Связаться с нами

 • (097) ?601-88-87
  (067) ?493-44-27
  (096) ?830-00-01

Статьи

Як зробити навчальні відео: 7 кроків від сценарію до зйомки

 1. Крок 1. Визначте цільову аудиторію
 2. Крок 2. Підготуйте сценарій
 3. Крок 3. Підберіть камеру і мікрофон
 4. Крок 4. Виберіть місце зйомок
 5. Крок 5. Виставите освітлення
 6. Крок 6. Продумайте образ ведучого
 7. Крок 7. Пишіть відео частинами
 8. Як зробити відеоурок в PowerPoint
 9. Запам'ятати

попередній урок
Це сьомий урок з циклу «Марафон: як створити онлайн-курс» . Для повного занурення в тему, краще почніть з першого .

Щоб випустити корисний відеоурок, необов'язково закінчувати ВДІК і витрачати сотні тисяч рублів на апаратуру. Якісний навчальний ролик під силу зробити кожному за невеликі гроші: досить аматорської відеокамери і мікрофону.

У цій статті разом з експертами eLearning ми описали весь процес виробництва навчальних відео: від сценарію до зйомки.

В кінці вас чекає приємний бонус: навчальний ролик про те, як з відзнятого матеріалу зробити відеоурок в PowerPoint.

Але для початку давайте розберемося, які бувають відеоуроки. Зазвичай виділяють три типи навчального відео:

 • Скрінкасти - запис з екрана комп'ютера і закадровим голосом, який коментує те, що відбувається в відео. Відмінний жанр, якщо потрібно навчити глядачів користуватися Photoshop або будь-який інший комп'ютерною програмою. Детальніше про скрінкасти ми розповіли в статті «Як записати скрінкасти: покрокова інструкція» .
 • Відеосупровід або відео з «балакучою головою» - людина сидить перед камерою і читає текст. Такий формат відео зазвичай використовують в якості доповнення до презентації PowerPoint, коли потрібно прокоментувати слайди.
 • Відеоурок - короткий навчальний ролик. За форматом схожий на ТВ-передачу. Згадайте будь-яку кулінарну програму або наукові експерименти «Галілео», наприклад. Відеоуроки відрізняються багатим відеорядом і ідеально продуманої «драматургією твору».

Далі ми розповімо по кроках, що потрібно для зйомки видеоурока або відеосупроводу. Поїхали!

Крок 1. Визначте цільову аудиторію

Подання про цільову аудиторію у людей зазвичай розмито. Багато хто говорить про неї так: «Ну ... цільова аудиторія - це все, кому потрібно навчитися говорити англійською або зрозуміти тонкощі контент-менеджменту. В принципі, це все люди ».

Навіть якщо ви знімаєте видеоурок не для широкого глядача, а, наприклад, для студентів або співробітників відділу продажів, визначити цільову аудиторію важливо. Це допоможе краще «прицілитися» і зробити відео максимально корисним.

Зрозуміти, хто ваш глядач можна, відповівши на просте запитання «Як добре глядачі розбираються в предметі?».

«У лекції для початківців завжди багато загальної інформації, відступів і пояснень. Просунуті тут не дізнаються нічого нового. Їм буде цікава лекція, яка глибше занурить в предмет ».

←  попередній урок  Це сьомий урок з циклу  «Марафон: як створити онлайн-курс»

Володимир Раджапов

Керівник напрямку з розвитку дистанційного навчання компанії «Академія Айті»

Крок 2. Підготуйте сценарій

Навіть якщо ви відмінно розбираєтеся в темі, опрацювати сценарій треба. Він допоможе:

 • Структурувати виступ, продумати тези і поради, які зроблять урок більш насиченим і цінним.
 • Уникнути непотрібних пауз і вигуків на кшталт «еееееемм», як у журналістів ТВ під час прямих включень з місця подій. Під рукою завжди буде шпаргалка, якщо ви раптом зіб'єтеся і втратите хід думки.

Почніть з найцікавіших фактів або коротко розкажіть, про що буде лекція. В середині максимально докладно розкрийте тему уроку. В кінці сценарію зробіть узагальнення і ще раз пройдіться по ключовим моментам. Складіть невеликий анонс наступного уроку - глядач завжди повинен хотіти добавки.

На основі сценарію можна зробити розкадрування навчального відео. Розкадрування - це серія мініатюр, які показують, як будуть виглядати ключові сцени.

Зовсім необов'язково промальовувати кожну сцену в деталях. Зійде і грубий ескіз від руки - головне візуально показати основна дія.

Метод зазвичай використовують, коли часто змінюється положення героя в кадрі або фон.

Приклад розкадровки сцен з фільму «Готель Гранд Будапешт»

Згодом, коли ви звикнете працювати в кадрі, сценарій можна звести до десятку опорних тез, і побудувати виступ на чистій імпровізації. Однак спочатку сценарій необхідний.

«Текст сценарію повинен бути зрозумілим і простим. Для підстраховки завантажте його в «Главред» . Цей сервіс допоможе знайти штампи, узагальнення та іншої словесний «сміття». А також підкаже, як змінити текст, щоб глядач легко засвоював інформацію ».

Дмитро Якушев

Відеолекторій, тренер по продуктам Microsoft Office

Щоб зрозуміти наскільки довгим вийде ролик, виженете сценарій через сервіс Honomer - за кількістю тексту він опроделяет тривалість майбутнього відео.

Крок 3. Підберіть камеру і мікрофон

П'ять років тому будь-яка людина міг завантажити на YouTube «навчалку», зняту на мобільник, і зібрати тисячі переглядів.

Сьогодні люди суворіше ставляться до якості звуку і картинки. Деякі принципово не дивляться відео в якості нижче HD. Судіть самі, на який ролик ви б кликнули:

Як вибрати камеру для відеолекції, детально описано в цій статті . Далі ми розповімо на якому мікрофоні зупинитися.

В першу чергу потрібно знати про те, що мікрофони бувають динамічні і конденсаторні:

 • Динамічні мікрофони дозволяють краще придушувати луна і фоновий шум.
 • Конденсаторні мікрофони більш сприйнятливі до фонового шуму і найменшим звуків. Але за умови, що запис проводиться в повній тиші, з їх допомогою можна домогтися відмінного звучання.

Кращий мікрофон для відеозйомки - маленький і непомітний.

Ручний мікрофон краще відразу забракувати, тому що через габаритних розмірів він відволікає увагу від ведучого.

До того ж, у вас буде зайнята одна рука. Це незручно, якщо в кадрі є дія - наприклад, ви проводите хімічний дослід.

Для відеоуроків підійдуть три типи мікрофонів:

Петличний мікрофон або «петлички» - маленький і легкий мікрофон, який кріпиться до одягу. Завдяки мініатюрності він майже непомітний і не заважає ведучому. Людина може спокійно ходити по знімальному майданчику, жестикулювати, брати в руки предмети. Петлички вловлює звуки тільки в радіусі 20-30 сантиметрів навколо себе, фільтруючи віддалені шуми.

Петличний мікрофон підходить для інтерв'ю і зйомки роликів, в яких персонаж говорить протягом довгого часу.

Головний мікрофон - бюджетний варіант, являє собою звичайні навушники з гарнітурою. Професійні оратори використовують моделі без навушників.

Головний мікрофон завжди тримається на одній відстані від рота і не треться об одяг під час руху, як це іноді буває з «петличками». Такий тип мікрофона теж підходить для зйомки роликів та інтерв'ю.
Головний мікрофон завжди тримається на одній відстані від рота і не треться об одяг під час руху, як це іноді буває з «петличками»

Накамерне мікрофон або «гармата» - пристрій, який кріпиться на відео- або фотокамеру. «Гармата» ловить звуки строго перед собою, фільтруючи то, що звучить з боків.

Такий мікрофон завжди за кадром, тому не відволікає увагу. До того ж «пушку» можна прикріпити до спеціального держателю - «вудці» - і піднести ближче до ведучого, що якісно прописати кожну репліку.

«Гармата» підходить для запису діалогів, коли розмовляють кілька людей, або при зйомці загального плану, якщо не в кадрі не повинно бути мікрофона.

Нижче представлені приклади мікрофонів, які найчастіше використовують просунуті Відеолекторій і новачки.

Для професіоналів для любителів 1. Петличний мікрофон - Rode Lavalier (~ 14 000 руб.) 1. Петличний мікрофон - Audio-Technica ATR3350 (~ 1 900 руб.) 2. Головний мікрофон - Countryman E6 mic (~: 49 000 руб.) 2. Головний мікрофон - Rode HS1 (~ 16 000 руб.) 3. Мікрофон-гармата - Rode NTG-4 + (~ 19 000 руб.) 3. Мікрофон-гармата - Rode VideoMic GO (~ 4 900 руб.)

Якщо ви налаштовані серйозно, варто вибирати мікрофони просунутого рівня. Але якщо відеолекції для вас - хобі, можете почати з бюджетних мікрофонів, хоч вони і поступаються за якістю.

«Тим, хто знімає свій перший відеоурок я рекомендую зупинитися на Петличний мікрофоні. Він дуже універсальний: його можна сховати під одягом, він добре ловить звук. До того ж, ціна «петлички», як правило, в два рази нижче, ніж інших типів мікрофона ».

До того ж, ціна «петлички», як правило, в два рази нижче, ніж інших типів мікрофона »

Володимир Раджапов

Керівник напрямку з розвитку дистанційного навчання компанії «Академія Айті»

Крок 4. Виберіть місце зйомок

Популярність відео багато в чому залежить від картинки. Тут важливу роль відіграє фон. В ідеалі місце зйомки має на 100% підходити під тему видеоурока.

Наприклад: якщо ви знімаєте хімічний дослід, обладнайте місце зйомок під лабораторію.

Фоном може стати будь-яка локація

Фон задає тему. Так, якщо людина стоїть на тлі бібліотеки, підсвідомо виникає асоціація з письменником або вченим. А тепер погляньте на жінку, що стоїть біля кухонного столу, - ви подумали, що це кухар або домогосподарка, вірно?

Залитий сонцем парк, розкішний ресторан, вид міста з даху хмарочоса - будь-яка локація послужить робочим фоном, якщо підібрана в тему.

Змінний фон для зйомки

Вирішити питання з фоном можна й іншим способом - купити. Так званий змінний фон, або, по-англійськи, backdrop можна підібрати на «Яндекс. Маркеті »за 1 000 рублів. Backdrop легко встановити навіть в квартирі.

Backdrop, як правило, має нейтральний колір. Тому відмінно підійде, коли потрібно акцентувати увагу на провідному

Змінні фони діляться на кілька типів. Найпопулярніші це:

 • Паперовий фон - номер один в домашніх студіях відеозапису. На матову поверхню паперу світло лягає рівномірно, без відблисків, а значить ніщо не відверне увагу від ведучого в кадрі. До того ж, паперовий фон коштує недорого - від трьох тисяч рублів. Мінус - легко рветься.
 • Фон з тканини - не мнеться і не боїться прання. Тканина можна постелити на будь-яку нерівну поверхню. Такий фон надає м'якість зображенні. Тканинний фон можна виготовити самостійно з флізеліну.
 • Нетканевий фон - синтетичне полотно. Фон згладжує тіні і надає м'якості зображенні. Ще одна перевага: синтетика не боїться вологи і швидко сохне. До того ж, рулон «нетканкі» дешевше паперу на 20%.

Великою популярністю при зйомці користується синій і зелений фони - «синька» і «зеленка», як їх називають професіонали.

Використовуючи хромакей, можна створювати неймовірні спецефекти

Згодом на кожен з цих фонів можна накласти будь-які віртуальні декорації, зроблені на комп'ютері.

«Я не рекомендую використовувати зелений фон новачкам. Він вимагає серйозного підходу до висвітлення і професійних навичок в редагуванні відео. В якості фону можна використовувати звичайну стіну. Головне, щоб шпалери були однотонні, бажано не білі. Свої відеоуроки я іноді знімала в бібліотеці на тлі книг. Там зазвичай дуже тихо - звук виходить відмінний. Природно, про зйомки домовлялася заздалегідь ».

Природно, про зйомки домовлялася заздалегідь »

Марія Плоткіна

Відеоблогер, вчитель інформатики гімназії №63 Калінінського району Санкт-Петербурга

Крок 5. Виставите освітлення

Погане освітлення - лютий ворог хорошого кадру. Одна справа, якщо ви знімаєте на вулиці: під погоду або підлаштовуватися, або переносиш зйомку. Інша справа, коли записуєте урок в приміщенні. Тут все в ваших руках.

«Робоче освітлення» - це дуже яскраве світло (від 500 до 1000 Вт). Щоб картинка була чіткою, знадобиться три світильника. Від того, як ви їх розташуєте, залежить якість зображення.

Один з найпростіших спосіб виставити світло: розташуйте ведучого в двох-трьох метрах від фону. Направте на нього один світильник. Він забезпечить основне освітлення і сформує тіні. Врахуйте - лампа не повинна зліпити лектора.

Ще два світильника встановіть позаду ведучого за межами кадру і направте їх на фон. Ці лампи мають бути в два рази потужніший світильника, спрямованого на ведучого.

Вуаля, світло налаштований
Вуаля, світло налаштований. Можете натиснути на «Rec».

«В офісі або вдома можна знімати і при природному освітленні. Виберіть приміщення, в яке потрапляє найбільше сонячного світла. Розкрийте штори. Встаньте напроти вікна, щоб вам на обличчя падало сонячне світло. Краще знімати рано вранці, коли сонце світить найяскравіше ».

Володимир Раджапов

Керівник напрямку з розвитку дистанційного навчання компанії «Академія Айті»

Крок 6. Продумайте образ ведучого

Як не крути, але зустрічають все-таки по одягу. Дивлячись на ведучого, глядач в першу хвилину приймає рішення: дивитися далі або пошукати інше відео. Тому зовнішній вигляд повинен бути продуманий до дрібниць.

При виборі одягу головне, щоб вона виглядала охайно і доповнювала художній образ. Так, лектор, який читає курс про економіку країн Північноатлантичного альянсу, навряд чи викличе довіру у глядача, якщо одягнений як байкер.
При виборі одягу головне, щоб вона виглядала охайно і доповнювала художній образ

Через неправильно підібраного костюма виникнуть складності і чисто технічного характеру.

Під час зйомок краще відмовитися від:

 • Речей в дрібну клітинку, смужку або горошок - будуть рябіти на екрані.
 • Строкатих костюмів - крикливі кольори ріжуть око.
 • Нарядів, колір яких збігається з кольором фону - ризикуєте розчинитися в кадрі.

Стильні аксесуари, такі як сонцезахисні окуляри, намисто або наручний годинник повинні скромно доповнювати образ, а не відволікати увагу глядача.

Ось ще кілька корисних порад від професійних телевізійників:

Важливо: приділіть увагу рукам. Зламані нігті, задирки на шкірі, жовті пальці від сигарет - бррр. Глядач навряд чи хоче бачити це крупним планом.

«Перед зйомками протріть обличчя сухою серветкою, злегка припудрити. Тоді особа не буде блищати так, як ніби ви обмазали його рослинним маслом ».

Дмитро Якушев

Відеолекторій, тренер по продуктам Microsoft Office

Крок 7. Пишіть відео частинами

Перед чистової записом відео прочитайте текст вголос, виберіть оптимальну гучність і темп мови. Обов'язково протестуйте мікрофон.

Не варто записувати всю лекцію цілком. Поділіть виступ на короткі дублі. Між ними ви зможете перевести дух, а оператор (якщо він у вас є) - поміняти ракурс камери. Зміна ракурсу істотно урізноманітнює відеоряд.

Порада: при записи складно дивитися в камеру і тримати контакт з глядачем. Щоб працювати було комфортніше, прикріпіть до камери паперову фігурку. При виступі можна дивитися на неї.

«Коли ви прочитали один уривок тексту, зробіть паузу в 5 секунд. При цьому не відривайте погляду від записуючої камери. Такий видеокадр з «запасом» простіше обрізати на монтажі ».

Володимир Раджапов

Керівник напрямку з розвитку дистанційного навчання компанії «Академія Айті»

В ідеальному світі ви записуєте відео в студії або в будь-якому іншому «керованому» оточенні. Але в реальності у більшості з нас немає доступу до спеціального приміщення для запису. Тому:

 • Вимкніть всі кондиціонери, офісну техніку та повідомлення на комп'ютері - якщо ви записуєте відео на веб-камеру.
 • Знімайте відео в конференц-залі або в офісі за зачиненими дверима.
 • Уникайте порожніх кімнат, так як звук в таких приміщеннях відбивається від стін і створює непотрібне відлуння.
 • Перевірте, чи не скрипить чи ваш стілець.
 • Вимкніть всі, що дзвонить і блимає. А ще краще - віднесіть ці речі з кімнати.

«Інтернет різко скоротив середній рівень концентрації уваги. Twitter і Instagram привчили людини до коротким інформаційним порціях. Тому ідеальна тривалість видеоурока не повинна перевищувати 7 хвилин ».

Тому ідеальна тривалість видеоурока не повинна перевищувати 7 хвилин »

Марія Плоткіна

Відеоблогер, вчитель інформатики гімназії №63 Калінінського району Санкт-Петербурга

Для зручності глядачів роздробити довгий урок на кілька епізодів з логічним вступом і завершенням, як в телесеріалі. Короткі відеолекції можна об'єднати в теми, а теми - в навчальний курс.

Як зробити відеоурок в PowerPoint

Після зйомок на черзі монтаж. Експерти, як правило, використовують для цього дві популярні програми: Sony Vegas і Adobe Premiere. Кожна з них вимагає ретельного вивчення - відразу новачкові буде складно розібратися в функціоналі.

Однак якщо ви хочете зробити простий видеоурок без складних спецефектів, можна використовувати інший софт, більш легкий у зверненні.

Так, наприклад, якщо об'єднати відео зі слайдами PowerPoint, теж вийде цікавий навчальний курс:

Це презентація з відеосупроводом. Вона створена за допомогою програми iSpring Suite . Особливість цієї програми в тому, що всі її функції доступні в окремій вкладці PowerPoint.

Тобто, створити відеоурок можна, не виходячи з PowerPoint. Детальніше про те як це зробити, дивіться в «посібники для навчання»:

Що зручно - основою для такого курсу може стати будь-яка презентація, яку ви використовуєте під час навчання школярів, студентів або співробітників.

Однак, створення якісного видеоурока - не кінцева мета. Важливо, щоб контент знайшов свого глядача. Щоб зібрати максимум переглядів, потрібно розуміти, де ваша аудиторія шукає «посібники для навчання» найчастіше.

iSpring Suite пропонує кілька варіантів публікації:

 • Сайт або блог. Конвертує лекцію в формат HTML5, щоб її можна було завантажити в інтернет.
 • Соціальні мережі. Завантажте відеопрезентацію в хмарне сховище iSpring Cloud і відправте учням посилання на матеріал поштою або в соціальній мережі.
 • З ДО. Упакуйте відеокурс в SCORM-пакет і завантажте в систему дистанційного навчання.
 • CD. Публікація презентації для подальшого запису на компакт-диск.

Детальніше про кожного з цих варіантів читайте в окремому матеріалі .

Після того як ви опублікуєте видеоурок, залишиться тільки збирати відгуки від глядачів і готувати в продакшн нову «навчалку».
Зазвичай глядачі дають масу корисних порад про те, як поліпшити контент, і нехтувати ними не варто.

Запам'ятати

 1. Перш чем Приступати до зйомок, напишіть сценарій. ВІН поможет структурувати Виступ, сконцентруваті суть и відсікті зайве.
 2. В ідеалі місце зйомки має на 100% підходіті під тему видеоурока.
 3. Погане освітлення - лютий ворог хорошого кадру. Щоб картинка була чіткою і яскравою знадобиться три світильника.
 4. Через неправильно підібраного одягу можуть виникнути «технічні складності»: ваше зображення буде рябіти або «розчиниться» в кадрі.
 5. Щоб було простіше під час запису, поділіть виступ на короткі дублі.
 6. Соцмережі привчили людини до коротким інформаційним порціях. Тому ідеальна тривалість видеоурока - 7 хвилин.

Якщо вам сподобалася стаття, дайте нам знати - натисніть кнопку Поділитися.

А якщо у вас є ідеї як можна поліпшити текст - розкажіть нам. Ми будемо раді доопрацювати матеріал!

попередній урок наступний урок

Зрозуміти, хто ваш глядач можна, відповівши на просте запитання «Як добре глядачі розбираються в предметі?
А тепер погляньте на жінку, що стоїть біля кухонного столу, - ви подумали, що це кухар або домогосподарка, вірно?

Новости

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,