Связаться с нами

  • (097) ?601-88-87
    (067) ?493-44-27
    (096) ?830-00-01

Статьи

Фінам.ru - На чому можуть спіткнутися біткоіни і блокчейн

В середині травня ринок криптовалюта біткойнов Голд пережив хакерську атаку, відому як "51 відсоток". Згідно з інформацією інтернет-ресурсу Quartz, один з учасників ринку зі значними обчислювальними потужностями зміг отримати контроль над створює монети системою блокчейн і зробити шахрайські операції. Як повідомлялося, схожим атакам піддалися і інші криптовалюта.

Чи можуть подібні ситуації повністю погубити ринки криптовалюта? Учасники ринку відкидають таку можливість, але професор економіки Бізнес школи ім. Бута при Чиказькому університеті Ерік Будиша (Chicago Booth professor of economics Eric Budish ) Не поділяє їхнього оптимізму. Беручи до уваги те спокуса, яке можуть відчувати потенційні хакери перед атакою на такі ринки як біткойн, він робить висновок, що заходи по забезпеченню безпеки системи блокчейн - децентралізованої мережі, що лежить в основі криптовалюта біткойн - вимагатимуть значних поточних витрат, що може обмежити зростання цього ринку.

Навіть ті, хто вважає біткойн всього лише примхою, найчастіше позитивно відгукуються про блокчейне (технології, що є його основою і представляє собою ланцюжок цифрових записів з відкритим вихідним кодом) як про прорив в методах електронного зберігання даних. Інноваційність ідеї засновника біткойнов Сатоши Накамото полягала в створенні системи, в якій люди довіряли б єдиній базі динячих, у якій відсутній централізований контролюючий орган в особі уряду, суду або банку. Замість цього запису верифицируются анонімними "Майнер", які створюють підтверджує "слід", тобто формують ланцюжок транзакцій.

Коли відбувається угода з біткойнов, вся інформація про неї гуртується в один блок. Майнер намагаються випередити один одного, вирішуючи завдання, що вимагає значних обчислювальних потужностей, а той, хто в цій гонці перемагає, додає блок в ланцюжок, в той час як інші, просто підтверджують, що ця нова угода укладена коректно. У всіх Майнер зберігаються копії всього ланцюжка угод, що робить блокчейн завіреної і надійною системою, при цьому залишається абсолютно децентралізованій базою даних.

Такий процес став серйозною інновацією в комп'ютерних технологіях, але як це все працює з точки зору економіки? Поглянувши на питання з цієї точки зору, професор Будиша висуває тривожний аргумент, що стосується майбутнього біткойнов. За допомогою трьох тез він дає теоретичне обгрунтування причин своєї стурбованості.

Для початку він задався питанням, скільки обчислювальних потужностей купують Майнер і задіють їх в біткойнових змаганнях? Відповідь звучить досить невизначено - це залежить від того, скільки заробляють Майнер. Вони змагаються за щось схоже на приз в лотерею, сума якого становить близько $ 100.000, виплачуваних біткойнов (за поточним курсом). Нагорода присуджується кожні 10 хвилин. Чим більше обчислювальних потужностей кожен окремий майнер задіє в змаганні, тим вище його шанси, але ймовірність того, що кожна окрема обчислювальна одиниця всього комплексу неодмінно витягне виграшний лотерейний квиток, зменшується. Проте, чим більше грошей Майнер можуть заробити, тим більше вони будуть цим займатися. Ерік Будиша порівнює це з "гонкою озброєнь у високочастотному трейдингу", коли торгують на біржі компанії інвестують сотні мільйонів доларів в обладнання, сподіваючись на мілісекунди випередити конкурентів в доступі до закриває угоди біржового комп'ютера.

Наступним питанням було, а скільки користувачі платять за те, щоб підтримувати безпеку системи? Безпека, як пояснює Ерік Будиша, це витрати, пов'язані з тим, щоб Майнер поводилися чесно - вони повинні мати можливість заробляти на Майнінг більше, ніж на маніпулюванні блокчейном і на організації хакерських атак на систему. Інакше кажучи, витрати злому ланцюжка транзакцій повинні перевищувати вигоду від участі в ній.

Такі витрати прямо пов'язані з тим, наскільки активно ведеться Майнінг. До недавнього часу біткойн використовувався для здійснення відносно невеликої кількості угод, часто нелегальних - наприклад, для покупки наркотиків, підроблених документів чи комп'ютерних комплектуючих. Але якщо біткойн стане вагомою складовою глобальної фінансової системи, угод стане більше, і вони будуть більшими, тим самим підвищиться інтерес і до того, щоб зламати систему.

Хакери охочіше і більше витратять на придбання обчислювальних потужностей і устаткування, якщо зможуть заробити, зробивши шахрайство на $ 1 млрд, а не на $ 1.000. Але в міру того, як збільшується сума, яку можна заробити на шахрайстві, ростуть і видатки на те, щоб цьому протидіяти. І таке збільшення витрат має пряму лінійну залежність, чого не скажеш про забезпечення безпеки інших систем. Скажімо, на стіні в житловому будинку висить картина вартістю $ 1.000, і її збереження забезпечує закривається на ключ вхідні двері. Якщо цю картину замінити більш дорогим шедевром в $ 1 млн, господар будинку, ймовірно, купити сигналізацію або навіть найме охоронця, але мало ймовірно, що він захоче платити за безпеку в 1.000 разів більше. У випадку з біткойнов забезпечення безпеки угод на $ 1 млн варто в 1.000 разів більше, ніж на $ 1.000.

Ці два міркування привели професора Будиша до третього висновку і до розуміння того, що забезпечення безпеки створює біткойн блокчейна є дуже дорогим задоволенням. Щоб ця система була надійною, Майнер, по суті, кожні 10 хвилин повинні бути впевнені в ній і залишатися чесними, а чим більше вони можуть заробити на хакерській атаці, тим дорожче буде їх переконати в недоцільності злому системи. Ерік Буддіш порівнює таку систему безпеки з тим, як функціонує глобальна платіжна система Visa, в якій користувачі побічно фінансують і безпеку, оплачуючи збір за обслуговування. Ці витрати відносно невеликі, оскільки надійність платіжної системи Visa забезпечується традиційними засобами криптографії і загальними законодавчими нормами.

Для порівняння, якщо б безпеку системи Visa працювала за принципом біткойнов, то власники кредитних карт платили б не фіксовану, а мінливу кожні 10 хвилин суму збору, яка могла бути значною, оскільки вона залежала б від того, скільки грошей хакер може заробити, зламавши систему Visa. Як пояснює Ерік Будиша, така плата за придуману Накамото систему, яка ґрунтується на принципах анонімності і децентралізації.

Ерік Буддіш також розглянув кілька можливих стратегій хакерських атак і розрахував, скільки може коштувати система захисту від них. У разі злому системи за принципом "51 відсоток", група недобросовісних Майнер може заволодіти більшістю обчислювальних потужностей і впевнено вирішити турнірні завдання швидше за інших користувачів. Це надасть хакерам контроль над угодами, які додаються в блокчейн, або ж, навпаки, видалити вже додані. Тим самим відкривається можливість атаки "подвійного списання", коли хакери, використовуючи біткойн, оплачують реальні товари, а потім видаляють зроблені угоди з уже завірених блоків ланцюга, обманним шляхом позбавляючи другу сторону перерахованих біткойнов. "Атака-диверсія" може цілеспрямовано спровокувати обвалення ринку.

Деякі експерти вважають, що такі хакерські атаки малоймовірні. Вони стверджують, що якщо невеликі ринки і можуть бути уразливі, то обсяги торгів біткойнов такі, що він досить безпечний. Ерік Будиша менш оптимістичний. Він називає кілька причин, чому до цих пір ця криптовалюта не бралася під хакерських атак. За його словами, на поточний момент витрати злому системи великі. Якщо мова йде про електрику, система біткойн вже зараз споживає таку ж кількість енергії, що і все населення Ірландії. Тим часом, Майнер біткойнов інвестують в спеціальні чіпи, щоб брати участь в розподілі випускаються біткойнов і ці спеціальні пристрої досить дорогі. Загальна сума інвестицій в них склала близько $ 2 млрд.

Але що, якщо чіпи стануть дешевше або Майнер зможуть їх орендувати, а не купувати? Витрати Майнінг і організації хакерської атаки знизяться. І якщо тим, хто захоче прорватися в Форт Нокс, буде потрібно для цього ціла армія, то прагнуть зламати біткойновскую систему з метою маніпуляції знадобляться лише достатні комп'ютерні потужності, щоб заволодіти мережею на нетривалий кількість часу.

Вже зараз на кону стоїть велика сума грошей, щоб зацікавити потенційних хакерів, і вона буде ще більше, якщо біткойн стане економічно важливою валютою. Професор будиш підрахував, що "диверсійна" атака на біткойн, яка може бути організована, наприклад, якщо хтось захоче обрушити ринок ф'ючерсів на біткойн, щоб заробити на крупній короткої позиції, принесе не менше $ 160 млн за станом на березень 2018 року. Тим часом, "ринкова капіталізація біткойнов, яка, ймовірно, дозволяє по-іншому оцінити значимість можливого економічного шкоди від деструктивних дій несумлінного гравця, на поточний момент становить близько $ 100-200 млрд. Ринкова вартість золота, видобутого за всю історію людства становить $ 7,5 трлн ", - пише він у своєму дослідженні.

Уразливість блокчейна перед хакерськими атаками може обмежити перспективи зростання вартості біткойнов. Інноваційна ідея Накамото полягала в тому, щоб створити довіру до системи, але люди, які будуть дотримуватися способу мислення Еріка Будиша, можуть втратити його. Якщо це станеться, вартість біткойнов впаде, і криптовалюта не стане засобом збереження вартості, як заявляють її прихильники.

Професор Будиша передбачає, що здорове почуття скептицизму і якась обережність повинні бути присутніми при оцінці потенціалу біткойнов і будь-яких систем, які таким же чином ґрунтуються на довірі до розподіленої анонімної системі зберігання даних. "Більшість представників бізнесу і держструктур, безсумнівно, мають доступ до більш дешевих формам забезпечення безпеки зберігання даних", - відзначає він.

Джерело: The University of Chicago Booth School of Business Review.ChicagoBooth.edu

Чи можуть подібні ситуації повністю погубити ринки криптовалюта?
Такий процес став серйозною інновацією в комп'ютерних технологіях, але як це все працює з точки зору економіки?
Для початку він задався питанням, скільки обчислювальних потужностей купують Майнер і задіють їх в біткойнових змаганнях?
Наступним питанням було, а скільки користувачі платять за те, щоб підтримувати безпеку системи?
Але що, якщо чіпи стануть дешевше або Майнер зможуть їх орендувати, а не купувати?

Новости

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно