Связаться с нами

  • (097) ?601-88-87
    (067) ?493-44-27
    (096) ?830-00-01

Статьи

Microsoft Windows Vista? початок продажів


Настав 30 січня, день, який буде вписаний в комп'ютерні хроніки поряд з датами 24 серпня 1995 року і 24 жовтня 2001 року. У продаж надходить чергова версія Windows - Windows Vista. C моменту виходу попередньої версії - Windows XP - пройшло більше п'яти років: ситуація, зовсім недавно абсолютно немислима, адже за 12 років з 1990-го по 2001-й рік побачило світ 13 версій Windows.

Як це було вже багато разів з попередніми версіями, в очікуванні виходу Windows Vista співтовариство користувачів і фахівців розділилося на кілька груп. Одна частина радісно зустрічає нову ОС, тому що вона нова, красивіше виглядає і надає нові можливості і зручності. Інша частина (таких людей менше, ніж в будь-якій іншій групі) чекає нову ОС, тому що добре уявляє собі її переваги, в тому числі в зручності і безпеки роботи. Третя активно обурюється кількістю «витребеньок» і «бантиків», тільки якими, нібито, нова система і відрізняється від попередньої версії, «неймовірним» кількістю помилок і вогкістю цієї нової ОС. І гучно заявляє, що до виходу пакета виправлень, а ще краще - другого пакету виправлень, Windows Vista з'явиться на їх комп'ютерах тільки через трупи власників оних. При цьому в більшості випадків ті, хто належать до третьої групи, і пальцем не вдарять заради того, щоб дізнатися, а які, власне, існують відмінності між системами крім інтерфейсу. Нарешті, четверта і найчисленніша знає, що існує Windows, а деталі її не цікавлять - яка є на комп'ютері, така і є. Хоча, звичайно, чим красивіше, тим краще.

Втім, як уже сказано, нічого дивного в цьому немає - подібна ситуація повторюється вже багато років з кожною черговою версією Windows. Навпаки, було б дивно, якби щось змінилося.

П'ять років - термін довгий, було випробувано, обдумано і відкинуто безліч варіантів інтерфейсу. Однією тільки кнопки «Пуск» було зроблено кілька сотень. А що ви скажете про варіант інтерфейсу, при якому меню «Пуск», з'являючись на екрані, не перекриває робочий стіл, який як би відкидається назад і вправо?

Відбулася зміна концепцій розробки, викликана тим, що взаємозв'язки між окремими модулями, що складають систему, стали надмірно складними і насилу відстежують.

В цей же період вмістилася і затримка через відволікання сил і ресурсів на розробку Windows XP SP2. Між іншим, в Microsoft вважають, що її можна було б назвати новою версією операційної системи, а не просто черговим набором виправлень, і в чомусь вони мають рацію. Тим більше що приклад систем, практично ідентичних по інтерфейсу, але досить сильно розрізняються за внутрішньою будовою, вже був - це Windows 3.1, Windows 3.11 для робочих груп і Windows NT 3.1.

Але все це тепер у минулому, і «Ух ти», або як вважає за краще говорити молодь, «Вау», вже почалося (рекламна кампанія Windows Vista проходить під девізом The «Wow» starts now).

З чого починається Vista? Звичайно, з покупки дистрибутива. А перш, ніж купити, потрібно вибрати редакцію системи (ситуацію, коли використовується диск «Весь софт на одному DVD» розглядати не будемо, знавці подібних ситуацій самі можуть внести корективи в цю розповідь). Таких редакцій шість. П'ять з них показані на малюнку, шосту, Starter Edition, найдешевшу і малофункціонального, тут розглядати не будемо.

Три редакції призначені для домашнього використання, дві - для ділових застосувань. Найстарша система, Ultimate, на відміну від Windows XP відноситься до класу домашніх і призначена в першу чергу для тих, хто користується одним і тим же комп'ютером і вдома, і на роботі (це, між іншим, до деякої міри пояснює і встановлену для неї ціну, про яку нижче). Vista Home Basic - найпростіша, і призначена переважно для тих випадків, коли комп'ютер недостатньо потужний, щоб в повній мірі реалізувати можливості Vista. Основною системою для будинку повинна стати Vista Home Premium. Вона трохи дорожче Home Basic, але містить в собі практично весь функціонал. Що стосується версій для ділових застосувань ... та ну їх, це турбота системних адміністраторів.

Коротенько зупинимося на відмінностях між версіями. Відмовившись від Home Premium і вибравши Home Basic, ви втрачаєте: можливість користуватися новим інтерфейсом Aero ( «аеро», про нього нижче), можливість запису DVD засобами системи, без залучення сторонніх програм, функціональність медіацентру (якщо встановлено ТВ-тюнер, можна дивитися програми , записувати їх за розкладом, отримувати програму телепередач через Інтернет тощо. - див. статтю про Windows XP MCE, яка опублікована на ixbt).

Windows Vista Ultimate містить більше можливостей, ніж Home Premium, але вони, як правило, не приносять користі для домашнього користувача - це можливість включення системи в домен (хто знає - той зрозуміє, а для звичайного користувача «ця роль лайлива і я прошу її до мене не застосовувати »), підтримка шифрування диска (BitLocker) і можливість перемикання мови інтерфейсу (MUI).

Зміна мови інтерфейсу можливо і в інших версіях установкою мовних пакетів (LIP), але якщо MUI дає можливість оперативно змінювати мову, то при використанні LIP мову інтерфейсу можна змінити тільки установкою пакета або його видаленням. Тобто, справа ця досить клопітка.

Ще однією привабливою можливістю Vista Ultimate є так звані додаткові компоненти Windows Ultimate (Windows Ultimate Extras). Це додаткові програмні компоненти, що завантажуються з сайту Windows Update і доступні тільки користувачам цієї редакції. Повний їх склад поки не оголошений, але вже продемонстровані: робочий стіл з відтвореним на ньому відеозображенням і засіб обробки фотографій. Буде серед доповнень і можливість запуску віртуальних машин.

Детальний опис функціональності версій було розміщено на сайті раніше .

Зауваження для власників ТВ-тюнерів. Не думайте, що Vista всеїдна і буде працювати з будь-якої, навіть найдешевшої залізякою, в яку встромляється телеантена, зовсім немає. Ніщо не заважає вам використовувати тюнер в Vista точно так же, як ви використовуєте його в ХР, тобто, запускаючи програму, що входила в комплект поставки або здобуту іншими шляхами. Але Vista більш розбірлива. Вона визнає тюнер своїм тільки в тому випадку, якщо в тюнері є апаратне кодування MPEG-2. Деякі розробники, правда, зуміли обійти це обмеження, додавши функцію кодування в драйвери пристрою. Але таке рішення не усуває причини, через яку вимогу апаратного кодування і було введено.

Якщо ви були або є власником ТВ-тюнера з нижнього цінового діапазону, то напевно бачили в документації вимоги до процесора. І ці вимоги були тим вище, чим вище якість зображення. Адже кодування відеосигналу вимагає досить великої обчислювальної потужності. А Windows Vista може одночасно записувати відразу дві передачі, якщо встановлено два тюнера. До того ж запис за розкладом може включитися в той момент, коли комп'ютер зайнятий будь-якої ресурсномісткої завданням, грою, наприклад. І що тоді, робити три справи відразу і все три - сяк-так? Щоб фонова запис телепередач і робота надавали якомога менший вплив один на одного і була введена вимога апаратного кодування.

Після того, як потрібна редакція обрана, можна йти в магазин за коробкою, але перед цим потрібно перевірити вміст гаманця. Оскільки Microsoft не продає свої продукти кінцевим користувачам, вона вказує лише рекомендовану ціну, а фактична ціна купівлі може досить помітно відрізнятися і в меншу, і в більшу боку. Рекомендована ціна Home Basic - 199 доларів, Home Premium - 239, Ultimate - аж 399! Російські версії дешевше відсотків на 20. Можна заощадити чималу суму, якщо у вас вже є легальна копія Windows XP або Windows 2000. Оновлення обійдеться приблизно вдвічі дешевше покупки повної версії. Ще менше коштують ОЕМ версії, якими можна скористатися, якщо ви вирішите збирати комп'ютер самі.

Якщо ви купите коробку (повну або оновлення), то виявите в ній два диска, один з 32-розрядної версії системи, другий - з 64-розрядної. Яку саме ставити - вибір за вами. А потрібна редакція буде обрана безпосередньо при установці в залежності від того, який ключ ви введете.

Системними вимогами можна особливо голову не забивати - Vista буде працювати практично на будь-якому більш-менш сучасному комп'ютері, аби у нього було не менше 512 мегабайт пам'яті. Втім, рекомендується мати хоча б гігабайт. Так що приступайте до установки.

При першому погляді на Windows Vista відразу привертає увагу новий інтерфейс і його тривимірна різновид - «аеро» (в Home Basic, як уже згадувалося, відсутній). Якщо відеоадаптер в вашому комп'ютері відносно новий, тобто модель (а не конкретний екземпляр) випущена не більш двох-трьох років тому, то краю віконець виявляються прозорими. При наведенні покажчика миші на кнопку панелі завдань спливає екранчик, в реальному часі показує вміст даного вікна, навіть якщо воно згорнуто або закрито іншими вікнами, а при натисканні клавіш Win + Tab віконця шикуються один за одним, причому, знову ж таки, кожне з них відображається в реальному часі, а не статичною картинкою.

Якщо Aero відсутня, хоча система його вимогам відповідає, то ... ні, не буду порушувати плавне протягом думки «розумовими» словами про реєстр, параметри тощо. Якщо виникнуть питання - задайте їх в форумі « ОС і системне ПО ».

Відразу помітно, що зовнішній вигляд системи істотно змінився в порівнянні з XP - і це закономірно. Комп'ютер перетворюється з якогось високотехнологічного пристрою, з яким може впоратися тільки фахівець, в звичайне побутове пристрій на зразок телевізора, відеомагнітофона або мікрохвильовій печі. Значить, і зовнішній вигляд його повинен змінитися - прилад з наукової лабораторії, сірий «цеглина» дев'яностих років все більше і більше витісняється різнокольоровими корпусами, здатними прикрасити інтер'єр житлового будинку.

Зображення на екрані теж має радувати око володаря комп'ютера, і що б там не говорили поборники аскетичного інтерфейсу, реалії ринку беруть своє - треба догодити вимогам основної маси покупців.

Втім, сувора простота теж не забута - можна змінити оформлення інтерфейсу на класичне. На більшій частині функціональності це не позначиться, але про переваги «аеро» доведеться забути. Ще одна втрата, парадоксальна на перший погляд і цілком закономірна на ділі, - деяке зниження швидкості роботи. Здавалося б, знизивши кількість роботи по промальовуванні інтерфейсу, ми повинні отримати виграш. Насправді, виходить програш, оскільки, знизивши сумарна кількість роботи, ми перекладаємо її всю на плечі центрального процесора.

Щоб було зрозуміліше, можна навести такий приклад - в який-небудь із сучасних іграшок включимо програмний рендеринг. Чи вдасться отримати виграш, навіть якщо врахувати, що безліч відеоефектів при цьому виявляться відключеними? Точно так само і в Vista режим «аеро» щосили використовує графічний прискорювач, що призводить до розвантаження ЦП і вивільненню його часу для робочих програм. А вибір класичного оформлення (і навіть оформлення Aero Basic) переводить систему в звичайний режим програмного формування елементів інтерфейсу.

Але повернемося до нашого екрану. Наступна зміна - в функціональності меню. Список програм не розгортається вправо, займаючи часом левову частку екрану, а показується ієрархічним списком тут же, над кнопкою.

Втім, лазити по меню зовсім не обов'язково. Можна набрати в нижньому віконці кілька букв з назви програми або команди, система «прошерстил» список і залишить в ньому лише команди, відповідні запиту (аналогічний механізм реалізований в провіднику і в панелі управління).

Відразу після установки швидко знайти можна лише пункти меню. Але через деякий час в списку виявляться і файли, і закладки з обраного, і інші об'єкти.

Вбудований в систему механізм пошуку індексує диски і допомагає швидко знайти потрібний об'єкт. Первісна індексація, супроводжувана інтенсивним морганням індикатора роботи жорсткого диска, може зайняти досить багато часу, але вона вельми бажана. Зрештою, краще один раз «прошерстить» жорсткий диск і надалі користуватися результатами, ніж переглядати його при кожному пошуку.

Зовнішній вигляд вікон провідника і його функціональність помітно змінилися. Відразу після відкриття вікна в рядку адреси біжить зелена смужка - це система збирає інформацію про вміст папки. Якщо індексування даного об'єкта вже виконано, смужка біжить швидко або проскакує непомітно, якщо воно не робилося - повільно.

Режимів відображення вмісту папки і можливостей управління цими режимами способами стало більше: вікна папок тепер масштабовані. Раніше кожен з режимів (список, таблиця, великі і дрібні значки та ін.) Був, як би відокремлений один від одного: з одного режиму можна було перейти в інший, але відмінності між ними були виражені досить різко. У Vista режими стали всього лише різними масштабами відображення. Кожен з режимів отримав кілька варіантів, що відрізняються за розміром зображень.

При зміні масштабу (найпростіший спосіб - натиснути клавішу Ctrl і крутити коліщатко миші) відбувається поступова зміна розмірів зображення, потім режим змінюється на інший, розміри елементів продовжують змінюватися, режим змінюється знову і так до тих пір, поки не буде досягнуто максимальне збільшення - значки розміром 256х256 точок (або максимальне зменшення). При збільшенні значки об'єктів, вміст яких можна відобразити графічно, показують, що знаходиться в даному об'єкті.

Втім, про зміни в інтерфейсі і про нову функціональності можна говорити дуже довго, тому підемо раді Козьми Пруткова, заткнемо фонтан і перейдемо до інших сторін Vista.

Раніше при виборі програм (особливо ігор) доводилося ретельно вивчати їх системні вимоги і порівнювати їх з характеристиками комп'ютера. Інакше був ризик витратити гроші на те, що не можна зробити використовувати. Якщо для технічно підкованих користувачів це було не дуже складним завданням, то для людей, які купують «пентіум і жіфорс», вибір ставав справою не зовсім тривіальним. Windows Vista надає новий спосіб вирішення цього завдання. Вона обчислює бал комп'ютера.

Оцінюються п'ять характеристик комп'ютера - швидкість процесора, обсяг оперативної пам'яті, продуктивність відеоадаптера при роботі з інтерфейсом, вона ж - в іграх, а також ємність жорсткого диска. Потім береться мінімальна з цих оцінок і присвоюється комп'ютера. Ідея полягає в тому, що розробники ігор позначатимуть гри таким же рейтингом, і вибір програм, здатних добре або хоча б прийнятно працювати на даному комп'ютері, сильно спроститься. Подивився рейтинг комп'ютера, порівняв з рейтингом програми - і все стало ясно.

Звичайно, цей рейтинг - НЕ аптекарські ваги, а досить приблизна оцінка, але основу для вибору програм вона дає. А технічно підкованим користувачам ніхто не заважає і далі порівнювати характеристики комп'ютера до вимог програми.

Варто звернути увагу, що числа в рейтингу - умовні, їх величини емпіричним шляхом підібрані так, щоб більш-менш відповідати один одному при зіставленні характеристик комп'ютера і вимог ПО. Рейтинг не має будь-яких жорстких кордонів (наприклад, від одиниці до шести), паралельно з удосконаленням обладнання він буде рости і рости. Не виключено, що в подальшому оцінки будуть переглядатися.

Від оцінок можна перейти до досить животрепетного питання: а наскільки повільніше буде працювати Vista в порівнянні з ХР.

Відповідь проста - не повільні, по крайней мере, на комп'ютерах з гігабайтом пам'яті. Microsoft замовила спеціальне дослідження, докладний звіт про який можете вивчити самі: VistaXPBusResp.pdf .

«Ага, знаємо ми ці замовні звіти», - подумаєте ви. Але, їй-же-їй, отримані результати, якби вони були замовленими, могли б виглядати і краще.

А результати не дивні. Адже в Vista, насправді, є досить багато внутрішніх удосконалень, в тому числі в диспетчеризації процесів, в управлінні введенням-виведенням ... Зізнайтеся, у вас, напевно, хоч раз був випадок, коли вікно провідника зависала через те, що система завзято намагалася витягнути інформацію з погано читає компакт-диска і перервати цей процес можна було тільки витягнувши диск? А в Vista можна натиснути Ctrl + C - і болісний процес буде перерваний.

Такоже ви напевно не раз чека, коли Невикористані Деяк годину завдання підвантажіться з диска, Який при цьом відавав Безперервна дзюрчання. В Vista можна Зменшити годину Реакції в подібніх випадка, скоріставшісь функцією ReadyBoost. Якщо увіткнути досить швидку флеш-пам'ять і погодитися на використання її для прискорення роботи системи, то на неї будуть скопійовані файли самої системи і прикладних програм, і коли вони будуть потрібні, то завантаження піде паралельно з флеш-пам'яті і жорсткого диска і закінчиться набагато швидше.

Слід зазначити, що про прискорення власне роботи комп'ютера в даному випадку мова не йде, тільки про прискорення запуску програм і перемикання між ними. Але ваша робота піде швидше, а може, і дратівливість зменшиться. Адже ефект може виявитися досить помітним, особливо якщо на комп'ютері недостатньо пам'яті, а збільшити її обсяг складно або взагалі неможливо (наприклад, в ноутбуці).

Безпека ... це тема для окремої статті, занадто багато треба розповісти.

Загалом, якщо висловитися коротко, Vista - це та річ, яку варто спробувати.

А що ви скажете про варіант інтерфейсу, при якому меню «Пуск», з'являючись на екрані, не перекриває робочий стіл, який як би відкидається назад і вправо?
З чого починається Vista?
І що тоді, робити три справи відразу і все три - сяк-так?
Чи вдасться отримати виграш, навіть якщо врахувати, що безліч відеоефектів при цьому виявляться відключеними?

Новости