Связаться с нами

  • (097) ?601-88-87
    (067) ?493-44-27
    (096) ?830-00-01

Статьи

Історія блогів

ОГЛЯД

Що таке блог?

Під блогом (blog, web log - мережевий журнал подій), згідно Вікіпедії (ru. Wikipedia.org), розуміється веб-сайт, основний зміст якого - регулярно додаються записи, статті чи інші форми даних. Характерними для блогів вважаються короткі записи тимчасового значення. На мій погляд, більш точне визначення дано недавно відкрилася на Яндексі службою пошуку по блогах і форумах (blogs.yandex.ru): "Блог - мережевий щоденник одного або декількох авторів, що складається із записів у зворотному хронологічному порядку". Тобто блоги зазвичай трактуються насамперед як особисті щоденники, відкриті для загального огляду. Хоча справжнім блогом, напевно, варто вважати не просто "потік свідомості" окремого громадянина, а більш корисні для інших людей записи (постинги), що містять цікаві тексти, фотографії та посилання з коментарями. Втім, не кожному сподобається розповідати про себе і своє особисте життя всьому світу (реально, звичайно, конкретний щоденник читають кілька десятків друзів, хоча популярні блоги можуть нараховувати і сотні тисяч відвідувачів на добу). Найактивніше ведуть блоги люди з демонстративним, як кажуть психологи, типом особистості, що накладає певний відбиток на форму спілкування.

Блоги на перший погляд нагадують форуми, проте в останніх автори, часто анонімні і випадкові, об'єднуються для спілкування з конкретних тем, а блоги люди ведуть скоріше як особисті щоденники, досить тривалий час і в більш вільному стилі (що дозволяє отримати про віртуальному співрозмовнику досить чітке уявлення), маючи при цьому можливість коментувати постинги друзів. Ця відмінність принципова і наближає подібну форму взаємодії до природного спілкування.

Блоги також дозволяють вести колективні щоденники, організувати спільноти за інтересами. Такі спільноти дійсно схожі на форуми, так як об'єднують людей, зацікавлених однією темою. Але анонімність в них все одно не вітається.

Від е-пошти блоги відрізняються відкритістю, можливістю читання постінгом і коментарів усіма бажаючими (звичайно, записи можна і приховувати від інших), від новинних груп - відсутністю явного поділу обговорень за темами, від чатів - відмовою від анонімного спілкування в реальному часі. Блоги найближче до особистого засобу масової інформації, а від домашніх сторінок їх в кращу сторону відрізняє єдине середовище взаємодії і спілкування і зручні засоби пошуку та перегляду стрічок друзів, коментарів, обговорень і т. Д.

Історія

Мабуть, найперший "блог" був знайдений в Єгипті при розкопці гробниці Рататусана. В одній з усипальниць безвісного чиновника-бібліотекаря вдалося виявити набір глиняних табличок в формі щоденника, на яких той описував різні події, супроводжуючи їх емоційними оцінками, особистими коментарями і посиланнями на свої попередні "постинги" по цій темі.

А можливість дистанційно коментувати творчість інших людей в реальному часі з'явилася з розвитком радіотехніки і в 80-х роках минулого століття завоювала широку популярність у радіоаматорів, які одночасно вели з декількома друзями безліч переговорів. Потім, з поширенням ПК і модемів, почалася епоха конференцій Usenet і Fido, електронних дощок оголошень BBS і більш звичних сьогодні форумів.

У 1993 р Тім Бернерс-Лі, творець Інтернету, розмістив на найпершому сайті info.cern.ch повідомлення (його оригінальний вид можна подивитися тут: www.w3.org/History/19921103-hypertext/hypertext/WWW/News/9201 .html) зі списком нових сайтів і посиланнями на чергові оновлення браузерів. Цей деякий час оновлюється постинг справедливо вважається першим повноцінним блогом.

Але, як не дивно, хоча концепція подібних новинних добірок досить швидко отримала популярність в Мережі, спеціальний термін "веблог" був придуманий лише в грудні 1997 р вченим і письменником ДЖОРНЕЙ Баргер. Він, зокрема, сформулював забавний, так званий інверсний закон смуги пропускання Usenet: "Чим більше цікава ваша життя, тим менше ви пишете в конференції".

Перший список блогів підготували в 1998 р журналістки Джессі Гарретт і Камерон Барретт. А перший портал portal.eatonweb.com, який об'єднав блогерів (авторів блогів), був відкритий в 1999-му зусиллями Бріджит Етон. В цьому ж році розробники з фірми Pitas (www.pitas.com) безкоштовно запропонували всім бажаючим власну службу ведення блогів, а програмісти Pyra (www.pyra.com) випустили схожий движок Blogger.com, спочатку орієнтувався на "айтішників". Незабаром разом з іншою популярною блог-службою LiveJournal вони відкрилися не тільки для технічних фахівців, а й для всіх бажаючих. Нарешті, один з активних блогерів Петер Мерхольц переробив термін "web log", представивши його у вигляді "we blog", в результаті чого нарешті народилося сучасне поняття "блог". А що базуються на ньому слова в 2003 р були включені в Оксфордський словник.

Статистика

У цьому році одна з найбільших PR-фірм Edelman (www.edelman.com) спільно з постачальником аналітичних рішень для маркетологів Intelliseek (www.intelliseek.com) випустила перший в світі докладний звіт по блогам TrustMEdia (www.edelman.com/image/ insights / content / ISwp_TrustMEdia_FINAL-2.pdf) з рекомендаціями щодо PR-діяльності, орієнтованої на читачів і письменників мережевих щоденників. Що стосується статистики, то на кінець 2004 р в Мережі налічувалося 34 млн. Блогів, а кожен день число їх збільшується на 20 тис. Серед блогерів помічено 57% чоловіків, 48% авторів молодше 30 років, 70% має широкосмуговий доступ в Мережу з будинки, 82% користується Інтернетом шість і більше років, 42% отримує річний дохід понад 50 тис. дол., а 39% мають вищу освіту.

Сьогодні 27% всіх підключених до Інтернету читають блоги (на 10% більше, ніж у 2004 році), а залишають у блогах свої текстові, голосові та відеокоментарі 12% подорожуючих по Мережі.

Продукти та послуги

Найпопулярнішим блогом можна вважати "Живий журнал" (ЖЖ; LiveJournal, LJ; livejournal.com), який був створений американським програмістом Бредом Фіцпатрік в 1999 р для ІТ-колег, а на початку цього року перейшов у власність компанії Six Apart (www .sixapart.com), що виробляє софт для блог-движків різних типів і платформ. На початок травня число користувачів ЖЖ впритул наблизилося до 7 млн., Серед яких 3,5 млн. Назвали себе проживають в США, 245 тис. - в Канаді, 191 тис. - в Англії, близько 160 тис. - в Росії, а 18 тис. - на Україні. Першим російськомовним користувачем ЖЖ став програміст Іван Матвєєв, який виступає там під ніком linker, а популярністю в Рунеті ця служба зобов'язана відомому мережному письменникові Роману Лейбова (r_l).

Першим російськомовним користувачем ЖЖ став програміст Іван Матвєєв, який виступає там під ніком linker, а популярністю в Рунеті ця служба зобов'язана відомому мережному письменникові Роману Лейбова (r_l)

Сформувати власну службу-блог (зокрема, для корпоративних цілей) можна, або скориставшись вже готовим сервісом на зразок ЖЖ (взявши, наприклад, систему в віртуальну оренду), або встановивши на власному сервері відповідний софт, який у великій кількості доступний в Інтернеті, в тому числі безкоштовно (його можна легко знайти за пошуковим запитом "движок для блога"). З повністю російських блог-служб можна відзначити liveinternet. ru, journals.ru, blog.ru, з міжнародних - згадувану www.blogger.com, яка нещодавно була придбана Google (в травні вона доповнилася сервісом розміщення постінгом з мобільних телефонів). Готує свій блог-сервіс і Yahoo, тестуючи відповідний сайт 360.yahoo.com.

Для доступу до блогу досить браузера, однак з метою підвищення зручності та комфортності процесу ведення щоденника розроблено чимало блог-клієнтів. Зокрема, для роботи з ЖЖ можна використовувати вільно доступний "Семаджік" (www.livejournal.com/community/ljwin32_sema/), що підтримує російськомовний інтерфейс. Що найцікавіше, в цій програмі можна встановити режим перевірки орфографії з урахуванням букви "е"! У жодному іншому загальнодоступному редакторі такої можливості я не знайшов.

перспективи

Фактично в усіх великих компаніях на зразок IBM і Microsoft ведуться корпоративні блоги. Так, в Sun тисячі співробітників щодня розповідають про виконану роботу і радяться з робочих питань. Як приклад групового блогу можна привести відомий проект Slashdot.org спільноти розробників відкритого коду, а, наприклад, чимало європейських політиків (в тому числі і східноєвропейських) висловлюють свої думки і ведуть обговорення на порталі fistfulofeuros.net. Без сумніву, щось подібне на політичну тему з'явиться скоро і у нас, і, як зазвичай, суттєва перевага отримає той, хто першим запустить такий проект.

Тенденція розвитку блогів очевидна і полягає в підвищенні інтерактивності і виразності постінгом. На додаток до текстових повідомлень сучасні служби ведення щоденників дозволяють розміщувати цифрові малюнки і фотографії. Для цього, зокрема, зручно користуватися сервісом безкоштовного необмеженого хостингу цифрових фото www.imageshack.ws.

Після недовгого захоплення аудіоблогамі (див., Наприклад, www.audioblog.com), які на додаток до текстів дозволяють розміщувати і прослуховувати в браузері звукові файли (постинги можна наговорювати на сайт безпосередньо з телефону), мережеві жителі сьогодні активно переходять до відеоблозі (www .vidblogs.com, videoblogging.info). Вони дають можливість через зручний інтерфейс закачувати в щоденник відеокліпи. Стимулом відеоблоггінгу є, звичайно, масове поширення недорогих цифрових відеокамер і здешевлення широкосмугових каналів зв'язку з Інтернетом. Без сумніву, ця форма блогів буде тільки набирати популярність.

У перспективі більшість ЗМІ стануть повністю цифровими і максимально інтерактивними, а сучасна форма односпрямованої подачі інформації від виробника до споживача піде в минуле. Кожна людина на Землі зможе стати як глядачем, так і автором власної відеопередачі, а формуються в реальному часі гарячі стрічки відеокліпів, знятих звичайними людьми на здорові теми (любов, сім'я, діти, друзі, будинок, тварини, подорожі, спорт, природа), вже зараз дивитися набагато цікавіше, ніж шаблонні новинні підбірки ТВ, переповнені негативними повідомленнями (заміна одних шаблонів на інші навряд чи призведе до стійкого інтересу глядачів, і якщо телебачення вже наступало на ці граблі, то творцям власних вид опередач це ще неодноразово доведеться. - Прим. ред.).

За істинно колективним і інтерактивним творчістю - майбутнє!

Контакти

Свій ЖЖ веде безліч відомих і популярних російських особистостей - письменників, поетів, журналістів, музикантів. Зустрічаються навіть політики. Великий їх список можна знайти за запитом "відомі люди в жж" в будь-якому пошуковику, після чого з ким завгодно з цих людей поспілкуватися.

Не утримався від блог-спокуси і автор. В ЖЖ мене можна знайти під ніком sbobrovsky.

Версія для друку

Новости