Связаться с нами

 • (097) ?601-88-87
  (067) ?493-44-27
  (096) ?830-00-01

Статьи

Як перевірити блок живлення комп'ютера

 1. Потужність блоку живлення
 2. Виробник блоку живлення
 3. Якість блоку харчування
 4. Система охолодження блоків живлення
 5. Наявність необхідних конекторів
 6. Тип блоку живлення
 7. Конструктивні особливості блоків живлення
 8. Перевірка блоку живлення за допомогою мультиметра

У сьогоднішній статті мова піде про комп'ютерні блоках харчування У сьогоднішній статті мова піде про комп'ютерні блоках харчування. Блок живлення служить для забезпечення харчування комп'ютерних компонентів, які знаходяться в системному блоці. Він перетворює мережеве напруга до необхідних значень. Крім цього блок живлення (БП) знижує вплив перешкод напруги. Тому блок живлення для комп'ютера є ключовою складовою, без якої неможлива робота ні оперативної пам'яті, ні відеокарти, ні жорсткого диска. Крім цього некоректна робота БП або його вихід з ладу можуть спричинити за собою поломку більш дорогих складових комп'ютера, наприклад таких, як материнська плата. Виходячи з вище сказаного, стає зрозумілим, яке значення для всього ПК має вибір якісного і надійного блоку живлення.

Вибрати блок живлення для свого комп'ютера завдання не таке просте, як може здатися на перший погляд. При виборі БП необхідно враховувати цілий ряд критеріїв, яким він повинен відповідати. І першим в цьому списку стоїть потужність БП.

Потужність блоку живлення

Потужність БП вибирається виходячи з компонентів системного блоку. Чим більше енергії вони вимагають для своєї роботи, тим потужніший блок живлення вам знадобиться. Якщо простежити історію розвитку БП, то ще років п'ять тому потужності блоку живлення в 250 Вт цілком вистачало для роботи середнього домашнього комп'ютера. На сьогоднішній день вже і потужності в 450 Вт іноді не вистачає для нормальної роботи сучасних процесорів і високопродуктивних відеокарт. Тому, вибираючи блок живлення, слід купувати модель, яка забезпечить необхідний запас по потужності з перспективою на пару-трійку років. Адже, можливо, через рік ви захочете встановити більш потужну графічну карту або центральний процесор, не купувати ж після цього новий БП.

Виробник блоку живлення

При обліку цього критерію однозначну пораду дати досить важко. Якщо дивитися з одного боку, то покупка дорогого блоку живлення від відомого виробника з світовим ім'ям дасть вам більше впевненості в якості БП. Але з іншого боку, ціна на брендові блоки живлення помітно вище і іноді варто в два рази дорожче, ніж БП від менш відомого виробника. По моєму особистому досвіді, виходять з ладу і ті, і інші, це тільки питання часу. Просто у дорогих блоків живлення все таки трохи більше запас міцності. У моїй практиці були випадки, коли БП FSP працював з заклинили кольором (без охолодження) всю ніч, і при цьому видавав стабільну напругу на виході. Якби на його місці опинився дешевий блок живлення, то, швидше за все він вийшов би з ладу вже через годину після припинення охолодження. Нижче наведемо список фірм-виробників, розділених по категоріям якості (можливо, це суб'єктивна думка автора статті):

Виробники якісних БП: Antec, FSP, AcBel, Corsair, 3R, ASUS, OCZ, BeQuiet, Seasonic, Chieftec, Thermaltake, Delta, Enermax, XFX, Enlight, Epsilon, Gigabyte, PowerMan Pro, HEC, HiperTopower, ZIPPY, Zalman ,.

Блоки живлення середнього співвідношення ціна - якість: Microlab, CoolerMaster, HiPro, Hercules, MEC, INWIN, Tsunami.

Найменш якісні БП: SparkMan, GoldenPower, Colors-It, Gembird, Microlab (дешеві моделі), PowerBox, SuperPower (Codegen), Linkworld.

Якість блоку харчування

Відрізнити якісний блок живлення від його неякісного побратима можна за кількома зовнішніми ознаками. По-перше, якісні БП практично завжди поставляються в коробці. Технічний паспорт, інструкція із застосування і кріпильні елементи в комплекті - це три обов'язкові умови. По-друге, коефіцієнт корисної дії (ККД) якісного БП повинен бути не менше 80% (зазвичай все характеристики написані на БП). По-третє, хороший блок живлення важить не менше двох кілограм (залежить це в основному від кількості і розмірів дроселів, радіаторів та матеріалів виготовлення внутрішніх компонентів БП).

Система охолодження блоків живлення

БП комплектується вентилятором для охолодження температури внутрішніх компонентів блоку. У сучасних блоках живлення використовуються кулери розмірами 80х80 мм і 120х120 мм. Перші встановлюються на боковій стінці ззаду, другі - на нижній стінці блоку живлення. Краще вибирати БП з вентиляторами розміром 120х120 мм, так як вони краще охолоджують і при цьому менш гучні. До того ж у якісних блоків живлення є функція регулювання швидкості обертання вентилятора охолодження. Подібна регулювання дозволяє блоку живлення зменшувати або навпаки збільшувати швидкість обертання вентилятора в залежності від потужності, яку в даний момент споживає комп'ютер.

Наявність необхідних конекторів

За допомогою різних конекторів здійснюється харчування компонентів ПК. Тому, вибираючи блок живлення, необхідно звернути увагу на наявність конекторів необхідного розміру і кількості, а також довжину його кабелів. Кількість конекторів має бути ніяк не менше числа компонентів, на які вам потрібно буде подавати живлення. Довжина проводів повинна бути 35 сантиметрів і більше.

Тип блоку живлення

Блоки живлення розрізняють за типом. Це може бути або модульний, або стандартний БП. Модульні блоки живлення коштують дорожче, але в той же час дозволяють підключати або відключати дроти від БП в залежності від необхідності в їх використанні. Такий підхід звільняє місце в системному блоці, що в свою чергу веде до кращої циркуляції повітря усередині системника. У стандартних блоках харчування все кабелю роблять незнімними.

На першому малюнку наведено стандартний блок живлення, на другому - модульний.

Конструктивні особливості блоків живлення

У блоку живлення можуть бути в наявності кілька роз'ємів, перемикачів, індикаторів, присутність яких не обов'язково, але дозволяє розширити його функціонал. Це може бути індикатор напруги в мережі, кнопка перемикання режимів вентилятора, кнопка перемикання напруги 110 / 220В або роз'єм для підключення кабелю живлення монітора і т.п.

Тепер, коли ми трохи розібралися з конструктивними особливостями блоків живлення, час переходити до основної теми статті - як перевірити блок живлення комп'ютера.

Перевірка блоку живлення за допомогою мультиметра

Спочатку вам необхідно витягти блок живлення з корпусу вашого ПК. Після цього вам необхідно підключити до нього якусь навантаження, а потім заміряти напругу на виході. Навантаження по-перше потрібна для того, щоб результати, які ви отримаєте, що не були неточними (трохи завищеними). А по-друге, необхідно дотримуватись рекомендацій стандарту для БП, в якій чітко говориться, що без підключеного навантаження блок живлення взагалі не повинен запускатися. Як навантаження для блоку живлення возьме звичайний 80х80 зовнішній вентилятор охолодження на 12V (для чистоти експерименту можете використовувати два вентилятори). Підключіть вентилятор до БП, як показано на малюнку.

Запустити блок живлення можна за допомогою замикання двох контактів одного з роз'ємів. Замикаються зелений і чорний провід. Хвилюватися вам не варто, так само якщо ви допустите помилку і не правильно замкне, з блоком живлення нічого не трапиться, просто він не включиться.

Після того, як ви зафіксує перемичку (це може бути звичайна скріпка), можете підключати кабель живлення до БП і включати його в розетку. Якщо вами зроблено все правильно, то обидва вентилятори (вентилятор навантаження і внутрішній вентилятор охолодження) почнуть обертатися.

Тепер нам слід перед початком вимірювань трохи відійти в сторону. Розглянемо самі роз'єми комп'ютерного блоку живлення. Ну а якщо говорити точніше, то нас більше цікавлять напруги, які знаходяться на кожному з них. На попередньому малюнку ми бачимо, що до складу роз'єму входять 20 (є варіанти з 24 контактами) проводів різного кольору.

Різна забарвлення проводів, як ви розумієте, використовується не для перекази блоку живлення привабливого зовнішнього вигляду. Кожен колір проводу означає цілком певну напругу.

 • Чорний колір позначає "землю" (COM або загальний провід, маса)
 • Жовтий провід: + 12V
 • Червоний дріт: + 5V
 • Помаранчевий провід: + 3,3V

Пропонуємо провести перевірку кожного пін окремо:

Ну ось, дивлячись на цей малюнок набагато простіше розбиратися. Напруга проводів, забарвлених в чорний, червоний, помаранчевий і жовтий кольори ви запам'ятали. Це основа, без якої самостійно починати перевірку БП можна. Але в роз'ємі присутні ще парочка контактів, які ми повинні розглянути.

В першу чергу нас цікавлять такі дроти:

Провід зеленого кольору PS-ON - під час замикання його з "масою" БП запускається. На малюнку вгорі це показано, як «БП Вкл.». Тому ми і замикаємо саме ці два контакти за допомогою шматка дроту (скріпки). Напруга на цьому дроті повинно бути 5V.

Наступний провід, який ми розглянемо - сірого кольору. Сигнал, який по ньому передається Power Good »або -« Power OK ». Напруга на цьому дроті так само, як і в попередньому випадку 5V.

За ним відразу знаходиться фіолетовий провід, який має маркування 5VSB (5V Standby). Це так зване чергове напруження (вартівня), значення якого також 5V. Дане напруга з цього проводу постійно подається на ПК при включеному кабелі живлення блоку в мережу 220V. Необхідність в ньому є в кількох випадках. Наприклад тоді, коли відправляється команда на включення віддаленого комп'ютера за допомогою команди «Wake On Lan».

Білий провід (-5V) в даний час практично не використовується. Раніше цей провід служив в якості джерела напруги, яким живиться плати розширення, що встановлюються в ISA слот.

Ще один провід має блакитний колір (-12V). Цим напругою живлять інтерфейси «RS232» (COM порт), а також «FireWire» і окремі PCI плати.

Перед початком перевірки блоку живлення за допомогою мультиметра, потрібно ще розглянути два його роз'єму. Перший з них, це додатковий на чотири контакти для процесора. Другий - «Molex» роз'єм, який використовується для підключення жорсткого диска і оптичного приводу.

Другий - «Molex» роз'єм, який використовується для підключення жорсткого диска і оптичного приводу

На малюнку зображено дроти, які мають вже знайомі нам кольори: червоний, чорний і жовтий (напруга на них, як ми знаємо + 12 і + 5V).

Тепер, для підтвердження отриманих теоретичних знань поглянемо уважніше на заводський стікер (наклейку), який нанесений на один з комп'ютерних блоків живлення стандарту ATX.

Прохання звернути увагу на підкреслені червоним значення.

 1. «DC OUTPUT» (Direct Current Output - вихідна величина постійного струму).
 2. + 5V = 30A (RED) - плюс п'ять вольт, забезпечує силу струму в 30 Ампер (провід, позначений червоним кольором).
 3. + 12V = 10A (YELLOW) - по плюс дванадцять вольт БП видає силу струму, яка дорівнює десяти ампер (провід жовтого кольору)
 4. + 3.3V = 20A (ORANGE) - лінія три і три десятих вольта здатна витримувати силу струму, яка дорівнює двадцяти ампер (провід оранжевого кольору)
 5. -5V (WHITE) - мінус п'ять вольт - аналог проводу білого кольору, описаного раніше
 6. -12V (BLUE) - мінус дванадцять вольт (провід блакитного кольору)
 7. + 5Vsb (PURPLE) - плюс п'ять вольт чергової напруги (Standby), відповідає проводу фіолетового кольору
 8. PG (GRAY) - сигнал Power Good (провід сірого кольору).

В останньому записі повідомляється про те, що максимальна вихідна потужність БП дорівнює 400W, при цьому сумарна потужність каналів 3V і 5V становить 195 ват.

Ось тепер, після вивчення теоретичної частини, ми можемо приступити до практичної частини, де розповімо, як перевіряти блок живлення комп'ютера.

Ось тепер, після вивчення теоретичної частини, ми можемо приступити до практичної частини, де розповімо, як перевіряти блок живлення комп'ютера

Чорний "щуп" мультиметра вставляється в гніздо, до якого підходить чорний провід, червоний "щуп" будемо тикати в усі залишилися. Тут необхідно зазначити, що не так обрані контакти на БП для вимірювання до фатальних наслідків не приведуть. Єдине, на що це вплине - результати вимірювань.

Зафіксувавши щупи тестера, дивіться на екран мультиметра.

Наші дані показують, що в каналі + 12V ми маємо напругу в 11,37V. Мінімально допустима напруга живлення по цій лінії повинна становити 11,40V.

Хотілося б звернути вашу увагу на дві кнопки, обведені на фото червоною лінією. Це кнопка "Hold", яка утримує свідчення вимірювання при її натисканні. А також кнопка "Back Light", яка включає підсвічування екрану при поганому освітленні.

Далі нам необхідно заміряти величину напруги на «Molex» роз'ємі з дроту в + 12V.

Як видно на фото, тестер показує ті ж 11,37V.

Тепер, що б мати повну картину стану БП, нам необхідно зробити перевірку відповідності номіналу інших значень. Тестуємо 5V на роз'ємі «Molex».

Тестуємо 5V на роз'ємі «Molex»

Як видно, цей показник знаходиться в нормі. Тепер пройдемося і виміряємо напругу на всіх інших контактах і звіримо результати з номіналами. За результатами наших вимірів ми зробили наступний висновок: блок живлення видає сильно занижена (щодо номінального значення) напруга по лінії + 12V, всі інші показники відповідають нормі.

Тепер, для наочності можна завмерти це ж напруга (жовтий колір на додатковому 4-х контактному роз'ємі) на повністю справному блоці живлення.

У справного БП показник 12V знаходиться в нормі (допустиме значення 11,40V, тестер показує 11,92V). Аналогічним способом можете заміряти всі інші лінії і звірити отримані результати з номінальними значеннями.

Нижче на додаток до сказаного наведено відео «Перевірка блоку живлення комп'ютера»

Новости

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно