Связаться с нами

  • (097) ?601-88-87
    (067) ?493-44-27
    (096) ?830-00-01

Статьи

ALT Linux 4.1 Desktop. Частина 1.


Офіційний сайт: www.altlinux.ru
Розмір: 1 DVD
Ціна: 300 руб
Призначення: операційна система
Попередні огляди дистрибутивів Linux: Linux XP Desktop 2008 , Ubuntu 8.04.1 , Mandriva PowerPack 2009

Зараз в засобах масової інформації багато говорять про неконкурентоспроможність російської продукції. Але відкриті системи - це багато в чому саморегулюючий ринок. Більшість дистрибутивів поширюються на безкоштовній основі, або їм призначається невисока ціна, в разі коробкових версій продуктів. Це означає, що користувач може орієнтуватися виключно на якість конкретних дистрибутивів, що не дивлячись на цінники. Найчастіше, досить завантажити образ, записати його на оптичний диск, і готово - можна починати установку. На цьому тлі висока популярність ALT Linux на території країн СНД змушує уважніше подивитися в сторону цього дистрибутива.

Упаковка DVD-box дистрибутива ALT Linux

Програмний продукт, наданий компанією ALT Linux , Був упакований в коробку DVD-box, додатково покриту прозорою плівкою. Вона виконаний не пакетиком (як це часто зустрічається у піратських виробів), а у вигляді щільно облягає оболонки. Сама коробка зроблена з білого матового напівпрозорого пластика.

Усередині коробки знаходиться одношаровий диск DVD з кольоровою поліграфією. Болванка записана на приводі, що пише. Це не штамповка, як у випадку з Mandriva PowerPack. Важливе зауваження - диск не читався на обох комп'ютерах, де проводиться тестування програмного забезпечення. Інсталяція навіть не починалася, комп'ютер зависав. На одній з машин спроба копіювання файлів диска завершилася помилкою на 71%, на другому - на 80%. Питання до представника компанії: як таке можливо, коли платний продукт поширюється на нечитабельних болванках? Відповідь: дійсно, частина тиражу вийшла бракованої, але співпраця з компанією, яка виготовляла неякісні диски, припинено.

Втім, низька якість носія не виявилося фатальним. З офіційного сайту проекту був завантажений образ дистрибутива, самостійно записаний на диск. В подальшому проблем з читанням даних не було. Це і є важлива відмінність відкритих систем від їх закритих конкурентів. Ви завжди можете легально завантажити копію дистрибутива і використовувати її, практично без обмежень. Для простого користувача ліцензія GPL, можна сказати, не накладає ніяких обмежень. Платний статус продукту визначається тільки додатковими послугами: якісної коробкою і документацією, технічною підтримкою, членством в клубах і іншими бонусами.

Текст ліцензії ALT Linux поширюється на окремому документі. Глянцевий папір, відмінна поліграфія, стильний дизайн, великий шрифт - все це сильно контрастує з тим, що було запропоновано в Mandriva PowerPack. У попередньому розглянутому дистрибутиві невеликий листок з ліцензією вкладався, скоріше, для галочки. Тут - це прекрасно підготовлений документ, який не просто можна, але навіть приємно читати.

У коробці з Mandriva PowerPack присутній п'ятисторінкову вкладиш з коротким описом установки продукту. Розробники ALT Linux пропонують справжню документацію: книгу на 80 сторінок. І знову нас зустрічає поліграфія високої якості, зручний шрифт, безліч ілюстрацій. Незважаючи на технічну специфіку, текст легко читається, його сенс буде зрозумілий, мабуть, навіть новачкам, хто в перший раз встановлює Linux. На зворотному боці обкладинки Серійний номер. Він потрібен для технічної підтримки продукту. Але про неї ми поговоримо пізніше.

Вміст упаковки DVD-box дистрибутива ALT Linux

Перед інсталяцією ALT Linux (так само як і будь-якого іншого дистрибутива) необхідно подбати про наявність вільного дискового простору. У документації до продукту докладно описується комплекс дій, який допоможе зберегти ваші дані, а також забезпечити успішне створення нових розділів. Крім того, на сторінках посібника користувача можна ознайомитися з основами файлової системи Linux, з призначеннями деяких стандартних директорій, прочитати поради по розмітці диска. Зрозуміло, що користувачі не люблять читати документацію, але у випадку з ALT Linux, це чомусь не викликає негативних емоцій. Замість нудного студіювання FAQ різних форумів, збереження окремих сторінок, їх роздруківки на принтері з закінчується тонером, нам пропонують зручний єдиний документ.

Все готово? Встановлюємо в BIOS завантаження з оптичного носія, вставляємо диск з ALT Linux в привід і перезавантажуємо комп'ютер.

Установка ALT Linux: стартове меню диска

Стартове меню диска представлено російською мовою, чого не зустрінеш в зарубіжних продуктах. Ви можете продовжити завантаження з жорсткого диска, почати установку Linux або завантажитися в режимі LiveCD. Аналогічна можливість є в Ubuntu. Вона полягає в тому, що завантаження системи можлива прямо з оптичного носія. Інсталяції не відбувається. Користувач може попрацювати якийсь час в системі, оцінити її плюси і мінуси, і зробити остаточний висновок - чи потрібно встановлювати її на жорсткий диск.

Якщо на якийсь час відійти від комп'ютера, то за замовчуванням буде обраний перший пункт - завантаження з жорсткого диска. Ви можете відразу вибрати країну, яка є чимось на зразок мови установки. Реально він переключається тільки для Росії і України. Для Білорусії і Казахстану використовується також російську мову, а пункт Other (тобто, всі інші країни) - англійський.

Пункт вибору дозволу екрану - формальність. На обох комп'ютерах, де тестувався дистрибутив, список складався з одного пункту - 800x600. Ви можете також вказати джерела програмного забезпечення, але дана стаття присвячена версії, поширюваної на DVD. В цьому випадку, наявність мережі на етапі установки продукту не потрібно - все необхідне є на інсталяційному диску.

Наступний крок майстра установки ALT Linux - це вибір мови системи. Пропонується чотири пункти: англійська, російська, татарська та український. Однак при виборі третього варіанту, мова залишається російським. Чому? На татарську мову переведений тільки KDE. Сам дистрибутив (установник і фірмові пакети), а також більшість додатків не мають татарського інтерфейсу.

Установка ALT Linux: довідкова система

Ще однією важливою відмінністю ALT Linux від більшості конкурентів (включаючи, до речі, і Linux XP) є документація, що супроводжує процес установки. Тут вона російською мовою, причому текст має приємну стилістику, він легко читаємо.

Ліцензійний договір теж представлений російською мовою. Досить погодитися з ним, і кнопка переходу на наступний крок стає активною.

Установка ALT Linux: вибір варіанта перемикання розкладки клавіатури

Під час вибору розкладки клавіатури, за замовчуванням пропонується варіант, що використовується в Windows як альтернатива. Багато дистрибутиви Linux використовують клавішу Caps Lock для подібних цілей. Тут, мабуть, розробники пішли по шляху найбільшої наступності навичок.

Для вказівки часового поясу пропонується список міст обраної на початку інсталяції країни. Зручне рішення. Більшість дистрибутивів збирає міської урожай з усього світу.

Є можливість синхронізації часу із спеціальним сервером. Пропонується лише одну адресу. Система може і сама працювати в якості сервера точного часу.

Установка ALT Linux: настройка часу

Сучасні дистрибутиви Linux містять менеджери розділів жорстких дисків. Не став винятком і аналізований продукт. Пропонується два автоматичних і один ручний режим. Система ставилася на два комп'ютери. На одному з них був нерозмічену диск, а на другому - заздалегідь підготовлені розділи. Там був раніше встановлений Mandriva PowerPack. В обох випадках, ALT Linux відмовився працювати в обох автоматичних режимах.

Установка ALT Linux: помилка автоматичного розбиття жорсткого диска

Цікаво: застаріла версія продукту ALT Linux 3.0 Compact, що має аналогічний менеджер розділів, відмінно пройшла тест на чистому вінчестері! Той же комп'ютер, ідентичне обладнання. Здавалося б, нова версія продукту повинна приносити тільки поліпшення. Але на практиці, все виявилося інакше.

Ви можете створювати і видаляти розділи. Але зі зміною їх розмірів ситуація складніша.

Установка ALT Linux: створення розділу на жорсткому диску

Допускається створення нових розділів. Можна не відразу форматувати його. В цьому випадку, можлива зміна його розміру. Як тільки додається файлова система, опції зменшення або збільшення розміру пропадають. Іншими словами, відформатовані розділи і, тим більше, що мають будь-які дані, чіпати в установнику ALT Linux можна. З цієї причини, функціональність менеджера розділів розглянутого дистрибутива знаходиться приблизно на одному рівні з аналогічним компонентом Windows XP.

Установка ALT Linux: менеджер розділів жорсткого диска

Всі попередні розглянуті варіанти Linux мали більш функціональні компоненти підготовки дисків, що дозволяють змінювати розмір розміри навіть NTFS-розділів, при цьому без особливого ризику втрати даних. Незважаючи на це, в разі використання чистого вінчестера, ви можете обійтися і засобами інсталятора ALT Linux. Він підтримує дві використовуються в Linux файлові системи - ext3 і XFS.

Установка ALT Linux: копіювання базових пакетів

Після завершення створення розділів і їх форматування, інсталятор відразу переходить до перенесення основних пакетів. Ніяких питань не задається. Установка починається відразу. Запропонованого набору вже вистачить, щоб запустити Linux і виконувати в ньому більшість прикладних задач, наприклад, здійснювати навігацію по Мережі або готувати документи в текстовому процесорі.

Завантажувач, на відміну від Linux XP, можна встановлювати на будь-який диск, на будь-який розділ. Використовується LILO, а не GRUB, як в більшості сучасних дистрибутивів. На комп'ютері з встановленим Windows XP і двома жорсткими дисками були знайдені цілих три системи Windows! Насправді, робочої виявилася тільки одна посилання в засобі завантаження, яка веде до правильного розділу.

Установка ALT Linux: установка завантажувача

Ви можете встановити додаткові набори пакетів. Вони являють собою лінійний список. Під вікном вибору пунктів показується обсяг дискового простору, необхідний під ваш набір. У ранніх версіях ALT Linux користувача змушували ламати голову над вибором окремих пакетів. На щастя, цього більше немає, установка стала набагато простіше.

Установка ALT Linux: вибір додаткових пакетів

Обліковий запис адміністратора в відкритих системах називається «root». Установник ALT Linux не накладаються обмежень на довжину пароля, як це роблять інші дистрибутиви. Дійсно, користувачеві краще знати, якої довжини використовувати пароль. Тим більше, він - системний адміністратор.

Слідом за введенням облікового запису root, необхідно вказати хоча б одного користувача. Втім, на даній стадії установник не дозволить ввести більше одного облікового запису.

Установка ALT Linux: введення користувачів

На етапі інсталяції пристрою можна налаштувати параметри мережі. Виводиться їхній список. За замовчуванням пропонується автоматичний варіант настройки через DHCP. Однак ви можете переключитися в ручний режим. IP-адреса вводиться користувачем. Маска підмережі вибирається зі списку. Крім того, можна вводити ім'я локального комп'ютера.

Установка ALT Linux: настройка мережевих параметрів

Установка системи поступово наближається до кінця, і ось, залишається лише перевірити параметри відео. За замовчуванням використовується відкритий драйвер. Однак відразу пропонується замінити його закритим аналогом (може бути застосовано для NVIDIA і AMD), щоб запрацювало апаратне прискорення OpenGL. І в цьому випадку не вдається протестувати настройки відео. Система виводить повідомлення про конфлікт драйверів (наприклад, nv і nvidia).

Установка ALT Linux: настройка параметрів відео

Крім того, на обох тестованих комп'ютерах, відразу після завершення установки системи було виставлено дозвіл 800x600, незважаючи на те, що в налаштуваннях вказувалися інші значення. На одній машині монітор визначився як «невідомий, 1024x768», хоча його рідне дозвіл - 1280x1024. Крім того, за замовчуванням пропонувалася глибина кольору 16-bit, хоча після ручного перемикання на 32-bit (16,7 млн. Квітів) все прекрасно працювало.

Слідом виводиться вікно з повідомленням про успішне завершення установки продукту. Система йде в стан двадцатісекундний очікування перезавантаження! Решта дистрибутиви позбавлені подібної, не зовсім зрозумілою паузи.

Установка ALT Linux помітно змінилася з часів версії 3.0. Став більш приємним дизайн інсталятора. Темні, що тиснуть, кислотні тони змінилися світлою, «рослинної» гамою. З установки прибрані деякі моменти, які ускладнюють процес. Найбільш яскравий приклад - більше немає вибору окремих пакетів в стилі Mandriva. Користувач, який встановлює нову систему, швидше за все, не знає таких тонкощів, і змушувати його здійснювати складний на поточному етапі вибір - не найкращий вихід. Однак принцип інсталяції залишився колишнім. Два етапи. Спочатку відбувається перенесення базових пакетів. Потім, користувач може додати додаткові додатки.

Установка ALT Linux 3.0 Compact

Процес інсталяції в ALT Linux 4.1 Desktop проходить не безхмарно. По-перше, бажано заздалегідь мати підготовлені розділи на жорсткому диску або, як мінімум, необхідно забезпечити вільне місце. Установник не вміє змінювати розміри розділів без втрати в них даних. Друга можлива проблема - це визначення відеокарти. Тут твориться якийсь хаос. Конфлікт драйверів, невірне дозвіл, невірна глибина кольору. Втім, і тут немає нічого фатального. Все виправляється вручну, вже після установки системи. А про те, як поведе себе ALT Linux 4.1 Desktop далі, ми поговоримо в наступній частині статті.

Питання до представника компанії: як таке можливо, коли платний продукт поширюється на нечитабельних болванках?
Все готово?
Чому?

Новости