Связаться с нами

  • (097) ?601-88-87
    (067) ?493-44-27
    (096) ?830-00-01

Статьи

Як заробляти віддалено: 4 історії українських фрілансерів

Фріланс часто представляється як відпочинок на пляжі і великі гонорари між танцями і плаванням в океані. Насправді це серйозний бізнес, де виживають сильні духом, де успіх і прибуток - синоніми дисципліни і обмежень.

Перед вами чотири історії українських фрілансерів - інтернет-маркетолога, програміста, веб-райтера і дизайнера. Хтось впізнає в них себе, хтось знайде відповідь на своє питання «А чи варто?», Хтось отримає натхнення, побачить шляхи самореалізації і щоденного зміцнення свого духу.

Стефан Скляров,

фахівець з технічної підтримки, адміністрування серверів, веб-розробник:

- До переходу на фріланс в 2012 році мене підштовхнув переїзд в інше місто, і в процесі пошуку роботи вдалося знайти кілька віддалених часових варіантів. Досвід виявився вдалим, і я не став шукати постійну роботу, хоча до цього кілька років працював виключно в офісі, поєднуючи посаду системного адміністратора і працівника техпідтримки.

Пошук клієнтів. В даний момент я пропоную послуги технічної підтримки компанії, яка є розробником програмного забезпечення. Крім цього, я роблю переклади для одного невеликого проекту. Інші пропозиції частіше отримую за рекомендацією знайомих, які раніше до мене зверталися і знають, що я можу вирішити їх комп'ютерну проблему або знайти для них виконавця відповідного рівня. Також знаходжу замовлення на біржах фріланса Elance, Upwork, спеціалізованих форумах, де шукають розробників, на ресурсах типу habrahabr.ru або dou.ua. Іноді з'являються старі клієнти з новими завданнями. На сьогоднішній день поточні замовники платять значно більше, ніж на старті фрілансу або при роботі в офісі.

Особливості. Робота фрілансера має багато особливостей. Так, працюючи в компанії, ти часто отримуєш зарплату просто за час, проведений в офісі. На фрілансі тобі платять за конкретну роботу, яку ти робиш. І тут важливо підвищувати рівень самодисципліни, планувати роботу і дотримуватися графіка. Крім того, при пошуку замовлень через інтернет ти зобов'язаний довести клієнтам, чому їм вигідно найняти тебе. Найпростіший спосіб довести, що ти профі - зробити роботу добре і вчасно. Щоб отримати замовлення, потрібно показати портфоліо, рекомендації та контакти інших замовників.

Важливий нюанс - не ти вибираєш клієнта, клієнти вибирають тебе. І тільки після їх вибору ти вже вирішуєш, працювати з ними чи ні, і як. В одному випадку треба складати трудовий договір по кожному замовленню. В іншому - можна брати 50% передоплати після надання чорнового варіанту розробки або домовлятися про оплату кожного окремого етапу роботи. Все залежить від клієнта, від того наскільки довго ти з ним працюєш і яка специфіка роботи з ним.

Робота з нашими клієнтами - окрема історія. Потрібно все чітко обумовлювати і фіксувати в письмовому вигляді. Наші замовники часто не розуміють, що таке технічне завдання (ТЗ), і описують задачу приблизно так - «Хочу, щоб блищало і миготіло». В результаті ти сам додумуєш, що і як може бути, виписуєш свої пропозиції для узгодження.

Проблем в роботі не виникає, якщо ви з замовником прийшли до однозначного розуміння завдання, без двозначностей. Якщо, звичайно, замовник не негідник. З негідниками краще не працювати. Вони вдаються до хитрощів, недоговорюють, дорікають в неправильному виконанні завдання, відмовляються платити або занадто часто підтакують, у них не виникає питань і сумнівів.

Конкуренція. За великим рахунком у нас немає конкуренції, тому що більшість робить однаково погано, невчасно і на «відчепися». За кордоном велика конкуренція і інше ставлення до підтримки клієнтів - важливо, щоб клієнт залишився задоволений, іноді навіть на шкоду собі. Але при цьому такі клієнти залишають про тебе позитивний відгук, і в подальшому це служить хорошою рекомендацією для тих, хто шукає виконавців.

Робочий процес і дозвілля. В основному я працюю вечорами, так як необхідно вирішувати питання іноземних користувачів з іншими часовими поясами. Днем я вільний, і можу займатися своїми справами, наприклад, відвідати спортзал (вранці це дешевше, та й людей майже немає). Іноді вечірня зайнятість не зовсім незручна, якщо потрібно кудись вибратися з дому. Але я планую з часом це вирішити.

Я - не трудоголік і переробляю тільки в тому випадку, якщо всі поламалося, впало і горить. Якщо працювати 24 години на добу, через якийсь час просто видихаєшся. У роботі використовую принцип 45/15 - 45 хвилин працюю, 15 хвилин переключаюсь, даю мозку відпочити від постійного аналізу. Також не відкладаю на потім прості завдання, вирішую їх в перервах. Ця рада, як і інші, я знайшов в книжках. Такі рекомендації - не догма, вони розкривають основу самоорганізації, принципи на якій вона будується, і ти вже підлаштовується їх під свої завдання.

Щоб бути максимально продуктивним, борюся з прокрастинація, не дивлюся котиків і нескінченні серіали в мережі. По крайней мере, намагаюся все це чергувати з роботою. У моєму графіку є спеціально відведений час для серфінгу в інтернеті, вивчення нових технологій. Поступово планування і чергування справ стає рутиною, частиною робочого процесу і всього життя.

Люблю подорожувати - їжджу за кордон або по Україні. Це цілком зручно, адже я можу працювати з будь-якої точки світу. Потрібен всього лише ноутбук та інтернет.

Читайте ще: 10 порад, як працювати продуктивно будинку

Читайте ще:   10 порад, як працювати продуктивно будинку

Єлизавета Гусенцова,

фахівець з контекстної реклами:

- Те, що я сьогодні займаюся саме контекстною рекламою - в якійсь мірі удача. Кілька років тому я побачила в стрічці друзів пост від одного рекламного агентства про те, що вони шукають віддалених співробітників в сфері контекстної реклами. Особливість цієї пропозиції була в тому, що шукали людину без досвіду для того, щоб самостійно навчити його так, як потрібно самій компанії. Я вирішила спробувати. Згодом до мене стали звертатися друзі та їхні знайомі, щоб я допомогла їм з їх проектами. У підсумку я вирішила піти з агентства, коли сума індивідуальних гонорарів перевищила суму заробітків в компанії.

Старт. Тоді, 1,5 роки тому, зникла ілюзія, що у фрілансерів багато вільного часу. Насправді фрілансер працює, коли він хоче і коли не хоче, в будні і на вихідних. До цього потрібно бути готовим. Фрілансерство вимагає великої кількості часу, щоб знайти свою струмінь і потік клієнтів. І цей момент очікування просто потрібно пережити.

Занижувати ціни на початку - це нормально. Коли я починала, то називала вартість нижча за середню по ринку. Сьогодні я співпрацюю з клієнтами за старими ставками, знаючи, що мої послуги вже коштують дорожче. Але так я заробляю ім'я і добре ставлення. Іноді потрібно жертвувати грошима, щоб залучити більше клієнтів.

Замовники. При пошуку клієнтів одна з головних складнощів полягає в тому, що потрібно переконати роботодавця у своїй компетентності. Наприклад, в моїй сфері бізнесмени старого гарту практично нічого не знають про контекстну рекламу. І завдання залучення клієнтів часто «вішають» на системного адміністратора: «Тижкомпьютерщік, ось і розбирайся». Іноді навіть неякісна кампанія приносить плоди. Але частіше вона вкорінює на думці, що така реклама не потрібна взагалі. Більшість моїх клієнтів вже пройшли це шлях, і їх дуже складно переконати в тому, що я можу це зробити якісно, ​​практично на будь-який бюджет, переслідуючи саме їх маркетингову мету.

До того ж, замовники бувають складні, з ними іноді доводиться спілкуватися по кілька годин щодня, озвучуючи одну і ту ж думку в різних варіантах.

Моя порада фрілансерам-новачкам: ніколи не працюйте з поганими клієнтами. Якщо вам здається що клієнт - поганий, повірте, вам не здається. C ним буде більше проблем, і гроші, які він заплатить, не виправдають емоційних і інших витрат. Не треба з ним працювати. Чи не чіпляйтеся за миттєвий дохід, працюйте тільки з тими клієнтами, з якими вам приємно, хто чесний перед собою і виконавцем.

Принципи. Я завжди працюю чесно - перед запуском кампанії розповідаю про можливі складнощі, про розмір рекламного бюджету і про мою комісії, прошу скласти портрет цільової аудиторії. Якщо замовник охоче відповідає на всі питання, намагається надати максимум інформації, погоджує дрібні деталі, які здаються йому, можливо, несуттєвими, описує поведінку своїх клієнтів в Мережі - це хороший клієнт. Завдяки всьому цьому я зможу зрозуміти, якими ключами і на яких ресурсах я можу їх «дістати».

Якщо ж замовник не йде на контакт, аргументуючи це фразою типу «я тобі плачу - ти робиш», то від такого краще відмовитися. Без його безпосередньої участі реклама буде зроблена некоректно або наполовину.

Також моя політика роботи будується на тому, щоб не нав'язувати додаткові, а й часом і відверто не потрібні послуги клієнту. Постійне ведення потрібно не завжди і не всім, іноді досить разово налаштувати рекламну кампанію рівними руками і вона виконає свою маркетингову мету. Прив'язка гонорару до бюджету рекламних кампаній клієнта - це теж паразитування.

Організація праці. Особисті формули ефективності, розподілу часу і енергії прості - якщо хочеш працювати на себе і при цьому отримувати хороші гроші, то працюй, не піднімаючи голови.

Безумовно, я можу розпоряджатися часом так, як мені хочеться. Але, звичайно, в рамках розумного. Так, якщо мені потрібен тиждень на переїзд і відпочинок, виділяю на цей час без авралів. Крім того, я беру з собою ноутбук і вирішую поточні завдання. Головне, заздалегідь попередити клієнтів про тимчасове відсторонення від справ, мовляв, я вас не кидаю, я на зв'язку. Так, я працюю на відпочинку, приділяючи клієнтам кілька годин в день. Але в той же час відпочиваю і знаю, що всі процеси під контролем.

Але в той же час відпочиваю і знаю, що всі процеси під контролем

Микола Піцик,

веб-райтер, перекладач:

- З посади менеджера по туризму я пішов в 2007 році. У той час мені запропонували спробувати себе в рерайті - на віддаленій основі в компанії, що займається по розробці сайтів. Гонорар, отримуваний за написання текстів, перевищував зарплату в офісі. Якийсь час я ще поєднував найману працю продавцем в супермаркеті і «удаленку», працюючи за графіком «три через три». Додайте до цього потреба спілкуватися з сім'єю і виховувати дворічну дитину за умови, що дружина в цей час закінчує навчання в університеті. Цей нон-стоп і підказав рішення - повністю «зав'язати» з найманою працею.

Старт. Біржі фріланса, знайомства особисті та рекомендації клієнтів - ось мої канали пошуку роботи. Я відразу відчувся прилив фінансів. Вів таблицю доходів - переді мною висів аркуш паперу з розкресленій сіткою - я знав, скільки коштує певну кількість знаків, скільки потрібно написати статей для отримання конкретного доходу та скільки вже зроблено. Щодня я бачив, як змінюється результат від моїх дій.

Особливості роботи. Але в той же час в роботі автора-фрілансера маса нюансів:
• складно знайти компроміс між ціною за замовлення, об'ємом роботи і цікавою темою;
• є небезпека, що почне «повернути» від одноманітності тем;
• треба розкрити тему і потрапити в обумовлену кількість знаків, а «порізка» тексту - це близько третини всього часу на замовлення;
• доводиться знижувати ціну за кожну тисячу знаків, якщо вийшов за ліміти, за умови якщо ти заздалегідь домовився про такий варіант;
• не всі здатні працювати в режимі нон-стоп;
• замовники можуть відмовити в оплаті через низьку якість виконання замовлення. Причому причина може бути не тільки у безвідповідальному ставленні фрілансера, а й в незнанні замовника, чого він насправді хоче побачити;
• можна впасти в ступор від вільного часу, не знаючи, як ним розпорядитися;
• можна «вигоріти» і шукати способи відновлення сил.

Взагалі, фріланс - досить жорстка система, яка вимагає серйозного ставлення. Рівень цін сильно «плаває» за рахунок зростання конкуренції, особливо на біржах, куди ринули всі, хто писав в школі твори на «5» або має філологічну освіту. Їх робота часто дуже неякісна, і їх ціни серйозно збили вартість замовлень.

Графік. Сьогодні часто працюю в режимі: лягти в 4 ранку і встати через 4 години. На розкачку у мене не більше години, тому що є свій будинок, сад, троє дітей - і все вимагає фінансових вкладень і часу. Але навіть в такому режимі я сам вирішую, як вибудовувати робочий графік і вирішувати сімейні справи.

Ми з дружиною (вона вже теж фріланс, робить переклади) навчилися розставляти пріоритети. Хочеш грошей? Працюй в режимі 24/7/365 і в будь-якому стані. Хочеш більше часу? Визнач, який рівень доходу тебе влаштовує.

Ми встановили жорсткий графік дня навіть для дітей і строго йому слідуємо. При складанні графіка потрібні пріоритети і кінцеві цілі - тому якщо перед нами стоїть завдання великих фінансових вкладень в майбутньому, то все «подразники» (відпустка, відпочинок з друзями та ін.) Ми на час видаляємо.

Життя фрілансера. При масі вигод фріланс - не чарівна таблетка від проблем, він не для всіх. Це спосіб мислення, зміни сприйняття світу і оточення. Тут потрібна моральна підтримка батьків або подружжя, адже для них «ти просто сидиш за компом і клацати». Наприклад, моїх родичів в моїй фінансової спроможності не переконує навіть наявність трьох дітей і свого будинку. Фріланс на етапі формування своєї особистості, сім'ї, фінансової незалежності, професійної компетентності - складна, сполучена з багатьма труднощами, діяльність.

Читайте ще: Як заробляти онлайн на своїх знаннях і жити, подорожуючи по світу

Читайте ще:   Як заробляти онлайн на своїх знаннях і жити, подорожуючи по світу

Тетяна Гаврась,

дизайнер, мехенди-майстер:

- За освітою я - дизайнер поліграфії. Працюючи в різних компаніях, зрозуміла, що мені остаточно набрид графік з 9 до 18, вічне відчуття, що ти повинен менеджеру, немає задоволення від роботи і перспектив, а отримуєш за це 3000 грн (4 роки тому це була звичайна зарплата). Вся робота в офісі натякала «вище голови не стрибнеш».

Старт. Мені подобається робити щось руками, бачити результат своєї праці і реакцію людей, тому я просто пішла в хендмейд. Зайнялася декором годин і шкатулок, створенням виробів з полімерної глини. Трохи пізніше я стала майстром мехенди. Мені пощастило, що мої батьки підтримували мене в моєму виборі.

Я малюю хною, пробую різні техніки, вже виробила свій стиль малювання, своє впізнаване напрямок. Тому хочу розвиватися - створювати цікаві проекти, об'єднувати людей, проводити семінари, щоб люди теж створювали гарні речі. Моїх доходів вже вистачає на те, на що не вистачало пару років назад. До того ж, є час на вивчення нових для себе напрямків.

Робота. зараз я - сама собі господиня, сама регулюю свій дохід. Перші роки два було туго, але, незважаючи на це, мені зовсім не хотілося повертатися в офіс. Як дизайнер поліграфії я не відчувала зв'язку з тим, що робила. А на тематичних виставках, в яких я регулярно беру участь, отримую заряд енергії від людей, від знайомства з цікавими особистостями і від захоплення роботами.

Зараз я малюю з 10 до 18, після - намагаюся особливо не працювати. Взагалі, без графіка і дедлайнів складно заробляти: робоче місце біля холодильника, ти просто бродиш по дому, лазиш вконтактіке. Так, я читала книги з управління часом і грошима. Але у мене більше спрацював інстинкт - є бажання, і на них потрібні кошти. Це складно, але вовка ноги годують. Якщо нічого не робиш, ти не маєш грошей. Якщо ти щось робиш - у тебе є гроші.

Клієнти. Краща для мене мотивація - це слова «Я давно мріяла про таке, це така краса, спасибі!». Я, ніби чарівниця, здійснюю мрії і бажання різних людей - малюю кішечку дуже дорослій жінці, метелика на ручці дитини, шкатулку з мумі-тролями ... Раніше я малювала, що хотіла, сьогодні - частіше створюю малюнки на замовлення. Але навіть в рамках я творю і вільна у виборі ідей.

Якщо говорити про ціноутворення, то ставлю ціну, за яку хочу працювати. Якщо ціна не влаштовує, вибачте, шукайте іншого майстра. Я проти мас-маркету - краще зроблю дорожче, повільніше, але якісно і в єдиному екземплярі.

Якщо клієнт дуже хоче, але не може заплатити, роблю знижку, пропоную розстрочку. Іноді малюю практично даром, просто тому що бачу, наскільки людина горить ідеєю. Так часто буває на фестивалях. До слова, подумую над тим, щоб ввести один день в тиждень з донейшен (коли клієнт сам вирішує, скільки заплатити за ту чи іншу послугу - Авт.). Коли віддаєш, не скупіться, тобі повертається. Це закон карми. І це приносить мені радість.

Просування. Я використовую соцмережі як основний інструмент - показую свої роботи, пишу, кому можу, використовую дошки оголошень, а також всі можливі ресурси, щоб себе засвітити, - виставки, фестивалі, салони. Загалом, стукаю в усі двері. Це дає свої плоди: сьогодні мені часто пишуть самі, просять про навчання.

Особливості. Коли ти йдеш з офісу, у тебе повинен буті ресурс, Який поможет тобі протріматіся в ті 2-3 місяці, коли у тобі не буде доходу. Та й сьогодні я відкладаю з кожної своєї роботи Деяк часть. Свої заробітки я ділю таким чином - необхідні витрати на їжу та житло, частину відкладаю, все інше вкладаю в свій розвиток.

Робота в офісі частково знімає відповідальність за результат твоєї роботи, але збільшує нервозність і не завжди мотивує на розвиток. На фрілансі завжди є можливість перенести терміни, але вся відповідальність на тобі. З іншого боку, це виробляє купу позитивних якостей для кращої організації робочого процесу і постійного розвитку. Ти сам зацікавлений в тому, щоб займатися цікавою роботою, а не рутиною.

Проблему відсутності натхнення теж доводиться вирішувати. І сьогодні я знаходжу натхнення в самому процесі роботи, коли розумію - просто треба зробити, за це я отримаю гроші. Втім, іноді простіше перемкнутися на час на щось інше, щоб з'явилося настрій. Також я себе завжди дякую за те, що добре попрацювала, наприклад, даю три дні відпочинку.

«Кодекс» успішного фрілансера: 7 головних правил

1) Якщо ви не готові відсунути всі справи і проблеми заради замовлень, то фріланс - не для вас.
2) Робіть все добре, якісно і вчасно. Таких виконавців не так багато, тому при такому підході клієнти з'являться обов'язково.
3) Всі деталі замовлення фіксуйте в письмовому вигляді, по можливості підписуйте договори з клієнтами.
4) Шукайте варіанти, якщо не вистачає грошей.
5) Розвивайте себе як профі. Цікавтеся тією сферою, в якій ви працюєте, поглиблюйте свої знання.
6) Пробуйте різні системи управління часом. Шукайте свою.
7) Обов'язково давайте собі відпочинок і розвантажуйте психіку.

Хтось впізнає в них себе, хтось знайде відповідь на своє питання «А чи варто?
Хочеш грошей?
Хочеш більше часу?

Новости