Связаться с нами

  • (097) ?601-88-87
    (067) ?493-44-27
    (096) ?830-00-01

Статьи

Новини вільного ПЗ

На минулому тижні в співтоваристві ВПЗ проявили себе дві протилежні сили - "модерністи" і "ретрогради". Перші - наприклад, розробники Ubuntu, планують чергову модернізацію свого дистрибутива. А творці дистрибутива Fedora запропонували вдосконалити структуру файлової системи Linux. "Ретрогради" ж вірні минулого і традицій, виразом чого стало оновлення TDE 3.5 і нова версія OpenBSD 5. "Шосту Платформу" ALT Linux можна розглядати як спробу поєднати в собі і консерватизм, і модернізм.


Наполеонівські плани Ubuntu

Минулого тижня відкрилося страшне: Марк Шаттлворт, головний начальник проекту Ubuntu, заявив про намір захопити весь комп'ютерний світ. Тобто у "каноніків" розроблений план, згідно з яким система Ubuntu до моменту виходу версії 14.04 LTS буде існувати в варіантах не тільки для робочої станції або сервера, але з'являться і варіанти для смартфонів, планшетів і Smart TV.

04 LTS буде існувати в варіантах не тільки для робочої станції або сервера, але з'являться і варіанти для смартфонів, планшетів і Smart TV

Розробка мобільного Ubuntu повинна початися відразу після виходу весняної версії дистрибутива 12.04 в наступному році. За словами Марка Шаттлворта, основні компоненти мобільної версії вже готові. Універсальною основою для мобільного інтерфейсу стане оболонка Unity. Також єдність мобільних і десктопних версій Ubuntu буде забезпечуватися і на рівні хмарних сервісів Ubuntu One, і на рівні центру управління додатками (Ubuntu Software Centre).

В якості основи своєї довгострокової стратегії Ubuntu Шаттлворт призводить компетентну думку Пола Марітца з VMware про те, що через три роки близько 80 відсотків пристроїв, підключених до інтернету, чи не будуть персональними комп'ютерами з Windows. Хоча, по комп'ютерним мірками, три роки - дуже великий термін, щоб тут можна було щось впевнено спрогнозувати.

Що ж стосується короткострокових планів розвитку Ubuntu, то вони були озвучені на що завершився саміті розробників Ubuntu, присвяченому підготовці Ubuntu 12.04 LTS.

У весняній версії CD-диски будуть оголошені анахронізмом, і завантажувальний образ буде збільшений до 750 Мб, що дозволить вмістити додаткові компоненти. Застарілої також буде вважатися архітектура i386, для завантаження за замовчуванням буде пропонуватися 64-розрядна збірка. В Ubuntu 12.04 може з'явитися можливість вибору експериментального користувацького сеансу з новим легким графічним сервером Wayland, який, як багато хто вважає, повинен прийти на зміну древньому X.org.


Модерністи з Fedora

Але модерністи засіли не тільки в Canonical. Розробники дистрибутива Fedora Linux давно відомі як послідовні борці з анахронізмом UNIX. нещодавно вони виступили з ініціативою переміщення всіх наявних в системі виконуваних файлів в одну директорію.

Як знає кожен лінуксоїд, виконувані файли системи розкладені по декільком окремим каталогом: / bin, / sbin, / usr / sbin, / usr / bin. Тепер же пропонується розміщувати виконувані файли тільки в каталозі / usr / bin, а всі інші директорії перетворити в символічні посилання, що вказують на / usr / bin. Аналогічно пропонується вступити з Директорією / lib і поміщати все системні бібліотеки тільки в директорії / usr / lib.

Основне заперечення проти цієї ініціативи полягає в тому, що розбиття виконуваних файлів по різноманітних теках не тільки освячено часом, але і має важливу практичну цінність. Відокремлення каталогів / bin і / lib дозволяло в разі неможливості з яких-небудь причин монтування каталогу / usr все-таки запустити систему з мінімальною працездатністю.

Головний контраргумент прихильників нової ієрархії полягає в тому, що практично у всіх сучасних дистрибутивах Linux вже нереально завантажити систему без використання / usr. І тому не варто триматися за стару файлову ієрархію.

Розробники Fedora налаштовані рішуче. І зміни в структурі файлової системи можуть вступити в силу вже в весняному релізі Fedora 17.


Отрада ретрограда

Але багатьом милею то, що було раніше, вони живуть за принципом "тому що так жили наші діди, і ми будемо жити так само, і внуки наші будуть жити точно так же, і знати не хочемо ніяких прогрессов". По-своєму вони теж мають рацію.

Для "старовірів", які вперто не бажають віддавати хвалу новим графічним оболонок KDE 4 і GNOME 3, можна запропонувати новина про вихід нової версії проекту Trinity Desktop Environment. Це проект зі створення робочого середовища на базі старої доброї оболонки KDE 3.5. На початку листопада був представлений реліз TDE 3.5.13, що є Форком KDE 3.5.10.

10

Цей форк з'явився завдяки ентузіасту вільного ПЗ Тімоті Персону на хвилі невдоволення першими версіями KDE 4. Але з плином часу четверті "кеди" удосконалювалися, і, здавалося, проекту TDE уготована доля повсталого з могили зомбі.

Однак TDE виявився живучим. І в останній версії цього робочого оточення містяться не тільки виправлення помилок і оптимізація, але вже намічений курс на функціональний розвиток. Наприклад, з'явився свій вбудований композитний менеджер "Trinity X11 compositor", а в центрі управління створений модуль "Monitor and Display" для системної настройки дисплея. Додані нові програми: kbookreader, kdbusnotification, kmymoney і kstreamripper.

Як і минулі випуски, Trinity 3.5.13 як і раніше базується на використанні бібліотеки Qt 3.3.8. Однак в майбутніх релізах планується здійснити міграцію на Qt4, і виконана робота в цьому напрямку переступила позначку в 50%.

Для бажаючих повернутися в минуле і знову "увійти в ту саму річку" дбайливо підготовлені репозиторії для найпопулярніших дистрибутивів. У тому числі і ppa-репозиторій для різних версій Ubuntu.


OpenBSD 5.0

А тим часом точно за розкладом, як тролейбус на зупинці,   з'явилася   п'ята версія OpenBSD А тим часом точно за розкладом, як тролейбус на зупинці, з'явилася п'ята версія OpenBSD. Це осіння версія системи, проект OpenBSD випускає дві версії системи в рік - так само, як і Ubuntu.

Перехід на п'яту гілку не пов'язаний з кардинальними змінами всередині OpenBSD. П'ята версія - всього лише тому, що попередня була 4.9.

Та й за своєю філософією OpenBSD це система, де нововведення і тотальна модернізація не є головними темами розвитку. Тому OpenBSD може розглядатися вибором справжнього ретроград. Це, наприклад, демонструють і версії ПЗ, що входить в OpenBSD 5.0:

  • GCC 2.95.3, 3.3.5 та 4.2.1;
  • GNOME 2.32.2, KDE 3.5.10, Xfce 4.8.0;
  • Firefox 3.5.19, 3.6.18 і 5.0

Але, як би хто не ставився до OpenBSD, кожен поважаючий себе прихильник вільного ПЗ просто зобов'язаний в день виходу нової версії цієї системи прослухати чергову пісеньку, присвячену свіжому випуску. На цей раз пісня називається "What Me Worry?" і присвячена темі сучасної підліткової психології.


"Шоста платформа" Альт Лінукс

На початку листопада російська компанія Альт Лінукс оголосила про випуск своєї "Шостий Платформи" Кентавр. На відміну від випущеної в серпні цього року домашньої версії ALT Linux 6.0 Kdesktop, "Шоста Платформа" це дистрибутив корпоративного призначення, який призначений і для робочих станцій, і серверів.

Як і належить солідному корпоративного рішення, "Шоста Платформа" тяжіє більше до консерватизму. Так, в якості графічного середовища для робочої станції поставлених середовищем GNOME 2, а мінімальної середовищем для адміністрування сервера поставляється FVWM.

Але в той же самий час "Кентавр" намагається поєднувати в собі і останні новації. Наприклад, дистрибутив включає ядра 2.6.32 (серверне) і 3.0.7 (для робочих станцій).

Як фішки "шостий платформи" самі розробники називають реалізацію компонента "ALT-домен", що включає попередньо налаштований комплект з взаємопов'язаних серверів LDAP, Kerberos, DNS, Samba, DHCP, Postfix, Dovecot, сервера мережевої завантаження і сервера оновлень.

Михайло АСТАПЧІК

На цей раз пісня називається "What Me Worry?

Новости

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают