Связаться с нами

 • (097) ?601-88-87
  (067) ?493-44-27
  (096) ?830-00-01

Статьи

Як налаштувати еквалайзер, щоб перемогти свист

 1. Що таке графічний еквалайзер і як їм неправильно користуватися
 2. Налаштування графічного еквалайзера
 3. параметричні еквалайзери
 4. Подавлювачі акустичного зворотного зв'язку

Від редактора: Ця стаття хоч і написана бас гітаристом, відноситься більше до звукорежисурі Від редактора: Ця стаття хоч і написана бас гітаристом, відноситься більше до звукорежисурі. Хоча на мою думку, справжній бас гітарист повинен знати, як і навіщо крутити ручки на своєму обладнанні. У цій статті мова не йде про налаштування тембру. Автор фокусуючись на проблемі придушення зворотного зв'язку за допомогою еквалайзера.

Як це не сумно, багато бас гітаристи неправильно використовують еквалайзери на підсилювачах. Вони відразу ж, не замислюючись виставляють на них конфігурацію «посмішка». Середні частоти опущені, низькі і високі підняті, в результаті з регуляторів еквалайзера виходить крива, схожа на посмішку. Я часто говорив, що виробник може заощадити купу грошей, просто додавши на пристрій кнопку, яка робить те ж саме: підсилює високі і низькі частоти, послаблює середні. І ось, я побачив саме це - кнопку з такою функцією. Вона виявилася на задній стороні підсилювача Mackie, який належить моєму другові. Я точно не знаю, чим керувалися інженери фірми Mackie, але я можу розповісти, чому безліч людей використовують «посмішку» на своїх підсилювачах і комбік. обзавівшись різними музичними інструментами та апаратурою , Вони вважають, що комбіки видають надлишок середніх частот, а з високими і низькими не справляються. Це упередження прийшло до нас з 60-х і 70-х років, коли багато комбіки дійсно страждали на цю недугу, але зараз припускати це за замовчуванням просто нерозумно. За останні 30-40 років багато що змінилося. Насправді, багато бюджетні комбіки навіть занадто гарні в відтворенні високих і середньо-високих частот, так як для цього у них є спеціальний високочастотний твітер, який часто є більш ефективним, ніж конусні гучномовці: чим вище частота, тим менше споживається потужності для однакового рівня децибел. Для таких пристроїв швидше потрібно прибирати високі частоти, а не посилювати їх.

Еквалайзери випускаються в декількох видах. Два найпоширеніших - це графічні і параметричні. Ще існують пристрої, які автоматично визначають проблемну частоту і видаляють вузьку ділянку сигналу саме там, де це необхідно. Їх називають подавители зворотного зв'язку. Такий апарат мати дуже непогано, але, на жаль, вони досить дорогі.

Що таке графічний еквалайзер і як їм неправильно користуватися

Графічні еквалайзери мають таку назву, тому що нагадують стовпчастий графік. При їх використанні відразу можна бачити, які частоти посилені, а які ослаблені. У них зазвичай є ряд смуг регуляторів, і кожна смуга відповідає за певний частотний діапазон. Ті, що відповідають за низькі частоти, знаходяться зліва, ті, що за високі - справа. (Колись у мене був басовий усилок з секцією еквалайзера, в ній було штук сім обертових регуляторів з підписаними під ними частотами, і написом «графічний еквалайзер». Не сумніваюся, що різниця між ним і типовим графічним еквалайзером була тільки в тому, що замість звичайних регуляторів у нього були ці крутилки, але чи був цей еквалайзер дійсно графічним?)

Деякі графічні еквалайзери вбудовані прямо в мікшерний пульт або в голову. Інші встановлюються в рекову стійку і зазвичай займають 1-2 місця. Графічні еквалайзери розрізняються числом смуг. Найбільш поширені семиполосний, пятнадцатіполосние і еквалайзери з 31 смугою. Останні ще називають «третьоктавний», тому що ширина однієї смуги такого еквалайзера приблизно відповідає третині октави. Як бачите, діапазон дійсно великий. Якщо потрібно знизити частоту, яка дає фідбек (зворотний зв'язок, свист), забирається не тільки ця частота, а й великий шматок знизу і зверху. А чим менше смуг на весь діапазон, тим більшу «дірку» доводиться робити в сигналі, щоб прибрати проблемну частоту. Відповідно, там, де 31-смуговий еквалайзер прибере третину октави, семиполосний - більш ніж півтори! Так що використовувати невеликі еквалайзери потрібно з обережністю. Рекові еквалайзери зазвичай або 31-смугові висотою в 1 юніт, або двоканальні 31-смугові висотою в 2 юніта, або двоканальні 15-смугові висотою в 1 юніт. Я зустрічав також більш старі, двоканальні 15-смугові висотою в 2 юніта. Можуть зустрітися і семиполосний одноканальні або двоканальні рекові еквалайзери. Я таких ніколи не бачив і не радив би купувати, хіба що в разі, коли у вас дуже мало коштів і немає взагалі ніякого еквалайзера, а цей продається за двадцять доларів. Думаю, це краще, ніж не мати еквалайзера взагалі, але не набагато. З огляду на чималу ширину смуг, по факту це не більше, ніж семиполосний регулятор тембру. Такі еквалайзери занадто неточні; намагатися з їх допомогою усунути фідбек - це як ганятися за мухами з кувалдою. Зазвичай вони бувають тільки на автономних головах, таких, до яких спереду підключається мікрофон, а ззаду колонки.

Під час налаштування еквалайзера багато людей автоматично знижують середні частоти і піднімають низькі і високі. В результаті регулятори утворюють криву, яка елегантно спускається від басових частот до середніх і настільки ж елегантно піднімається до високих. Виглядає мило, але в більшості випадків це невірний шлях. Мені спадає на думку тільки одна ситуація, коли це насправді потрібно: коли підсилювач добре себе показує в середньому діапазоні, але низькі і високі частоти видає убого. Ось тоді-то приходить думка, щоб вирівняти частоти, посилити верхні і нижні і послабити середні. У теорії це повинно допомогти вирівняти частотний відгук, але на практиці все ж таки не дуже добре працює, тому що занадто гучними або тихими бувають зазвичай не цілі діапазони, а певні частоти в діапазоні.

У теорії це повинно допомогти вирівняти частотний відгук, але на практиці все ж таки не дуже добре працює, тому що занадто гучними або тихими бувають зазвичай не цілі діапазони, а певні частоти в діапазоні

Чому, запитаєте ви? Ваше звучання залежить від багатьох параметрів. Розмір і форма приміщення, кількість меблів і щільність матеріалу, з якого вона зроблена, кількість людей і щільність матеріалу, з якого вони зроблені (про щільність людей я пожартував, навряд чи можна почути якусь різницю, але загальна ідея така). Також мікрофони і колонки (і можливо мікшер і / або оконечник) можуть видавати одні частоти краще, ніж інші.

Тверді поверхні відображають звук, м'які - поглинають його. Спробуйте покричати в бетонну стіну на відстані кількох сантиметрів, а потім на тій же відстані в подушку, і ви зрозумієте, що я мав на увазі.

Якщо задня стіна сцени - просто пофарбований бетон, при збільшенні гучності моніторів може з'являтися неприємний відгомін. Така ж дурниця буває, якщо грати в клубі на зразок того, де я один раз грав - довга вузька кімната, стоїш в одному її кінці і намагаєшся донести звук до протилежного кінця, де стіна. Хоча в цьому випадку проблема може бути в динаміках.

Перепади напруги також можуть впливати на те, як обладнання Частоти. Я це помічав в основному в промислових зонах. Можливо, ви теж звертали увагу на щось подібне: вчора все звучало супер, а сьогодні - м'яко кажучи, не дуже, хоча з тих пір нічого не змінювалося.

У будь-якому випадку, як можна бачити, досить багато речей може вплинути на те, як працює ваше обладнання. А то, як працює ваше обладнання, відповідно, впливає на ваш звук. Так що давайте подивимося, чим нам може допомогти графічний еквалайзер, і як нам підпорядкувати його своїй волі.

Налаштування графічного еквалайзера

Можливо, ви вже користувалися графічним еквалайзером і отримали не самий блискучий результат. Може бути, ви навіть задавалися питанням, чи не спеціально його назвали графічним, щоб залучити покупців. Не варто падати духом - є простий спосіб змусити цю штуку працювати, і він не потребує ні абсолютного слуху, ні людських жертв або магії вуду.

 1. Поставте на мінімум загальну гучність моніторів і динаміків. Це вкрай важливо.
 2. Встановіть в середнє положення регулятори тембру на кожному каналі, використовуваному на пульті. Пізніше можна буде повернутися і налаштувати їх, але поки що ми не хочемо, щоб вони впливали на частотний відгук під час налаштування еквалайзера.
 3. Поставте по центру все регулятори еквалайзера. По центру - значить на середині між верхом і низом. Да все. Не піддавайтеся спокусі залишити той регулятор в нижньому положенні через те, що «на цій частоті завжди фідбек». Просто зробіть це. Готово? Добре. (Деякі регулятори видають легке клацання в центральному положенні, так його легше визначити.)
 4. Повільно і акуратно збільшуйте загальну гучність динаміків або моніторів (дивлячись що ви налаштовуєте), поки не почуєте легкий дзвін. Тепер трохи знизьте її, щоб перестало дзвеніти.
  Важливе зауваження: коли я кажу «повільно і акуратно», я маю на увазі повільно і акуратно! Багато частоти, які будуть реально верещати, якщо ви будете необережні, мають такий діапазон, що на високому рівні гучності, можуть пошкодити ваш слух або слух того, хто буде в цей час на сцені (або біля динаміків). Коли налаштовуєте монітори, непогано попереджати інших, щоб вони пішли зі сцени, або відійшли від динаміків, якщо налаштовуєте динаміки. Але шкоди від звукового тиску можна уникнути, якщо на цьому етапі діяти повільно і акуратно.
 5. Повільно і акуратно рухайте кожен регулятор вгору, по черзі, починаючи з самого нижнього діапазону. Якщо від цього нічого не змінюється, поверніть регулятор в середнє положення і залиште там. Переходьте до наступного і проробляти те ж саме, поки не виявите діапазон, який дзвенить. Цей регулятор поставте десь на три чверті вниз. Проробіть це для всіх регуляторів. Коли зустрінуться такі, які прямо верещать, коли їх рухають, ставте їх нижче інших.
 6. Повільно і акуратно збільшуйте загальну гучність на пульті, поки не почуєте легкий дзвін. Зупиніться, трохи зменшіть звук, і справа в капелюсі.

От і все! Чи не правда, просто? Уточню, мабуть, що суть тут не в тому, щоб продовжувати збільшувати загальну гучність, опускаючи регулятори так, щоб не виникала зворотний зв'язок. Це тільки зіпсує справу. В ідеалі має бути опущено не більш двох-трьох регуляторів. На семи-восьми варто зупинитися, поки все добре, до того ж швидше за все звук вже і так досить гучний. Якщо продовжувати, голосніше не стане. Пам'ятайте, кожен регулятор знижує мінімум третину октави, а 7- і 15-смугові і того більше.

І так, «три чверті» - це просто умовність. Через деякий час ви навчитеся визначати, наскільки опускати регулятор, в залежності від того, як швидко виникає фідбек при його піднятті.

параметричні еквалайзери

Параметричний еквалайзер для роботи вистачило б і одного регулятора. У самому базовому варіанті це просто регульований частотний фільтр. Налаштовуєте його на частоту, і він вирізає в цьому місці частина сигналу. Звичайно, бувають набагато більш складні варіанти, з параметрами, що визначають розмір смуги, характер кривої, ступінь посилення / ослаблення смуги і т.п. Параметричний еквалайзер дуже легко налаштувати: просто змінюєте ширину смуги фільтра, поки зворотний зв'язок не піде. У більшості з них ширина смуги може бути набагато вже в порівнянні з графічними еквалайзерами, так що вже не доводиться бігати за мухами з кувалдою. Єдиний недолік - це кількість фільтрів. У деяких всього один фільтр, у більш дорогих - близько п'яти.

Подавлювачі акустичного зворотного зв'язку

Це кльова річ! Щоб контролювати зворотний зв'язок, просто переходите в режим настройки, викручуєте вхідний звук на повну і збільшуєте гучність динаміка, поки не почуєте дзвін. Фільтр знаходить цю частоту, захоплює її, бац - зворотний зв'язок знищена! Продовжуйте, поки не використовуєте майже всі фільтри (як мінімум один потрібно залишити, щоб усунути фідбек, який може виникнути під час виступу). От і все. А найкрутіше - це те, що фільтри прибирають дійсно маленьку ділянку, саме той, де був фідбек. Це означає, що вони не впливають на загальне звучання, а тільки позбавляють від фідбека. Після того, як пригнічувач налаштований, можна повернути звук на звичайний рівень і програти якусь запис, перемикаючи еквалайзер між активним режимом і байпасом. Різниці ви не почуєте.

Є багато різних моделей заглушувачів зворотного зв'язку: від пристроїв, які встромляються між пультом і мікрофоном або акустичною гітарою, з шістьма-сімома фільтрами, до ультрасложних варіантів, у яких кількість фільтрів багато більше, ніж реально може знадобитися. За їх ціну можна купити симпатичний старий автомобіль, серйозно.

Вокалісти, які страждають від того, що їх недостатньо добре чутно в моніторах, повинні піти і купити пригнічувач зворотного зв'язку для мікрофона. Я хочу сказати, бігом біжіть в найближчий музичний магазин і хапайте таку штуку. З нею мікрофон буде набагато краще чути через монітори і динаміки. Ви зможете чути себе, і публіка теж зможе вас чути. (Якщо, звичайно, в іншому система в порядку.) Ціна? Приблизно як три нормальних мікрофона. Повірте, воно того варто. Зрештою, ви, вокалісти, не так вже й багато прибамбасів собі купуєте.

В цілому, еквалайзери - це не так вже й складно, якщо підходити до них з логічної точки зору і обережно поводитися з гучністю.

18 лютого 2013
Автор: Kelly Marsh
джерело: How to EQ Your PA
Переклад: Ася Сорокіна

Не сумніваюся, що різниця між ним і типовим графічним еквалайзером була тільки в тому, що замість звичайних регуляторів у нього були ці крутилки, але чи був цей еквалайзер дійсно графічним?
Чому, запитаєте ви?
Готово?
Чи не правда, просто?
Ціна?

Новости

Пиротехника своими руками в домашних
Самые лучшие полезные самоделки рунета! Как сделать самому, мастер-классы, фото, чертежи, инструкции, книги, видео. Главная САМОДЕЛКИ Дизайнерские

Фольгированные шары с гелием
Для начала давайте разберемся и чего же выполнен фольгированный шар и почему он летает дольше?! Как вы помните, наши латексные шарики достаточно пористые, поэтому их приходится обрабатывать специальным

Все товары для праздника оптом купить
Как сделать правильный выбор в работе, бизнесе и жизни, о котором никогда не придется жалеть. Мы хотим рассказать вам об удивительной и очень простой технике 7 вопросов, которые позволят оценить ситуацию

Как сделать красивую снежинку из бумаги
Красивые бумажные снежинки станут хорошим украшением дома на Новый год. Они создадут в квартире атмосферу белоснежной, зимней сказки. Да и просто занимаясь вырезанием из бумаги снежинок разнообразной

2400 наименований пиротехники
В последние десятилетия наша страна может похвастаться появлением нескольких десятков отечественных производителей, специализирующихся на выпуске пиротехники. Если вы сомневаетесь, какой фейерверк заказать,

Надувные шарики с гелием с доставкой
На праздники часто бывают востребованы воздушные шарики, надутые гелием. Обычно, их покупают уже готовыми (надутыми) и привозят на праздник. Или, приглашают специалистов, которые приезжают и надувают

Как сделать из бумаги самолет
 1. Самолеты сделанный по первой и второй схеме являются самыми распространенными. Собирается такое оригами своими руками достаточно быстро, несмотря на это самолет летит достаточно далеко за счет свое

Аниматоры на детские праздники в Зеленограде
Уж сколько раз твердили миру…Что готовиться ко дню рождения нужно заранее, а не бегать в предпраздничный день угорелой кошкой. Нельзя впихнуть в 24 часа дела, рассчитанные на недели. К празднику нужно