Связаться с нами

 • (097) ?601-88-87
  (067) ?493-44-27
  (096) ?830-00-01

Статьи

Чому зависає комп'ютер?

 1. Вірус повністю завантажує процесор
 2. Контроль запущених додатків
 3. підступний перегрів
 4. Перевірка вінчестера
 5. рятівна дефрагментація
 6. Уникайте «кривих» драйверів
 7. замість висновку

Кожен більш-менш досвідчений комп'ютерний користувач хоч раз у житті стикався з так званим зависанням, коли програми або починають працювати дуже повільно, або взагалі перестають функціонувати. При цьому сам комп'ютер продовжує працювати, а зображення з дисплея нікуди не зникає. Чому так відбувається - питання дуже непросте. Причини подібної несправності можуть бути самими різними, як і способи її виправлення. В цілому такі причини можна розділити на дві великі групи: апаратні і програмні. У деяких випадках позбутися від зависання пересічний користувач зможе власними силами, а в інших йому доведеться звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців. Спробуємо розібратися, як краще за все діяти в цій ситуації.

Вірус повністю завантажує процесор

Якщо ваш офісний або домашній комп'ютер раптом почав «намертво» зависати або повільно працювати, то спершу необхідно поставити собі одне дуже просте питання: «Чи всі в порядку з його апаратною частиною?» Припустимо, комп'ютер новий, тільки що з магазину і ніяких сумнівів в його справності у вас немає. У цій ситуації перелік причин, за якими він може зависати, істотно скорочується. Не зайвим буде також переконатися в легальності операційної системи Windows - не секрет, що піратські версії, куплені і встановлені самостійно, теж здатні піднести ряд неприємних сюрпризів. Не дарма експерти часто називають їх «кривими».

Коли комп'ютер і встановлена ​​на ньому версія Windows поза підозрою, найбільш імовірною причиною періодичних зависань може виявитися банальний комп'ютерний вірус. Як відомо, подібні шкідники можуть проявляти себе на комп'ютері абсолютно по-різному. Багато сучасні віруси ведуть тиху «партизанську» війну, нічим явно не видаючи своєї присутності. При цьому окремі їх різновиди так енергійно трудяться «в підпіллі», що практично повністю завантажують процесор! Природно, що з подібними прихованими «паразитами» комп'ютер починає сильно «гальмувати», працювати дуже повільно, а всі програми і дії виконуються як при сповільненій відеозйомці.

Нагадаємо, що при нормальній роботі з офісними додатками процесор комп'ютера завантажений від сили на 1-5%. Якщо ж рівень завантаження постійно тримається на позначці 98-99% - це однозначно вказує на дію вірусу. Перевірити поточне завантаження процесора дуже просто - достатньо натиснути комбінацію клавіш Ctrl + Shift + Esc, щоб відкрити Диспетчер завдань Windows. У вкладці Швидкодія можна побачити віконце Завантаження ЦП, що показує значення цього важливого параметра на даний момент (рис. 1).

1)

Мал. 1

Контроль запущених додатків

У диспетчері завдань Windows є інше важливе віконце - Пам'ять (Файл підкачки - для інших версій Windows) (див. Рис. 1), що показує, скільки мегабайт оперативної пам'яті в даний момент у вас використовується. В принципі, якщо «оперативки» на вашому ПК мало, а ви намагаєтеся використовувати багато програм одночасно, то це теж може стати причиною зависань, однак цей варіант зустрічається не так часто. Як правило, кожен користувач уже знає, що і скільки коштує запускати на ПК з його параметрами, тому «аварійну» ситуацію він навряд чи викличе сам. Інша справа, якщо будь-яка програма почала запускатися і працювати без вашого відома, «з'їдаючи» дорогоцінну оперативну пам'ять, - це цілком може стати причиною проблем. У тому ж диспетчері завдань Windows є вкладки Процеси і Додатки, де можна спробувати відловити такого «новачка». За процесами і програмами, які працюють у вашій системі, завжди слід стежити, і якщо ПК став працювати дуже повільно, насамперед перевіряти в диспетчері завдань, чи немає там якихось нових програм, яких ви не запускали (рис. 2).

Однак у випадку з зараженням вірусом даний варіант пошуку може і не спрацювати (віруси дуже добре маскуються в системі), тому найкраще скористатися спеціальним софтом - наприклад, програмою Dr.Web LiveCD (заснованої на антивірусний сканер Dr.Web). Для цього вам спершу потрібно завантажити дистрибутив розміром 188 Мб з сайту www.freedrweb.com/livecd/?lng=ru, створити з його допомогою спеціальний завантажувальний диск, а потім просканувати антивірусом жорсткий диск вашого ПК. Дуже важливо використовувати саме такий антивірус з автономної завантаженням, оскільки нормальний запуск і робота Windows при наявності в системі вірусу зазвичай вже неможливі. Запуск антивіруса зі змінного носія - єдиний варіант знешкодити код, який заважає нормальній роботі системи. Після знаходження і видалення таким способом вірусу зависання зазвичай припиняються.

Мал. 2

підступний перегрів

Друга поширена причина зависань вже апаратна - наприклад, зіпсовані блок живлення або система охолодження комп'ютера. Якщо антивірусний пакет не виявив ніяких прихованих шкідників, то слід звернути увагу на цю можливу причину. Примітно, що несправність блоку живлення може також носити прихований характер. Комп'ютер буде включатися як зазвичай, деякий час працювати, але потім несподівано станеться зупинка всіх процесів. Самостійно розібратися з блоком живлення дилетанту буде дуже складно - доведеться віддавати ПК в майстерню. Однак одна ознака, що вказує на вину саме цього вузла, є: відкрийте кришку системного блоку і проведіть зовнішній огляд блоку живлення. Якщо там є якісь патьоки і інші зовнішні дефекти, проблема однозначно в ньому.

З системою охолодження теж не все просто. Як правило, всередині системного блоку встановлено кілька кольорів (вентиляторів), які забезпечують охолодження різних вузлів - процесора, блоку живлення, відеокарти і т.д. У потужних машинах їх загальна кількість може досягати 12! З плином часу рухомі деталі таких вентиляторів можуть приходити в непридатність, і охолодження стає неефективним. Сприяє цьому і пил, яка збирається всередині корпусу ПК. В результаті забитий пилом системний блок з погано працюючими вентиляторами стає причиною перегріву різних деталей (зокрема, того ж процесора), що і призводить до постійних зависань. Перші кроки на шляху вирішення цієї проблеми - зовнішній огляд системного блоку зі знятою кришкою і ретельна його очищення від накопичилася всередині пилу і бруду.

Зверніть увагу на звуки і вібрації, які виробляють кулери під час роботи. Якщо вони помітно відрізняються від звичайного режиму, то це явна ознака несправності вентиляторів і необхідності їх заміни. Існує багато універсальних платних і безкоштовних програм на кшталт Everest, Motherboard Monitor і інших, що дозволяють перевірити поточну температуру процесора і інших деталей. Однак навряд чи варто їх рекомендувати, оскільки причина в будь-якому випадку буде критися в несправності системи охолодження. Саме з нею і треба розбиратися в першу чергу, все інше - непрямі ознаки.

До речі, до перегріву системи може призвести і блок живлення недостатньої потужності. Найчастіше така невідповідність потужності відбувається, коли на ПК встановлюють різні нові компоненти (відеокарту і т. Д.), А блок живлення залишається колишнім, що не розрахованим на таке енергоємне оновлення. У будь-якому випадку з перегрівом слід боротися, оскільки він не тільки викликає різні зависання, але і істотно скорочує термін служби вузлів і комплектуючих.

Перевірка вінчестера

Є ще дві досить типові апаратні проблеми, через які може виконувати функції комп'ютера і додатків. Перша з них стосується планок оперативної пам'яті (дефекти модуля, його перегрів і т. Д.). Пам'ять маловідомих виробників, та до того ж з солідним строком експлуатації, цілком може піднести різні неприємні сюрпризи, серед яких синій екран смерті, зниження швидкості роботи ПК і періодичні зависання. Для тестування оперативної пам'яті існує безліч різних програм - MemTest (hcidesign.com/memtest), DocMemory (www.docmemory.com), Memtest86 (www.memtest86.com) і ін. Деякі з них дозволяють перевіряти якість модулів оперативної пам'яті взагалі без запуску Windows, що більш переважно. У будь-якому випадку мати такі утиліти в своїй колекції бажано всім.

Друга поширена апаратна проблема, здатна призводити до зависання ПК, - неполадки жорсткого диска. Зазвичай термін його життя становить близько 5 років і залежить від умов експлуатації і солідності виробника. У міру використання у вінчестера може виникати безліч різних неполадок - механічних, електронних, логічних або програмно-апаратних. В результаті швидкість доступу до диска падає, зростає число пошкоджених секторів і т. Д. На ранніх стадіях це мало помітно, але в міру наростання негативних змін вінчестер демонструє все більш і більш погану роботу, яка виражається в тому числі в частих зависаниях системи, зниженні швидкості відкриття файлів і т. д.

Контролювати стан жорсткого диска можна за допомогою різних утиліт, таких, наприклад, як безкоштовна програма HDD Health (www.panterasoft.com), яка здійснює моніторинг вінчестера і в разі виникнення проблем видає відповідне попередження.

рятівна дефрагментація

Серед інших типових проблем, що викликають значне уповільнення роботи комп'ютера і його зависання, можна виділити ще кілька. По-перше, це різний файловий «сміття», який накопичується в системі по мірі експлуатації. Сюди ж відносяться зайві записи в реєстрі Windows і тимчасові файли різних програм. Природно, що весь цей мертвий вантаж не сприяє швидкій роботі комп'ютера. Для позбавлення від нього використовують різні спеціальні програми, серед яких можна порекомендувати безкоштовне російськомовне додаток CCleaner (www.piriform.com/ccleaner). З його допомогою можна виконати очистку жорсткого диска від віртуального сміття, включаючи видалення непотрібних записів з системного реєстру (рис. 3).

Ще одна причина гальмування роботи ПК може бути пов'язана з процесом фрагментації даних, який постійно відбувається на жорсткому диску. Різні файли постійно додаються на вінчестер, видаляються, змінюються, в результаті чого їх частини хаотично розподіляються між секторами з різних областей диска. Головки вінчестера повинні постійно рухатися вперед і назад в пошуку розкиданих фрагментів файлу, що істотно сповільнює роботу системи. Вирішити цю проблему можна як за допомогою вбудованих засобів Windows, так і за допомогою інших спеціальниз додатків. Щоб скористатися штатним дефрагментатором від Microsoft, який відкривається за допомогою меню Пуск - Всі програми - Стандартні - Службові - Дефрагментація диска. Тут є важлива кнопка - Аналізувати диск. Вона дозволяє спершу протестувати вінчестер на необхідність виконання подібної операції, оскільки процес цей досить тривалий і може зайняти кілька годин. Тут же можна налаштувати і запуск програми дефрагментації за розкладом. У цьому випадку за появу подібної проблеми на ваших дисках можете не хвилюватися - вона буде вирішуватися порівняно швидко і автоматично (рис. 4).

Мал. 3

Мал. 4

Наша порада. Щоб дефрагментація виявилася ефективною і пройшла максимально швидко, слід мати на диску мінімум 20-25% вільного простору. Ситуації забитого під зав'язку файлами вінчестера слід уникати.

Уникайте «кривих» драйверів

Окремо слід розглянути ситуацію, коли зависання сталося через некоректну установки драйверів або іншого програмного забезпечення, що впливає на роботу операційної системи. Теоретично в Windows передбачена система відкоту до стану системи, що передує інсталяції подібного софта. Для створення точки відновлення потрібно за допомогою кнопки Пуск відкрити Панель управління, вибрати Система - Захист системи (Відновлення системи - для інших версій Windows) і скористатися відповідною кнопкою (рис. 5). За ідеєю, якщо ви щось встановили неправильно і комп'ютер став працювати погано, ви завжди можете повернутися до цієї «точки», реанімувавши останнє робоче стан.

На жаль, на практиці зробити це не завжди можливо, оскільки сама Windows після установки «кривих» драйверів часто починає працювати з рук геть погано. У цьому випадку оптимальний вихід - відновити систему з заздалегідь збереженого архіву за допомогою аварійного завантажувального диска, створеного, наприклад, такою програмою, як Acronis True Image Home ( www.acronis.ru ) (Рис. 6). В іншому випадку доведеться встановлювати заново Windows з нуля і всі необхідні для роботи програми - теж.

Мал. 5

Мал. 6

замість висновку

Підводячи підсумки, можна сказати, що, мабуть, найлегшою ситуацією з зависанням, в якій може опинитися користувач, є установка проблемної програми. Важливий нюанс: Windows при цьому продовжує працювати нормально. У цьому випадку ефективним рішенням може стати просте видалення «кривого» софта. Всі інші ситуації вимагають досить значних витрат часу, серйозних знань Windows, софта для діагностики і тестування, налаштування BIOS (ряд проблем може виникати через це) і інших моментів. При несправності або несумісності комплектуючих комп'ютера це питання навряд чи може бути вирішене самим користувачем і зажадає втручання кваліфікованого фахівця.

Як би там не було, перелік основних типових причин, за якими може зависати ваш комп'ютер, викладених у цій статті, завжди потрібно чітко собі уявляти. Тоді при виникненні подібних неприємностей ви відразу зрозумієте, в якому напрямку вести пошук вирішення проблеми. Це дозволить вам вирішити її максимально швидко, з найменшими фінансовими втратами.

Ю.К. Михайлов

Com/livecd/?

Новости