерес до системи починають проявляти індивідуальні користувачі, а також, в дослідному режимі, ІТ-фахівці замовників і ІТ-компаній. Через рік, дочекавшись виходу перших пакетів оновлень, ПО встановлюють організації і підприємства, причому в незмінній послідовності від малих до великих * 1.

_____

* 1 Зрозуміло, все сказане вище відноситься і до Office 2007.

Нововведення Windows Vista орієнтовані на різні категорії користувачів. Але серед них є одне, яке безумовно цікаво всім, - мова йде про радикально оновленому інтерфейсі. З цього питання, мабуть, і варто почати практичне знайомство з ОС.

Основні варіанти інтерфейсу

Говорячи про користувальницький інтерфейс Vista, потрібно відзначити три її відмінні риси у порівнянні з попередніми версіями Windows:

- для підвищення ефективності роботи користувача забезпечена прозорість інформації на комп'ютері. Нові засоби дозволяють бачити вміст файлів, не відкриваючи їх, миттєво знаходити файли і додатки, ефективно перемикатися між відкритими вікнами і більш впевнено орієнтуватися в діалогових вікнах і майстрів;

- розробники забезпечили надійну взаємодію OC з користувачем, відсутність мерехтіння, перемальовування екрану, короткочасного переривання роботи, запізнювання і спотворень зображення;

- завдяки вдосконаленим загальним елементам вікон можна зосередитися на утриманні, не відволікаючись на оформлення інтерфейсу. Візуальні елементи стали більш інформативними, інтуїтивно зрозумілими і корисними.

Відзначимо також, що новий WinAPI у вигляді .NET Framework 3.0 включає набір Windows Presentation Foundation (WPF), який фактично є першим реальним оновленням технологічного середовища для користувача інтерфейсу з часу випуску Windows 95. У ньому є два ключових нововведення: перехід на декларативну модель опису користувацького інтерфейсу на базі мови XALM і заміна растрової графіки на векторну, що дозволяє створювати більш ефективні і насичені 2D- і 3D-інтерфейси.

Але c WPF мають безпосередню справу розробники ПЗ. Що ж стосується кінцевих користувачів, то Windows Vista пропонує вибір з чотирьох видів інтерфейсів - спрощений, класичний, стандартний і Windows Aero (див. Схему).

Варіанти призначених для користувача інтерфейсів Windows Vista

Спрощений інтерфейс призначений для настільних ПК початкового рівня. Він значно модернізований в порівнянні з попередніми версіями Windows. Класичний варіант поєднує в собі всі можливості спрощеного з оформленням в стилі Windows 2000. Той і інший можна використовувати в будь-якому випуску Windows Vista, вони не висувають додаткових вимог до обладнання, що перевищують основні системні вимоги ОС.

Стандартний інтерфейс і Windows Aero застосовні тільки на більш потужних комп'ютерах, графічні адаптери яких підтримують нову технологію Windows Driver Display Model (WDDM). Крім того, щоб працювати з Windows Aero, клієнти повинні через Інтернет підключитися до програми Microsoft Genuine Advantage (перевірка справжності Windows).

При цьому стандартний інтерфейс містить всі функціональні засоби спрощеного, але відрізняється більш високою продуктивністю. Якісно ж нові можливості реалізовані в Aero. Два його варіанти - Windows Flip і Flip 3D - дозволяють користувачеві впевнено керувати вікнами на робочому столі, впорядковуючи їх незвичайним, але зручним способом (рис. 1). Його дизайн виконаний в стилі прозорого скла з вишуканими ефектами, такими як відображення і плавна анімація.

Його дизайн виконаний в стилі прозорого скла з вишуканими ефектами, такими як відображення і плавна анімація

Мал. 1. Інтерфейс Aero дозволяє реалізувати на екрані тривимірні зображення інтерфейсу

Інтуїтивно зрозуміле взаємодія з користувачем

Основні функції роботи в середовищі Windows Vista, в тому числі навігація і пошук, є частиною спрощеного інтерфейсу. Вони реалізуються за допомогою таких засобів:

- меню "Пуск" вдосконалено для спрощеного та прискореного вирішення двох завдань - пошуку конкретного додатка, файлу, меню, адреси електронної пошти або записи в обраному контенті, а також переглянути список програм (рис. 2);

Мал. 2. Удосконалений меню "Пуск" Windows Vista

- модернізований і уніфікований набір провідників призначений для пошуку, перегляду інформації і ресурсів та управління ними;

- вдосконалені діалогові вікна і майстри забезпечують кращу прозорість і надають додаткові функціональні можливості;

- провідник і панель управління замінюють інструмент "Установка і видалення програм".

Щоб знайти певний додаток або файл, досить відкрити меню "Пуск" і ввести ключове слово в розташованому тут же поле швидкого пошуку. Під час введення Windows Vista здійснює пошук по метаданих, іменах файлів і їх повного тексту. Варіанти вибору групуються за типом (додатки, інтернет-файли, файли додатків, повідомлення електронної пошти). Скажімо, щоб знайти додаток Microsoft Office Excel, потрібно ввести частину його назви - наприклад, Excel.

Провідники є основними засобами пошуку та перегляду, а також управління інформацією і ресурсами Windows (документами, фотографіями, додатками, пристроями), а також вмістом Інтернету (рис. 3). Забезпечуючи уніфіковане візуальне і функціональна взаємодія з користувачем, дані інструменти спрощують управління інформацією. Це досягається за рахунок об'єднання меню, панелей інструментів, засобів навігації, панелі задач і області перегляду в єдиний інтерфейс, незмінний для всієї системи Windows Vista.

Це досягається за рахунок об'єднання меню, панелей інструментів, засобів навігації, панелі задач і області перегляду в єдиний інтерфейс, незмінний для всієї системи Windows Vista

Мал. 3. Провідники є основними засобами пошуку, перегляду і управління

інформацією та ресурсами Windows

Кожен провідник Windows Vista має вбудоване поле швидкого пошуку, в яке можна ввести слово (частково або повністю) або фразу. Сам пошук виконується за іменами файлів, їх властивостями (метаданих) і тексту всередині кожного файлу з дуже швидким відображенням результатів. Наприклад, ввівши в поле швидкого пошуку слово "Френк", ви отримаєте список файлів, в імені або вмісті яких так чи інакше згадується Френк.

Осягнути неосяжне можна за допомогою засобів розширення

Яке б число нововведень не було реалізовано в Windows, воно не може задовольнити всіх побажань користувачів. Хоча б тому, що скільки людей - стільки й думок. Зрозуміло, це відноситься і до призначеного для користувача інтерфейсу.

Говорячи про випуск Windows Vista, ми неодноразово підкреслювали, що ця подія дасть потужний імпульс розвитку Windows-орієнтованих продуктів і технологій (програмних і апаратних). У тому числі і програм, які розширюють можливості нового користувальницького інтерфейсу.

Так виглядає варіант стартового меню VistaStartMenu

Так, ще напередодні 2007 року було оголошено про вихід нової програми VistaStartMenu, призначеної для заміни меню "Пуск" (www.vistastartmenu. Com / ru), причому не тільки в Windows Vista, але і в попередніх версіях Windows. На думку розробників, це засіб містить багато корисних можливостей, яких немає у вбудованому варіанті системного меню "Пуск" (див. Малюнок).

Наприклад, за допомогою VistaStartMenu можна запустити програму всього одним клацанням. Цей ефект досягається за рахунок того, що в кожній теці вибирається одне головне додаток, яке і запускається при натисканні на піктограму папки. При цьому доступ до інших файлів як і раніше можливий - для цього існує меню, що випадає, яке з'являється через секунду. Програма підтримує закладки, масштабування, довільну настройку і ряд інших функцій. Зокрема, VistaStartMenu дозволяє використовувати не тільки вбудований механізм пошуку Microsoft, а й інших постачальників.

Панель переходу провідників спрощує переміщення по вмісту комп'ютера і дозволяє швидко знайти шукані файли і папки. За умовчанням вона має вигляд групи посилань, що вказують на провідник документів, провідник зображень і провідник музики. Крім того, панель містить посилання на засіб пошуку, що дозволяє побачити всі папки пошуку на даному ПК. За допомогою таких віртуальних папок можна в автоматичному режимі логічно систематизувати файли без їх фізичного переміщення на диску.

Нова панель команд показує завдання, відповідні файлів, що відображаються в провіднику. При цьому набір інструкцій відповідно до змісту папки (він буде, наприклад, різним для папок з документами і з цифровими зображеннями). На відміну від попередніх версій Windows панель команд і панель переходів відображаються одночасно.

Масштабуються значки Windows Vista істотно поліпшені в порівнянні зі звичайними значками. Для додатків, що підтримують дану функцію, вони дозволяють замість звичайного зображення, пов'язаного з типом файлу, відображати мініатюри його вмісту. Користувач може переглядати свої файли, наприклад перші сторінки документів, фотографії та навіть оформлення альбомів для музичних файлів, не відкриваючи їх.

В області перегляду завжди відображається детальний список властивостей файлу (метаданих), який можна переглянути без клацання правою кнопкою миші. Причому цю інформацію можна додавати і змінювати. Провідники документів, музики і зображень також мають додаткову область читання. Вона призначена для більш докладного попереднього перегляду вмісту документів і файлів мультимедіа без відкриття кожного файлу окремо. Ця функція подібна попереднього перегляду повідомлень в області читання Outlook.

Адресний рядок тепер забезпечена розкриваються меню, розташованими вздовж поточного рядка переходу. Вони дозволяють переміщатися назад або вперед в будь-яке місце з поточного розташування. Це особливо зручно при використанні пера на планшетних ПК.

У Windows Vista, крім того, змінені провідник програм (замість засобу "Видалити / Встановити програму") і панель управління. В організаціях цей провідник може відображати ще й список ліцензійних додатків, дозволених для установки користувачам. Перероблена панель управління також використовує компоненти нового провідника Windows.

Над чим ми працюємо

Віртуальні перешкоди для Vista

При тестуванні Windows Vista, яка 8 листопада було передано у виробництво, ми зіткнулися з помилкою, що не дозволила нам встановити цю ОС на VMware Server, використовуючи ISO-образ Vista. Операційна система у нас з ISO-образу завантажувалася нормально, але потім починала скаржитися на відсутність драйвера для віртуального дисковода DVD / CD, хоча саме з нього ми тільки що завантажувалися.

Я вдався до обхідного маневру, широко обговорюваного на Web-форумі VMware і протестированному з версією Vista RTM і VMware Server 1.0.1 (див. Blog.eweek.com/blogs/eweek_labs).

Коли мені вдалося таким чином встановити Vista, система як і раніше не розпізнавала мої дисководи CD. Я поміняв позначення, щоб першим дисководом знову став фізичний дисковод CD, відключив емуляцію успадкованого пристрої, перезавантажив Vista і почекав, поки ОС розпізнає дисковод і встановить для нього драйвер. Коли система встановила драйвер для цього першого дисковода CD, мені вдалося вказати їй ISO-образ, в якому зберігалися інструменти VMware, і встановити ці інструменти.

Однак після перезавантаження Vista як і раніше не розпізнавала мої компакт-диски, збережені у вигляді ISO-образів. Так що поки мені доведеться пограти з перемиканнями між фізичними і віртуальними пристроями.

Джейсон Брукс

До складу Windows Vista входить набір основних міні-додатків для виконання різних операцій в середовищі Windows (додаткові міні-програми можна завантажити з веб-галереї, де знаходяться кошти, створені незалежними розробниками). Наприклад, з їх допомогою користувач може побачити відразу всі контакти служб миттєвих повідомлень і дату з календаря. При цьому вони можуть використовуватися в самих різних якостях - як калькулятори, ігри або вбудовуватися в прикладні програми. Міні-програми можна застосовувати різними способами, зокрема підключати до веб-службам для отримання будь-якої інформації - від новин до слайд-шоу з фотоальбомів в Інтернеті.

Для роботи з міні-додатками в Windows Vista реалізовано ще одне нововведення - бічна панель Windows. Вона розташована збоку від робочого столу OC і дозволяє впорядкувати пов'язані з нею міні-додатки зручним чином і завжди мати швидкий доступ до них (рис. 4). Бічна панель ефективно використовує простір широкоекранних моніторів, але добре працює і на екранах звичайних розмірів. Її можна розмістити в зручному місці поверх всіх вікон або заховати під розгорнутими вікнами. А якщо користувач не хоче, щоб його міні-додатки відображалися на бічній панелі Windows, він може просто перемістити їх в будь-яке інше місце на робочому столі і приховати панель.

Мал. 4. Завдяки бічній панелі Windows і пов'язаним з нею віджетів

потрібна інформація завжди знаходиться під рукою

Завершуючи огляд нових можливостей для користувача інтерфейсу Windows Vista, потрібно також сказати, що для роботи в Інтернеті в ній використовується нова версія Internet Explorer 7 (докладніше див. PC Week / RE, N 17/2006, с. 1).

Версія для друку

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.

Новости

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,