Связаться с нами

  • (097) ?601-88-87
    (067) ?493-44-27
    (096) ?830-00-01

Статьи

Чим можна замінити Ubuntu з Unity

В Ubuntu 11.10 немає класичного робочого столу GNOME 2. Інші дистрибутиви пропонують штатний GNOME Shell з третьої версії середовища, але в Canonical вирішили вчинити інакше.

В останній версії популярного дистрибутива з'явилася GNOME 3 і відбувся остаточний перехід на Unity. Раніше у користувачів був вибір: в GNOME 2 вони могли працювати з класичним робочим столом замість фірмової оболонки Canonical. Тепер такого вибору немає - за замовчуванням доступні тільки Unity, яка технічно є плагіном Compiz, і Unity 2D - окремий, заснований на Qt продукт, призначений для пристроїв без потужних сучасних відеоадаптерів. Обидва варіанти багатьох користувачів Ubuntu не влаштовують. Можна інсталювати GNOME Shell (в репозиторії вона є), але оболонку GNOME 3 критикують ще частіше, ніж Unity. Сьогодні ми спробуємо розібратися, чи є гідні альтернативи Unity для тих, хто не хоче міняти дистрибутив.

Kubuntu 11.10

Для початку нагадаю, що Kubuntu (як і інші збірки) ні в якому разі не є самостійним дистрибутивом - все пакети середовища KDE доступні в штатному репозиторії. Ця збірка представляє собою Ubuntu з встановленою за замовчуванням KDE 4.7 і відповідним набором додатків. Розповідати про неї особливо нічого - KDE є KDE. Всі "фішки" Ubuntu (такі, як автоматизована установка пропрієтарних драйверів і кодеків) користувачу доступні. Збірка вже багато років поспіль розвивається спільнотою користувачів і розробників Ubuntu. Вона є найстарішою з усіх розглянутих в цьому огляді. Користуватися Kubuntu цілком можливо, але лише за умови, що вас влаштовує робочий стіл KDE. Особливих плюсів в порівнянні з конкуруючими варіантами (Fedora, openSUSE, Mandriva) я не помітив, але якщо ви хочете перейти на KDE, не змінюючи дистрибутива, - це оптимальний варіант.

Xubuntu 11.10

Вважається, що з усіх доступних (і актуальних) варіантів саме XFCE найбільше нагадує GNOME 2. Збірка Xubuntu також підтримується спільнотою і існує досить давно. У версію 11.10 увійшла XFCE 4.8 (вона ще заснована на Gtk 2; перехід на Gtk 3 очікується пізніше) з файловим менеджером Thunar 1.2.3 та іншими типовими для цього середовища утилітами. Варто також згадати деякі додатки: Firefox, Thunderbird, Transmission, Pidgin, GIMP, Ristretto Photo Viewer, аудіоплеєр gmusicbrowser, медіаплеєр Parole, а також офісні програми Abiword і Gnumeric. Замість evince в Xubuntu 11.10 використовується epdfview, а для перегляду фотографій в поставку включили gThumb. Встановлювати і оновлювати додатки можна за допомогою Synaptic. Крім того, розробники залишили в конфігурації за замовчуванням "Центр додатків Ubuntu".

Крім того, розробники залишили в конфігурації за замовчуванням Центр додатків Ubuntu

Попрацювавши кілька днів в Xubuntu 11.10, я не можу назвати XFCE 4.8 адекватною заміною GNOME 2. Начебто все на місці (робочий стіл, панелі, меню, аплети, трей і т.д.), але чогось не вистачає. У розробників вийшов такий собі "недогном": сенс той же, але виглядає гірше і є проблеми з юзабіліті. Можливо, з переходом XFCE на Gtk 3 ситуація зміниться, так що за розвитком цієї збірки стежити варто. Поки ж назвати її гідною альтернативою Ubuntu з GNOME 2 я не можу. Графічні "свистілки", до речі, доведеться включати самостійно, але не думаю, що установка Compiz і засобів його налаштування стане серйозною проблемою.

Lubuntu 11.10

Ця збірка тільки недавно отримала офіційне визнання. В Lubuntu використовується легка середу робочого столу LXDE , Що складається з певної кількості незалежних компонентів - віконний менеджер Openbox, файловий менеджер PCManFM, що нагадує панель Windows XP LXPanel з меню, списком вікон, а також областю повідомлень і так далі. Зайвим функціоналом вона не перевантажена: основний упор розробники LXDE роблять на швидкодію і економію споживаних ресурсів, але все необхідне тут є. У Lubuntu присутні досить розвинені графічні засоби конфігурування середовища (по крайней мере, для настройки мені жодного разу не довелося лізти в консоль) і грамотно підібраний набір додатків: аудіопрогравач Audacios, відеоплеєр GNOME Mplayer, програма для запису CD XFBurn (з XFCE), поштовий клієнт Sylpheed і торрент-клієнт Transmission. Як офісних додатків пропонується використовувати Abiword і Gnumeric. Крім того, тут є клієнт миттєвого обміну повідомленнями Pidgin і браузер Chromium. Для установки додатків є графічний менеджер пакетів Synaptic.

Для установки додатків є графічний менеджер пакетів Synaptic

При погляді на інтерфейс оболонки згадується стара добра ОС Windows 98 SE (зовні, втім, LXDE на неї не дуже схожа). Додатки здебільшого обрані не особливо вимогливі до ресурсів. Не останню роль тут зіграли і залежно від другої версії Gtk. Lubuntu - хороший варіант для не дуже вимогливих користувачів або малопотужного заліза. Про сучасні навороти тут мріяти не доводиться. Я б не ризикнув називати LXDE повноцінною заміною GNOME 2, але шанувальників у неї чимало.

Linux Mint 12 "Lisa"

Останній варіант відрізняється від попередніх. По перше, Linux Mint - це сторонній проект. Проте окремим дистрибутивом назвати його не можна - засновані на Ubuntu збірки (є ще варіанти на Debian) використовують репозиторій батьківського дистрибутива. Також тут є додаткові пакети, які знаходяться в спеціальних репозиторіях: deb http://packages.linuxmint.com/ lisa main upstream import (їх, до речі, можна встановити і в Ubuntu). Конфігурація за замовчуванням зовсім не така, як в Ubuntu з Unity. в Linux Mint 12 використовується GNOME Shell, яку за допомогою набору фірмових розширень MGSE (Mint Gnome Shell Extensions) перетворили на подобу GNOME 2. Крім стандартної верхньої панелі GNOME 3, тут з'явилася фірмова нижня панель зі списком вікон, меню запуску додатків і перемикачем віртуальних робочих столів. Крім того, розробники повернули традиційні кнопки управління вікном (в GNOME 3 це робиться за допомогою налаштувань). Інтерфейс Mint 12 не копіює GNOME 2, але щось спільне безумовно є.

Інтерфейс Mint 12 не копіює GNOME 2, але щось спільне безумовно є

Екран перемикання між вікнами і пошуку файлів / додатків виглядає стандартно.

Екран перемикання між вікнами і пошуку файлів / додатків виглядає стандартно

Замість переключення програм розробники повернули традиційне для GNOME 2 перемикання між вікнами (втім, це можна налаштувати). Оболонка взагалі налаштовується досить гнучко - ніхто не заважає користувачеві вмикати / вимикати розширення MGSE на свій розсуд. Також тут є власний графічний менеджер встановлення та оновлення додатків, програма конфігурації і багато іншого. Про всі можливості Mint 12 в короткому огляді розповісти складно - система безумовно заслуговує докладної статті. До складу дистрибутива входить третя версія ядра Linux, браузер Firefox, поштовий клієнт Thunderbird, офісний пакет LibreOffice і т.д. Додаткові пропрієтарні додатки (кодеки, наприклад) встановлюються в один клік за допомогою спеціального інтерфейсу. Наостанок хочу згадати, що паралельно з GNOME 3 можна встановити MATE Desktop Environment - форк GNOME 2.32 (стабільність цього середовища поки залишає бажати кращого).

В цілому вийшло досить непогано. Мабуть, це найкраща адаптація GNOME Shell для настільних систем. Але якщо вам категорично не подобається GNOME 3, перехід на Mint теж не для вас: розширення не здатні перетворити GNOME Shell в звичне середовище GNOME 2, хоча розробники дуже старалися цього домогтися.

висновок

Провівши деякий час з кожним з чотирьох варіантів, жоден з них я не можу назвати гідною альтернативою Ubuntu з GNOME 2. За винятком, може бути, Kubuntu - KDE 4 досить розвинена і більш-менш стабільне середовище. Інша справа, що далеко не всім користувачам GNOME вона припаде до смаку. Xubuntu та Lubuntu (XFCE і LXDE) занадто убогі і примітивні, а Unity, на жаль, потрібно ще допрацьовувати і допрацьовувати. Що стосується Mint 12 - це все ж GNOME 3. Розробники спробували надати GNOME Shell схожість зі звичним "гномерам" оточенням, але вихідний матеріал наклав свої обмеження. На сьогоднішній день реальної альтернативи старим версіями Ubuntu (10.04 LTS і 11.04) я не бачу, але вони, слава богу, поки підтримуються. Що буде далі, сказати складно. Сподіваюся, в наступному році нам запропонують хоча б один прийнятний варіант.

Новости

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно